הבנקים בישראל נגד תושבי חוץ

אמנת מס|העברת מידע|חשבון בנק|ארצות הברית 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

פברואר 2015 

בנקים בישראל יכולים להעביר מידע לרשויות מס בחו"ל אודות חשבונות בנק של תושבי חוץ בדרכים שונות. הדרך העיקרית היא באמצעות הוראות באמנת המס הרלוונטית. דרך נוספת היא באמצעות הליכי העברת מידע אוטומטי. לאחרונה, הבנקים בישראל דורשים מלקוחות תושבי חוץ לחתום על מסמכים שונים, לרבות כתב ויתור על סודיות בנקאית, כדי לאפשר את העברת המידע לרשויות מס ברחבי העולם.

ראו גם:

הבנקים דורשים הצהרות על הכסף בחשבון

אמנות המס יחשפו חשבונות בנק בחו"ל

חילופי מידע אוטומטיים 

השינויים הצפויים בחילופי המידע בין מדינות 

בנק לאומי אולץ, בעקבות הסתבכות בארצות הברית ביחס לחשבונות בנק בלתי מדווחים, להעביר לרשויות האמריקאיות פרטים אודות 1,500 בעלי חשבון בנק. העברת המידע בוצעה על בסיס הוראות אמנת המס בין ישראל לארצות הברית (Israel U.S. Tax Treaty).

ראו גם: דיווח מבנקים בישראל לרשויות המס בארה"ב 

העברת מידע לפי אמנת המס

אמנת המס בין ישראל לארצות הברית מאפשרת העברת מידע לרבות המידע הבנקאי במקרה של תרמית או התחמקות ממס של אחד מאזרחי המדינות המתקשרות. בפרשת בנק לאומי, האמריקאים פנו לרשויות בישראל בבקשה כללית, ודרשו לקבל את הפרטים של כל הלקוחות של בנק לאומי בהתאם לקריטריונים הבאים: לקוחות הבנק שהם אזרחים אמריקאים, לקוחות הבנק המנהלים חשבונות בנק אנונימיים, לקוחות הבנק שהורו לא לשלוח להם דואר לביתם, לקוחות הבנק שיש להם הלוואות back-to-back, או לקוחות הבנק שיש הפועלים באמצעות חברות הרשומות במקלטי מס

הרשויות בארצות הברית טענו כי הקריטריונים האמורים מעלים חשד סביר להעלמת מס, ולכן יש עילה להפעלת אמנת המס ומסירת השמות לידיהם, על אף שמדובר במאות לקוחות, ולא בלקוח חשוד אחד. הבקשה האמריקאית הועברה על ידי רשות המסים לאישור בית המשפט בישראל, אשר אישר את הבקשה. בהתאם לכך, שמותיהם של כ- 1,500 לקוחות בנק לאומי אשר ענו על הקריטריונים האמורים נמסרו לידי הרשויות בארצות הברית. 

העברת מידע אוטומטי

ארגון ה-OECD, מקדם בהצלחה רבה תוכנית להעברת מידע אוטומטי על חשבונות בנק של תושבים זרים בין רשויות המס של מדינות. נכון להיום, כ-50 מדינות חתמו על התקן לחילופי מידע אוטומטיים על חשבונות בנק Common Reporting Standard - CRS, שמשמעותו כי החל משנת 2017, כל חשבונות הבנק של תושבי חוץ יהיו חשופים בפני רשויות המס של מדינות האם שלהם.

להרחבה בעניינים אלה, ראו:

חוק בעניין זיהוי בעל חשבון בנק 

העברת מידע בין מדינות - מדריך  

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים