בנקים בשוויץ יעבירו מידע על ישראלים 

גילוי מרצון|רשות המסים|מידע|OECD 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מאי 2014 

הסודיות הבנקאית הולכת ונעלמת בשנים האחרונות בעקבות התחייבויות של מדינות רבות וכן מרכזים פיננסיים בנושא חילופי מידע אוטומטיים.ההתחייבויות האלה להגמשת הסודיות הבנקאית נעשו בעקבות ההצהרה הבינלאומית ביחס חילופי מידע אוטומטיים בענייני מס שיזם ארגון ה-OECD ואומץ על ידי ארגון ה-G-20 לצורך מאבק בתכנוני מס והעלמות מס. 

נכון להיום, 47 מדינות (34 המדינות החברות בארגון ה-OECD ועוד 13 מדינות אחרות) התחייבו ליישם את הנורמה ביחס חילופי מידע אוטומטיים. נראה כי אימוץ הנורמה חילופי מידע אוטומטיים יחל בשלבים, כאשר איסוף הנתונים על ידי הבנקים יתחיל ב-1 בינואר 2016, ואילו בספטמבר 2017 יחל הדיווח על חשבונות הבנק של המשקיעים הזרים למדינות האם שלהם. 

ראו גם:

האמנה המולטילטרלית לחילופי מידע
האמנה הרב-צדדית בענייני מס
המאבק הבינלאומי בתכנוני המס
 

יוזמת ה-OECD

ההצהרה הבינלאומית ביחס חילופי מידע אוטומטיים בענייני מס (Declaration on Automatic Exchange of Information in Tax Matters ) אושרה לאחרונה על ידי כל מדינות ה-OECD, ובנוסף גם על ידי מדינות אחרות כמו ארגנטינה, ברזיל, סין ועוד. ארגון ה-OECD אמור לפרסם עד ספטמבר 2014 הוראות ביצוע ופרשנות ביחס ליישום הסטנדרט הבינלאומי לחילופי מיידע אוטומטיים. 

ראו גם:

חילופי מידע בין ישראל למקלטי מס
חילופי מידע אוטומטיים 
 

הבנקים בשוויץ

שווייץ היא מקלט המס הגדול ביותר בעולם עם נכסים בשווי של כ 2.2 טריליון דולר, כאשר רוב הכסף שייך לתושבים זרים. שווייץ התחייבה במסגרת ההצהרה הבינלאומית ביחס חילופי מידע אוטומטיים בענייני מס שיזם ארגון ה-OECD להעביר אוטומטית את פרטי חשבונות הבנק של זרים לרשויות במדינות המוצא שלהם. 

מדובר על התחייבות לחתום על נורמה בינלאומית חדשה לחילופי מידע אוטומטיים, וזאת בניגוד גמור למדיניות של מחויבות להגנה על פרטיות לקוחות הבנקים שלה. בעלי חשבונות בלתי-מדווחים מעבירים כעת את כספם אל מקלטי מס שונים כמו סיישל, פנמה, הונג קונג ודובאי. 

ההתחייבות של שוויץ לחילופי מידע אוטומטיים בענייני מס כולל גם העברת מידע לרשות המסים בישראל. ישראלים רבים מחזיקים כספים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים בשוויץ, ורשות המסים תקבל את המידע הזה בקרוב. לפיכך, מומלץ לבעלי חשבונות בנק בלתי-מדווחים לשקול פנייה במסגרת הליך גילוי מרצון לרשות המסים. 

ראו גם: גילוי מרצון - מדריך ליישום ההוראות 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים