האיחוד האירופי נגד התאגידים הבינלאומיים  

תכנון מס|תאגיד בינלאומי|חברה|ניתוב הכנסות|מקלט מס  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יוני 2014 

הנציבות האירופית (European Commission) מתכוונת לפתוח בחקירה בעניין תכנוני המס של תאגידים בינלאומיים הפועלים במדינות האיחוד האירופי. בהתאם לפרסומים שונים החקירה תכלול את ענקית הטכנולוגיה אפל (Apple Inc) שלה חברה-בת באירלנד ובאיי הבתולה, סטארבקס (Starbucks Inc) שמשרדיה האירופיים בהולנד, ואת יצרנית המכוניות האיטלקית פיאט (Fiat), שמשרדיה ממוקמים בלוקסמבורג. 

ראו גם: תכנון מס לומדים מהטובים. 

חואקין אלמוניה, הנציב האירופי לתחרותיות, אמר לאחרונה כי יש מספר חברות שמתחמקות מתשלום מסים בשיעור שהן נדרשות באמצעות ניתוב ההכנסות שלהן למדינות מסוימות ולמקלטי מס, וכי הנציבות האירופאית תחקור בקרוב את הנושא. 

תכנון המס של אפל

החברה הראשונה אשר תיחקר בנושא זה על ידי הנציבות האירופית היא אפל. הנציבות האירופית תבקש לבחון את תכנון המס של אפל הנעשה באמצעות שימוש בחברה מאירלנד וניתוב הכנסות למקלטי מס כמפורט להלן. 

בעבר פורסם כי חברת אפל הצליחה לצמצם את שיעור המס שהיא משלמת על הכנסותיה ל־3%, באמצעות ניתוב הכנסות לחברות בנות במדינות שבהן שיעור המס נמוך כמו איי הבתולה הבריטיים (BVI). אסטרטגיית תכנון המס הזאת מסייעת לאפל למנוע את הגעתם של מיליארדי דולרים בכל שנה לידי רשויות המס בארה"ב. להרחבה בעניין מקלט המס באיי הבתולה, ראו: מקלט מס באיי הבתולה (BVI) 

הסנאט האמריקאי נגד אפל

למעשה ועדת חקירה של הסנאט האמריקאי הקדימה את הנציבות האירופית. ועדת חקירה של הסנאט קבעה בשנה שעברה כי חברת אפל התחמקה מתשלום מסים של מיליארדי דולרים, וזאת באמצעות שימוש במשרדים בעיר קורק שבאירלנד, ובהתבסס על חקיקה מקומית אשר אפשרה לה לחמוק ממס. בדרך זאת, חברת אפל נמנעה מתשלום מס גם בארה"ב וגם באירלנד. הסנאטור קרל לוין, מי שעמד בראש ועדת החקירה של הסנאט בעניין זה, כינה את תכנון המס של אפל "הגביע הקדוש של ההתחמקות ממס". 

הנציבות האירופית חוקרת

הנציבות האירופאית הודיעה בשנה שעברה כי היא עתידה לבחון כמה מתכנוני המס הנעשים בחסות מספר מדינות החברות באיחוד האירופי. לצורך החקירה, הנציבות האירופאית דרשה מממשלת אירלנד מידע בנושא. החקירה של הנציבות האירופית בנושא תכנוני המס תעסוק בעיקר ביחס המועדף שמקבלות אפל וחברות דומות כמו מיקרוסופט וגוגל מרשויות המס במדינות שבאיחוד האירופי. הנציבות האירופית עשויה לקבוע כי במקרים מסוימים היחס המועדף נחשב לסובסידיה (State Aid) האסורה על פי אמנת האיחוד. אין ספק כי החקירה הזאת תשפיע בעתיד על רווחי התאגידים הבינלאומיים. 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים