מסמכי פנמה מגיעים לרשות המסים

העלמת מס|רשות המסים|מקלט מס|גילוי מרצון

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אפריל 2016

רשות המסים מתכוונת לבדוק את מסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל, ולפיכך מומלץ לכל מי שעשוי להיות ברשימה שנחשפה לפנות לייעוץ משפטי מיסויי בהקדם האפשרי. מסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל כוללים כמה מאות חברות שנשלטות על-ידי יחידים מישראל.

מהפרטים שפורסמו עולה כי בנקים ישראלים, ובעיקר בנק לאומי הפועל בג'רזי, ובנק הפועלים באמצעות חברת הבת "פועלים שירותי נאמנות", הקימו עבור לקוחותיהם חברות במקלטי מס. יודגש כי פעילות באמצעות חברות במקלטי מס היא חוקית לחלוטין, ובלבד שלא מתבצעת פעילות של העלמת מס. בשלב זה, עדיין אין אינדיקציה לכך שמסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל מספקים ראיות לכאורה לפעילות של העלמת מס.

להרחבה בנושא פנמה, ראו:
הוראות חשובות באמנת המס בין ישראל לפנמה
האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לפנמה 
מקלט מס בפנמה
הקמת חברה בפנמה - כדאי להיזהר
הסכמים מיוחדים לחילופי מידע עם מקלטי מס 
ראו גם: העברת מידע בענייני מס בין מדינות

המסמכים שדלפו

מסמכי פנמה פורסמו על ידי ארגון The International Consortium of Investigative Journalists ICIJ, קואליציה של 100 גופי תקשורת, ומקורם בהדלפה מפירמת עורכי הדין מוסק-פונסקה, שבסיסו בפנמה ולו רשת סניפים ענפה, בעשרות מדינות בעולם לרבות בישראל, והנוגעים לפעילות של כ 200,000 חברות הרשומות במקלטי מס שונים ונשלטות על-ידי יחידים מקרוב ל 200 מדינות בעולם. נתוני ICIJ מראים כי מרבית החברות שהקים משרד Mossack Fonseca היו בפנמה ובאיי הבתולה הבריטיים. מסמכי פנמה כוללים מסמכים שנאגרו מלפני כמעט 40 שנה, מ­1977 ועד לסוף 2015.

ראו גם - אתר פרויקט החשיפה

רשויות המס חוקרות

מספר רשויות מס ברחבי העולם, כמפורט להלן, החלו בבדיקת החומר שהודלף. כך לדוגמא, רשות המסים של ברזיל הודיעה כי החלה בחקירת המעורבים בהעלמות מס. הענישה בברזיל, מחמירה מאוד ביחס להעלמות מס, ובמקרים רבים מוטל קנס של 150% על הכספים.  רשות המסים בקנדה (CRA) הודיעה כי בנוסף לחיקה שהיא מנהלת ביחס למסמכי פנמה שהודלפו, היא תפנה למדינות אמנה על מנת לקבל מידע על תושבי קנדה הקשורים לפרשה. רשות המסים בצ'ילה (Servicio de Impuestos Internos) הודיעה על פתיחה בחקירה ביחס למסמכי פנמה. רשות המסים באוסטרליה הודיעה לאחרונה כי הם זיהו במסמכי פנמה כ 800 נישומים אשר ייבדקו בקרוב.

רשות המסים בישראל חוקרת

ברשות המסים נערכים לחקור את השמות במסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל שנחשפו. בראיונות לתקשורת הבטיח מנהל רשות המסים, משה אשר כי הרשות תעבור על הרשימה של מסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל שם שם, תבדוק אותם, ותעמת את זה אל מול הדיווחים הקיימים. נדגיש כי עצם הקמת חברות בטריטוריות המוגדרות כמקלטי מס אינה עבירה כשלעצמה, כל עוד דווח על אותן חברות, אלא אם כן החוק פוטר מדיווח. מנהל רשות המסים הדגיש כי באופן עקרוני הרשות מכירה הרבה מאוד אנשי עסקים משמעותיים שמנהלים עסקים בישראל ובחו"ל ומשתמשים בחשבונות בנקים ובחברות שרשומות לעיתים במקלטי מס כפעילות בין לאומית שלהם. עוד הוסיף מנהל רשות המסים כי: "צריך לחדד ולהבהיר ולהדגיש - כל עוד הם מדווחים על הפעילות הזאת בישראל, מדווחים על קיומם של החברות האלה, מדווחים על חשבונות הבנקים, מדווחים על ההכנסות - אז אין עם זה בעיה. זו לא עבירה. הבעיה היא שלעתים אנחנו מגלים את הדברים האלה שהם לא מדווחים בכלל - על החברות ועל חשבונות הבנקים - ואז כמובן חשיפה של רשימה שכזאת יכולה לעלות פוטנציאל מאוד משמעותי לבדיקת הדברים וזה מבחינתנו דבר מאוד חשוב".

גילוי מרצון

מומלץ לכל מי שמסתיר כספים בחשבונות בנק סודיים, לשקול פנייה לרשות המסים בהליך לגילוי מרצון. עד היום פנו לרשות המסים בישראל למעלה מ-4,400 ישראלים, וחשפו הון של למעלה מ-16 מיליארד שקלים שיש להם בחשבונות בנק סודיים בחו"ל.

להרחבה בנושא הליך גילוי מרצון, ראו:
התוכנית החדשה לגילוי מרצון   
הפרקטיקה בתיקי גילוי מרצון
נוהל חדש לגילוי מרצון, 2014
גילוי מרצון הוראת שעה, 2014
לעדכונים בנושא גילוי מרצון, ראו:
עדכונים בנושא גילוי מרצון - אפריל 2016
עדכונים בנושא גילוי מרצון - ינואר 2016

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

 

 

2all - בניית אתרי אינטרנט