עדכוני מיסוי בינלאומי - דצמבר 2015

לוקסמבורג|OECD|האיחוד האירופי|הולנד|רוסיה|גרמניה|ארצות הברית|אמנות מס

ד"ר אבי נוב, עו"ד

דצמבר 2015

הסקירה להלן, המתפרסמת כאן אחת לחודש, עוסקת בהתפתחויות ושינויים בדיני המס במדינות שונות ברחבי העולם. כמו כן, סקירה זאת כוללת התייחסות לאמנות מס חדשות וכן פרוטוקולים לאמנות מס, שנחתמו, תוקנו או נכנסו לתוקף.

לוקסמבורג

הגלובל פורום לשקיפות וחילופי מידע (Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes) שפועל בחסות ה-OECD, העניק ללוקסמבורג דירוג מעולה ביחס לשקיפות בענייני מיסים, זאת בדומה לדירוג של מדינות כמו גרמניה, איטליה, הולנד, בריטניה וארצות הברית.

ראו גם:

העברת מידע בענייני מס והסודיות הבנקאית
ההסכם המולטילטרלי של ה-OECD להחלפת מידע
התקן לחילופי מידע אוטומטיים
האמנה המולטילטרלית לחילופי מידע
העברת מידע אוטומטי בענייני מסים 

OECD

יותר מ-100 מדינות אישרו את הקווים המנחים של ארגון ה-OECD בעניין גביית מע"מ בעסקאות בינלאומיות למתן שירותים (OECD International VAT/GST Guidelines), לרבות בעניין הורדת תוכנות, וידיאו ושירים מהאינטרנט, ספרים דיגיטליים (e-books), וכל מוצר דיגיטלי אחר. בהתאם לקווים המנחים של ארגון ה-OECD, עסק שהוא תושב מדינה א' המוכר שירותים כאמור במדינה ב' יהיה חייב להירשם כעוסק לצורכי מע"מ במדינה ב', בה נצרכים השירותים.

האיחוד האירופי

הנציבות האירופית (European Commission) קבעה לאחרונה כי עסקות מסוימות שנחתמו עם רשויות המס בשווייץ ובלוקסמבורג נחשבות לסיוע ממשלתי (state aid) שמפר את חוקי הסיוע של הנציבות. כך לדוגמא, בדרך זאת חברת פיאט (מימון וסחר) חמקה מתשלום מסים בלוקסמבורג בשלוש השנים האחרונות לטענת הנציבות. דוגמא אחרת היא החטיבה ההולנדית של סטארבקס הנמצאת באמסטרדם. בנציבות האירופית בודקים בימים אלה עסקות דומות של אמזון בלוקסמבורג ושל אפל באירלנד. בעקבות הקביעה של הנציבות האירופית צפויה סטארבקס לשלם תוספת מס של בין 20 ל־30 מיליון יורו.

ראו גם: האיחוד האירופי נגד התאגידים הבינלאומיים

הולנד

ממשלת הולנד שלחה מסמך התייחסות לארגון ה-OECD בעניין תכנית ה- BEPS והמאבק בתכנוני מס בינלאומיים. בעיקרון, מערכת המסים בהולנד אטרקטיבית מאוד ביחס למדינות אחרות, לאור העובדה כי נהוג בה משטר מיוחד של "פטור השתתפות", ניכוי מס במקור בשיעור אפס במקרים רבים בעת העברת דיבידנד ו/או תשלומי ריבית, מערת נרחבת של אמנות למניעת כפל מס, וכמובן רשות מסים אפקטיבית וקואופרטיבית עם הנישומים. לדברי ממשלת הולנד, יתרונות מיסוי אלו ימשיכו לנהוג בכל מקרה. ביחס לסוגיות המיסוי (הוראות 2-4) הנדונות בפרויקט BEPS, העמדה של ממשלת הולנד היא שיש לבצע שינויים מערכתיים ברמת האיחוד האירופי כדי שכל המדינות החברות יהיו באותה עמדה מבלי שמדינות מסוימות יזכו ליתרון על פני האחרות. 

ראו גם:

תכנון מס בהולנד
אמנת מס ישראל הולנד
זיכוי עקיף לעניין קואופרטיב הולנדי

רוסיה

משרד האוצר הרוסי פרסם לאחרונה הנחייה (Letter No. 03-08-05/57368) בעניין הוראות חברה נשלטת זרה (חנ"ז), לפיה יוחרגו חברות זרות מההוראות במידה והן ממדינות שחתמו על הסכם מיוחד לחילופי מידע עם רוסיה.

ראו גם:

תכנון מס להשקעות ברוסיה
העברת מידע בין מדינות - מדריך 

גרמניה

הפרלמנט הגרמני אישר לאחרונה הצעת חוק ליישום חילופי מידע אוטומטיים בענייני מס.

ראו גם:

האמנה המולטילטרלית לחילופי מידע
האמנה הרב-צדדית בענייני מס
תקן לחילופי מידע אוטומטיים בענייני מסים
העברת מידע אוטומטי בענייני מסים
חילופי מידע אוטומטיים  

ארצות הברית

משרד המשפטים האמריקאי הודיע על שני הסדרים נוספים שנחתמו עם שני בנקים שוויצרים הראשון - Banque Internationale à Luxembourg, והשני - Zuger Kantonalbank

במסגרת ההסדרים החדשים, הוסכם כי הבנקים ישתף פעולה עם משרד המשפטים בעניין הלקוחות שהעלימו מס, וכן ישלמו קנסות כמפורט להלן: הבנק הראשון ישלם קנס בגובה של 9.7 מיליון דולר, והבנק השני ישלם קנס בגובה של 3.8 מיליון דולר.

ראו גם:

חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו
רשות המסים בעקבות חשבונות הבנק בשוויץ
  
להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית

אמנות מס

להלן עדכונים בנושא אמנות למניעת כפל מס:

  • קפריסין-שוויץ: האמנה למניעת כפל מס בין קפריסין לשוויץ נכנסה לתוקף.
  • אוסטרליה-גרמניה: נחתמה אמנה למניעת כפל מס בין אוסטרליה לגרמניה.
  • ישראל-אוסטרליה: החלו מגעים לחתימה על אמנה למניעת כפל מס עם אוסטרליה. הפגישה הראשונה בין צוותי המשא-ומתן לקראת חתימה על אמנת מס בין שתי המדינות אמורה להתקיים בחודש יוני 2016. עד הפגישה כאמור, יתקיימו מגעים בין המדינות באמצעות טלפונים ותקשורת אינטרנטית, כדי לתאם ציפיות לקראת המפגש.

להרחבה בנושא אמנות מס של ישראל, ראו: מדריך אמנות המס של ישראל (כולל תכנוני מס)

לעדכונים שוטפים בנושא שינויים במסים במדינות שונות בעולם, ראו: עדכוני מיסוי בינלאומי

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה למיסוי בינלאומי, ומייצג בתיקי גילוי מרצון

 

2all - בניית אתרי אינטרנט