חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו 

רשות המסים|HSBC|ג'רזי 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

נובמבר 2012 

רשות המסים בבריטניה החלה בחקירה של יותר מ-4,000 לקוחות בנק HSBC, לאחר שמודיע סודי הדליף לרשויות את רשימת השמות, הכתובות ויתרות הבנק של הלקוחות. בנק HSBC הוא הבנק הגדול בבריטניה, והוא נמצא במוקד של מספר חקירות כמפורט להלן. החקירה של רשויות המס בבריטניה נוגעת לחשבונות בנק שנפתחו במקלט המס באי ג'רזי. מדובר בחשבונות בנק זרים שבעליהם לא דיווחו עליהם, והכוללת חשבונות בנק של תושבי ישראל כמפורט להלן. 

חשבונות בנק זרים של ישראלים

מדווח בעיתון "דיילי טלגרף" עולה כי ברשימה מופיעים אלפי לקוחות זרים, ביניהם גם 620 ישראלים אשר פתחו חשבון בנק שם. רבים מחשבונות הבנק האלה בג'רזי, שבהם מאות אלפי ליש"ט, רשומים תחת כתובות במחוזות עניים בבריטניה. ברשימה שהועברה לרשות המסים בבריטניה,‏ כלולים גם פרטיהם של לקוחות עם כתובות מחוץ לבריטניה. ישראל מופיעה ברשימה לאחר בריטניה, עם 602 בעלי חשבון, ואחריה צרפת עם 527, ספרד עם 333 וארה"ב עם 117. הרשימה של הישראלים עשויה להגיע לידי רשות המסים בישראל, וזו עשויה לנקוט בהליכים פליליים ואזרחיים כנגד בעלי החשבונות. ראו גם: רשות המסים אוספת עליכם מידע

הראיון עם מנהל רשות המסים

מנהל רשות המסים, דורון ארבלי אמר לאחרונה בראיונות לעיתונות כי רשות המסים נמצאת בדיונים מתקדמים מול רשות המס של ארה"ב. רשות המס בארה"ב פנתה לבנקים בכול העולם וביקשה מהן מידע מלא על החשבונות שהם מנהלים של אזרחים אמריקאים. הפנייה נעשתה גם לבנקים בישראל. הם רוצים מידע על הפעילויות של האזרחים שלהם. הייתה אפשרות שהאמריקאים יעבדו ישירות מול הבנקים הישראלים או מול רשות המסים. גם הבנקים בארץ העדיפו כי הרשות האמריקאית תעבוד מול רשות המסים הישראלית, וכך זה אכן פועל. הבקשה האמריקאית מחייבת שינוי חקיקה בארץ. 

עוד אמר מנהל רשות המסים שהוא יקבל מהבנקים האמריקאים, בתמורה לאינפורמציה שהם יקבלו מהבנקים שלנו, אינפורמציה מלאה על חשבונות הבנק של אזרחים ישראליים בארה"ב, כך שהישראלים שיש להם חשבונות בנק בארה"ב עלולים להיות בבעיה עם רשות המסים בישראל, אם הם לא דיווחו לה על נכסים והכנסות. אנחנו בונים יחד עם האמריקאים ויחד עם משרד המשפטים שלנו את הפלטפורמה של העברת הפרטים. יש צוות באוצר שבודק את הנושא הזה על כול היבטיו, כולל כמובן המשפטיים. 

לדברי מנהל רשות המסים, למהלך הזה יהיו השלכות על הרבה מאוד ישראלים. מבחינתנו מדובר בחלק מהמקרים, לא ברור איזה אחוז, של כסף לא מדווח. אנחנו פועלים בקטע הזה גם מול מדינות נוספות, האיחוד האירופי, שווייץ, אוסטרליה, קנדה ועוד. יש מדינות שאנחנו מקבלים מהן כבר היום דיסק עם כל הפרטים על חשבונות ישראלים, בלי הדדיות, אבל לא עשינו אם המידע הזה בינתיים הרבה כי רצינו לחכות. לאותם אנשים שלא ניצלו את ההזדמנות שנתנו להם במסגרת הליך גילוי מרצון תהיה בעיה. הם יהיו חשופים להליך פלילי, לקנסות ולריביות.  

רשימה סודית נוספת

בשנת 2008 מכר עובד ב-HSBC בשוויצריה לרשות המסים בבריטניה מידע אחר אודות 2,000 חשבונות בנק השייכים ככל הנראה לאזרחים בריטיים. רשימה זאת מכונה רשימת לגארד, על שם כריסטין לגארד שרת האוצר הצרפתית באותה עת (כיום מנהלת ה-IMF, קרן המטבע הבינלאומית). 

‏‏רשימת לגארד כוללת מידע רב גם על תושבי מדינות נוספות, ובכלל זה יוון, ואולי גם ישראל. הרשימה עוררה באחרונה סערה ביוון, לאחר שהתברר כי לגארד העבירה אותה לידיעת אתונה כבר ב-2009 בניסיון לסייע ליוון לפעול נגד העלמות מס, ואז לא נעשה הרבה כדי לחקור ולהעמיד לדין מעלימי מס אמידים יוונים. בתחילת נובמבר 2012 קיבל עיתונאי יווני איומים בתביעה על הפרת פרטיות בעקבות פרסום שמות מהרשימה הזו במגזין אינטרנטי.

להרחבה בנושא התרופפות הסודיות הבנקאית, ראו: רפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ.

הלבנת הון

בנק HSBC כבר נמצא בעיצומה של פרשה אחרת בנושא הלבנת הון. הבנק הורשע בעבר בהפרת חוקי הלבנת ההון בארה"ב ויאלץ לשלם קנס של יותר מ-1.5 מיליארד דולר. הבנק מחויב לדווח לרשויות המס בבריטניה על כל חשבון שמקורו חשוד. 

היערכות מוקדמת

ישראלים המחזיקים כספים בבנקים זרים חייבים להיערך בהקדם על מנת למנוע תקלות בלתי נעימות עם פקידי השומה. ראשית, יש לבחון האם קיימת חובת דיווח ביחס לחשבונות הבנק. בחקיקת המס קיימים פטורים שונים מדיווח, ויש לבחון את תחולת ההוראות על המקרה הרלוונטי. במקרה זה, אני ממליץ להסתמך על חוות דעת משפטית

האפשרות השנייה עבור ישראלים בעלי חשבונות בנק זרים שיש להם כספים או רווחים שלא דווחו כדין לרשויות המס, היא להגיש בקשה לרשות המסים בהליך הנקרא "גילוי מרצון". בתמורה לגילוי המידע ניתן לקבל חסינות מפני העמדה לדין פלילי, ביטול קנסות וריביות ובנסיבות מסוימות ניתן אף להפחית את חבות המס. גילוי מרצון אינו מתאים לכל אחד, ויש לבחון היטב כל מקרה לגופו. להרחבה בעניין הליך גילוי מרצון, ראו: גילוי מרצון ביחס לחשבון בנק זר.

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים