תכנון מס באירלנד 

מס חברות|חברה|שליטה וניהול|תושבות 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

אוקטובר 2014 

תאגידים בינלאומיים רבים מקימים חברות באירלנד כחלק מתכנון מס בינלאומי. בנוסף לשיעור מס חברות נמוך באירלנד (12.5%), שהוא אטרקטיבי ביחס למדינות אחרות באירופה, קיימות אסטרטגיות תכנון מס שהן ייחודיות לאירלנד.  

להרחבה בנושא תכנון מס, ראו: המדריך לתכנון מס

להרחבה בנושא תכנון המס של התאגידים הבינלאומיים, ראו: תכנון מס לומדים מהטובים 

תושבות החברה

אחד המאפיינים הייחודיים של מערכת המס באירלנד הוא אופן קביעת תושבות החברה. באירלנד, תושבות החברה נקבעת בעיקרון בהתאם למבחן השליטה והניהול. בניגוד לישראל, מקום התאגדות החברה, למעט מספר חריגים, אינו מהווה קריטריון תושבות. המשמעות היא שניתן בתנאים מסוימים להקים חברה באירלנד אך לבצע את השליטה והניהול מחוץ לאירלנד, והחברה תהיה פטורה ממס באירלנד. 

ביחס לקביעת תושבות החברה בישראל, ראו:

תושבות החברה באמנות המס של ישראל

פסיקה בנושא תושבות החברה 

להרחבה בנושא קביעת תושבות החברה בישראל, ראו: מדריך תושבות לענייני מס, כולל המלצות לתכנון מס  

תכנון מס האירי הכפול

חברות בינלאומיות רבות מצליחות להפחית את נטל המס שלהן לשיעור נמוך בהרבה ממס החברות הרשמי של אירלנד, שעומד על 12.5%, באמצעות העברת עיקר הרווחים שלהם מחברה שפועלת באירלנד לחברה אחרת שאמנם הוקמה באירלנד אך פועלת באחד ממקלטי המס. תכנון מס זה מכונה "האירי הכפול" או "דאבל אייריש". 

אפל (Apple) לדוגמא, עשתה שימוש בתכנון מס האירי הכפול ובאמצעותו היא הצליחה להפחית את המיסוי האפקטיבי שלה ל-2% מס בלבד. במקרה של אפל הרווחים הועברו לברמודה. גם פייסבוק עשתה שימוש בתכנון מס האירי הכפול, והיא העבירה את עיקר רווחיה לאיי קיימן

לאור הביקורת הבינלאומית, בעיקר מצד ארגון ה-OECD, האיחוד האירופי וארצות הברית (חקירה שם הובילה למסקנה כי אפל הצליחה להימנע מתשלום מס של 9 מיליארד דולר בשנת 2012), אירלנד הודיעה במסגרת הכנת התקציב החדש על תיקונים שונים במשטר המיסוי הנדיב לחברות בינלאומיות. הכוונה היא להגביל את השימוש בתכנון המס של האירי הכפול.
 

החלטות מקדמיות

מאפיין נוסף של משטר המס באירלנד הוא מתן החלטות מיסוי נדיבות. אלא שהנציבות האירופאית החלה בחודש אוקטובר 2013 לנהל בדיקה של מגוון תכנוני המס של תאגידים גדולים הפועלים באירלנד, ובכלל זה בעניין סטארבקס, אדובי, יאהו, אפל, וחברות בינלאומיות נוספות. הנציבות האירופאית ביקשה מאירלנד הבהרות, בין היתר, ביחס למדיניות המיטיבה של מתן החלטות מקדמיות. אציין כי הנציבות האירופית מנהלת חקירות דומות, מלבד באירלנד, גם בהולנד ובלוכסמבורג. 

ראו גם:

האיחוד האירופי נגד התאגידים הבינלאומיים

מיסוי הכנסות של חברות אינטרנט

שינויים במיסוי רווחים באינטרנט

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים