חשבונות בנק בלתי מדווחים בשווייץ 

חשבון בנק בחו"ל|דיווח|רשות המסים|גרמניה 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

ינואר 2014 

הרשויות בגרמניה רכשו תקליטור ובו נתונים על חשבונות בבנק לאומי שווייץ אשר לפי החשד בעליהם לא דיווחו על ההכנסות שהיו להם, כך עולה מכתבה במגזין "דר שפיגל" (Der Spiegelmagazine) אשר פורסמה השבוע. אין זו הפעם הראשונה שהרשויות בגרמניה רוכשות תקליטור ובו נתונים על חשבונות בנק בלתי-מדווחים. כך באוקטובר 2012, רשויות המס בגרמניה הגישו תביעה נגד כמה לקוחות של הבנק השוויצרי יוליוס בר בשוויץ, בחשד להעלמות מס, בהתבסס על מידע שהגיע מתקליטור עם מידע בנקאי שהגיע לידיהם. הרשויות הגרמניות מעודדות קבלת מידע שכזה, ואף מוכנות לשלם תמורתו כסף. 

חקירות בנושא חשבונות בנק בחו"ל מבוצעות על ידי מדינות רבות ובכלל זה ישראל. רשות המסים בישראל החלה בשנים האחרונות לפעול בנחישות כלפי נישומים שלא דיווחו על חשבון בנק בחו"ל. מי שמחזיק בחשבון בנק בחו"ל ולא דיווח כדין, מומלץ לבחון גילוי מרצון ביחס לחשבון הבנק בחו"ל. 

להרחבה בעניין חשיפת חשבונות בנק בלתי-מדווחים, ראו:

רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל

חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו

בנקים ישראליים בשוויץ תחת חקירה

רפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ 

החקירה החדשה

לפני כמה חודשים החלה החקירה של רשות המסים, כאשר חוקרי המס קיבלו תקליטור ובו רשימה של 100 לקוחות של לאומי שווייץ, אשר קיים חשד לפיו הם מנסים להסתיר כספים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים. 

לפי הדיווחים, ברשות המסים מציינים כי מדובר בתקליטור עם מידע איכותי, וברשימת לקוחות אמידים. בעקבות קבלת המידע החדש, פשטו באחרונה כ-100 אנשי רשות המסים על בתיהם של 50 מהאנשים המוזכרים ברשימות, כדי לאסוף מידע נוסף ולבצע חקירה מעמיקה. 

סדקים בסודיות הבנקאית

הסודיות הבנקאית הייתה בעבר ערך מקודש, ואולם בשנים האחרונות נוצרו סדקים רבים בערך זה. המניע מאחורי זה הוא הגירעונות הגבוהים של מדינות רבות והמשבר הכלכלי העולמי. המדינה שהובילה את המהלכים שגרמו לסדקים בסודיות הבנקאית היא ללא ספק ארצות הברית. בעקבות ארצות הברית, מדינות רבות באירופה החלו בשיתוף פעולה עם ארגון ה-OECD לקבוע נורמות חדשות הגורמות לשחיקת הסודיות הבנקאית. 

להרחבה בנושא העברת מידע, ראו: העברת מידע בין מדינות - מדריך

ראו גם: חשבון בנק בחו"ל - מדריך 

שחיקת הסודיות הבנקאית גורמת לכך שבעלי חשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל חשופים לביקורת מצד רשות המסים. לפיכך, מומלץ לתושבי ישראל המחזקים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל לבחון את השלכות המס הנובעות מכך, ובמקרים מתאימים לפנות לרשות המסים בהליך גילוי מרצון

להרחבה בנושא גילוי מרצון בישראל, ראו: גילוי מרצון ביחס לחשבון בנק זר. כמו כן, ראו: כספים בחשבונות זרים: שדרוג הליך הגילוי מרצון

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

2all - בניית אתרי אינטרנט