נוהל גילוי מרצון בשנת 2018

חשבון בנק|מסלול אנונימי|רשותצ המסים

ד"ר אבי נוב, עו"ד

רשות המסים פרסמה נוהל גילוי מרצון חדש.

הנוהל לגילוי מרצון החדש בתוקף עד סוף שנת המס 2019, ובדומה לנוהל הקודם, נכללו בו גם מסלולים מקוצר ואנונימי. עם זאת המסלול האנונימי בנוהל לגילוי מרצון יחול עד 31.12.18 בלבד. הגשת בקשה במסלול מקוצר תתאפשר במקרים בהם ההון שלא דווח אינו עולה על שני מיליון שקל, וההכנסה החייבת הנובעת ממנו אינה עולה על חצי מיליון שקל. הליך גילוי מרצון אנונימי מאפשר לבעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים להסדיר את חובם לרשות המסים מבלי להיחשף עד לשלבים המאוחרים של חתימה על ההסדר. ברשות המסים החלו לקיים דיונים עם משרד המשפטים שכן נוהל הגילוי מרצון כרוך בחסינות מהעמדה לדין פלילי.

להרחבה בעניין הנוהל לגילוי מרצון הקודם, ראו:

הוראת ביצוע נוהל גילוי מרצון
נוהל גילוי מרצון: טבלת השוואה
גילוי מרצון ביחס לחשבון בנק זר
נוהל חדש לגילוי מרצון לשנת 2014
יישום נוהל גילוי מרצון

הצלחת הנוהל לגילוי מרצון

הנוהל לגילוי מרצון האחרון (שהיה בתוקף מספטמבר 2014) הצליח במידה ניכרת, במסגרתו נפתחו כ 7,300 בקשות (במסלולים השונים) ונחשף הון שלא דווח עד כה בהיקף של מעל 20 מיליארד שקל. ההערכה היא כי סך הגבייה יגיע ל 2 מיליארד שקלים. נכון להיום, סך הגבייה עומד על כמיליארד שקלים.

חילופי מדע אוטומטיים

רשות המסים חתמה לאחרונה עם שוויץ על הצהרת כוונות בנושא חילופי מידע אוטומטיים (Common Reporting Standard) ביחס לחשבונות בנק. בהתאם להצהרה, העברת המידע בין המדינות לגבי יתרות לשנת 2018 תחל בספטמבר 2019. שיתוף הפעולה בין רשות המסים הישראלית למקבילתה השוויצרית, יקשה על ישראלים להסתיר כספים בחשבונות בנק בשוויץ כפי שהיה עד כה. לפיכך, צפויות מאות בקשות נוספות לגילוי מרצון.

ראו גם

שוויץ מפסיקה להיות מקלט מס
בנקים בשוויץ יעבירו מידע על ישראלים

רשות המסים מקפיאה חשבונות בנק בחו"ל

רשות המסים החליטה לאחרונה במסגרת חקירה פלילית מסוימת להרחיב למטרות חילוט תפיסת רכוש בחו"ל של חשודים. הקפאת חשבון בנק של תושב ישראל בחו"ל לצורך חילוט הכספים בהליך פלילי מהווה עליית מדרגה באכיפה הכלכלית ובמאבק בהון השחור ובעבירות המס. במסגרת אותה פרשה פלילית בגין עבירות מס חמורות והלבנת הון, הקפיאה רשות המסים לאחרונה חשבונות בנק של חשוד ישראלי בבנק HSBC בהונג קונג, לצורך חילוט כספים בהמשך ההליך הפלילי. אין ספק כי מדובר בהליך חריג, אשר לא נעשה בו שימוש במסגרת חקירות עבירות המס בישראל.

לצורך כך, רשות המסים הגישה לבית המשפט בקשה לצו הקפאה. השופט אבנון נעתר לבקשת רשות המסים. בהמשך לכך, פנתה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לרשויות בהונג קונג בבקשה לאכוף את הצו, ואלו אישרו את הקפאת חשבון הבנק של החשוד הישראלי. המציאות החדשה בה רשות המסים מצליחה לאתר חשבונות בנק בחו"ל ואף להטיל עיקולים על הכספים תגרום ללא ספק לרבים לפנות לרשות המסים, בין היתר, באמצעות גילוי מרצון. 

להרחבה בנושא חשיפת חשבונות בנק בחו"ל, ראו גם:

רשימה של חשבונות בבנק HSBC  בשווייץ נחשפת
חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו
רשות המסים בעקבות חשבונות הבנק בשוויץ  

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

logo בניית אתרים