השינויים הצפויים בחילופי המידע בין מדינות   

חשבון בנק|מסים|העברת מידע|תכנון מס  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מרץ 2014 

השינויים הדרמאטיים בדרכים להחלפת מידע בין מדינות בענייני מסים בשנים האחרונות, מסמנים עידן חדש אשר ישפיע רבות על תכנוני מס בינלאומיים, שימוש במקלטי מס והחזקת חשבונות בנק זרים.  
בשנים האחרונות נעשו שינויים באמנת המודל למניעת כפל מס בכל הקשור להעברת מידע בין מדינות, וכעת ארגון ה-OECD מתכנן קביעת סטנדרטים חדשים ונורמות בינלאומיות בנושא זה במטרה למנוע ירידה בהכנסות של המדינות כתוצאה מתכנוני מס בינלאומיים והעלמות מס. 
שיטות מקובלות להעברת מידע
העברת מידע בענייני מסים בין מדינות מבוססת, כיום, בעיקר על הוראות מיוחדות באמנות למניעת כפל מס. בישראל, התחייבות הדדית לחילופי מידע בענייני מס, כלולה בדרך כלל בסעיף 26 לאמנות המס בהן התקשרה המדינה. בנוסף להעברת מידע באמצעות אמנות המס, מידע בענייני מסים מועבר כיום במגוון דרכים אחרות. 
רשות המסים מבקשת כיום להעמיק את יכולתה באיסוף מידע על ישראלים שהם בעלי נכסים וחשבונות בנק בחו"ל, ולפיכך נעשים מאמצים רבים לקדם שיתופי פעולה בינלאומיים בענין זה, וזאת בנוסף להרחבה ועידכון אמנות המס. 
ישראל חתומה על כ-50 אמנות למניעת כפל מס. המשמעות היא שמידע בענייני מס יכול, לכאורה, להגיע לרשות המסים בישראל רק מאותן 50 מדינות. בהתאם לכך, בעלי חשבונות בנק, לדוגמא, במדינות שאינן חתומות עם ישראל על אמנות מס, וכן בעלי מניות בחברות הרשומות במקלטי מס, עשויים לכאורה ליהנות ממטריית סודיות הדוקה. אלא שבעקבות מהלכים שונים, מטריית הסודיות נסדקה והיא אינה קיימת כמו בעבר. 
ראו גם:
בנקים בשוויץ יעבירו מידע על ישראלים
המאבק הבינלאומי בתכנוני המס
חילופי מידע בין ישראל למקלטי מס
העברת מידע אוטומטי בענייני מסים
חילופי מידע אוטומטיים  
דרכים נוספות להעברת מידע
מידע אודות חשבונות בנקים סודיים ותכנוני מס בינלאומיים במקלטי המס, יכול להגיע לרשות המסים במגוון דרכים, ולא בהכרח באמצעות החלפת מידע. רשויות המס ברחבי העולם משתדלות לדלות מידע ממקורות מגוונים כמו אתרי אינטרנט, מאגרי מידע ממוחשבים, ועיתונים בארץ ובעולם. 
דרך נוספת שבה מדינה יכולה להשיג מידע היא באמצעות רכישה או קבלה של חומר בנקאי גנוב. הרשויות במדינות שונות בעולם, רכשו בשנים האחרונות מידע בנקאי וכן מידע אודות רישום חברות זרות, צרוב על גבי מדיה דיגיטלית, מאנשים שונים אשר גנבו את המידע הזה. אין ספק כי קיימת בעייתיות רבה כאשר מדינה רוכשת מידע גנוב ומשתפת פעולה עם גנבים. נראה כי רשות המסים הישראלית אינה נוקטת בגישה זאת, למרות שלא פורסם דבר בעניין זה.
כך או כך, ברור שמדינות עושות מאמצים רבים להשיג מידע אודות הפעילות הכלכלית הבינלאומית של אזרחיהם. כיום גוברת הנטייה לקדם שיתופי פעולה בינלאומיים. אחד הניסיונות לקיים שיתוף פעולה גלובלי הוא קידום האמנה הרב-צדדית בענייני מס
ישראל עדיין לא חתמה על האמנה הרב־צדדית לסיוע מנהלתי הדדי בענייני מס שכן החוק מאפשר לממשלה לחתום רק על אמנות מס בילטראליות. בכוונת רשות המסים לתקן את סעיף 196 לפקודה כך שיתאפשר לחתום, בין היתר, על האמנה הרב־צדדית לסיוע מנהלתי הדדי בענייני מס. 
תיקון סעיף 196 לפקודה מתבקש גם לאור כוונת ישראל לחתום על הסכמים לגילוי מידע בענייני המס עם מדינות שונות, לרבות מקלטי מס. לא מדובר באמנות למניעת כפל מס, בהם יש סעיף העוסק בהחלפת מידע, אלא בהסכמים מיוחדים המתמקדים בהעברת מידע. הסכמים מיוחדים אלה, מכונים הסכמים לחילופי מידע בענייני מס. לעניין זה, ראו - חילופי מידע לפי הסכם בין–לאומי: הצעת חוק 
המשמעות המעשית של אימוץ הנורמה הבינלאומית בנושא חילופי מידע אוטומטיים, היא שכל חשבונות הבנק הזרים של אזרחי ישראל יהיו חשופים לביקורת על ידי רשות המסים. למעשה, גם ללא יישום הנורמה הבינלאומית בנושא חילופי מידע אוטומטיים, קיימים היום כלים מגוונים, אשר נסקרו במאמר, המאפשרים לרשות המסים לקבל מידע אודות חשבונות בנק של ישראלים בחו"ל. לפיכך, מומלץ לתושבי ישראל המחזקים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל לבחון את השלכות המס הנובעות מכך, ובמקרים מתאימים לפנות לרשות המסים בהליך גילוי מרצון.
 
להרחבה בנושא גילוי מרצון בישראל, ראו: גילוי מרצון - מדריך ליישום ההוראות 
ראו גם: 
העברת מידע בענייני מס ואכיפה בינלאומית

ניתן לקבוע פגישה עם
 עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים