חקירות לחשיפת חשבונות בנק בחו"ל

רשות המסים|חשבון בנק|חו"ל

ד"ר אבי נוב, עו"ד

יולי 2015

רשות המסים ממשיכה בנקיטת פעולות שונות לחשיפת חשבונות בנק בלתי מדווחים בחו"ל, ובכלל זה היערכות לחקירות בהתאם לרשימות שונות שבידי הרשות. מנהל רשות המסים אמר לאחרונה כי צפויים מעצרים רבים של ישראלים שמחזיקים חשבונות בנק וכספים לא מדווחים בחו"ל. עוד עולה מדבריו כי בתקופה הקרובה יוזמנו לחקירות במשרדי מס הכנסה ישראלים שלא מילאו את טופס 5329 של רשות המסים להצהרה על נכסיהם (ראו על כך להלן).
ראו גם:
בנקים בשוויץ משתפים פעולה עם רשות המסים
רשות המסים בעקבות חשבונות הבנק בשוויץ
חקירה נגד ישראלים בעלי חשבונות בנק בחו"ל
חקירות נגד בעלי חשבונות בנק זרים

חשבונות בנק בחו"ל
רשות המסים מנהלת בתקופה האחרונה חקירה מורכבת בעניין החשבונות הישראליים הלא מדווחים בבנקים בשוויץ, כחלק ממאבקה בהון השחור המוערך ביותר מ-50 מיליארד שקל. בשנת 2014 הגיעו לידי רשות המסים רשימות של חשבונות של לקוחות ישראלים של בנק UBS שווייץ, שקיים חשד לגביהם כי לא דיווחו על הכנסות ונכסים, והרשות כבר החלה בחקירתם. כעת, ברשות המסים חושפים כי הם מחזיקים ברשימות נוספות של ישראלים המחזיקים חשבונות בבנקים בשווייץ. זאת ועוד, תיקוני חקיקה צפויים בתחום המסים יאפשרו לרשות לקבל בקרוב כמות עצומה של מידע ביחס לחשבונות בנק בלתי מדווחים.
ראו גם:

האמנה הרב-צדדית בענייני מס
חשבונות בנק בלתי מדווחים בשווייץ
חילופי מידע אוטומטיים 
העברת מידע בענייני מס והסודיות הבנקאית
השינויים הצפויים בחילופי המידע בין מדינות
העברת מידע רטרואקטיבית

טופס 5329
רשות המסים מתכוונת בתקופה הקרובה לשלוח הזמנות לחקירות של אנשים שלא מילאו את טופס 5329 שנשלח אליהם. מדובר במכתבים שנשלחו על ידי מחלקת מודיעין ברשות המסים בצירוף טופס 5329 אשר כותרתו "דוח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחול". מקבלי המכתב אשר לא סיפקו פרטים לרשות המסים אודות ההון וההכנסות שלהם בישראל או בחו"ל, לרבות ביחס לחשבונות בנק זרים, יזומנו בקרוב לחקירה.
ראו גם:

רשות המסים מרחיבה את רשת המדווחים
טופס 5329 של רשות המסים
האכיפה בנושא טופס 5329
גילוי מרצון וטופס 5326

מהפכת המידע
רשות המסים ממשיכה להיערך למיסוי בעולם גלובלי ושקוף, תוך הרחבת צינורות העברת המידע ממדינות אחרות לישראל, ולהיפך. המטרה של רשות המסים היא להעשיר את מאגרי המידע שלה, לפתח מערכות מחשוב מתקדמות, כך שניתן יהיה להצליב מידע בצורה איכותית, על-מנת לאתר מעלימי המס ולצמצם את הכלכלה השחורה. כמו כן, רשות המסים שוקדת בימים אלה על תיקוני חקיקה שונים ושינויים מרחיקי לכת במדיניות המסים.

שיתוף הפעולה עם ארה"ב
בהתאם להסכם ה-FATCA בין ישראל לארצות הברית, שנחתם לפני כשנה, רשות המסים אמורה לדווח לרשות המסים האמריקאית על חשבונות של US Persons בישראל. הסכם ה-FATCA מסדיר העברת המידע לרשות המסים בארצות הברית, באמצעות רשות המסים בישראל, שתקבל את המידע מהבנקים בארץ וגופים פיננסיים אחרים. אין ספק כי התהליכים האלה יאיצו בטווח הקצר את ההסדרים עם רשויות המס במסגרת הליך גילוי מרצון.

ראו גם: גילוי מרצון - מדריך ליישום ההוראות

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

 

טואול - בניית אתרים