מיסוי הכנסות של חברות אינטרנט 

איטליה|צרפת|הולנד|אירלנד|ישראל|תכנון מס|האיחוד האירופי 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מרץ 2014 

מדינות שונות בעולם החלו בשנים האחרונות לקדם חוקים אשר נועדו להיאבק בתכנוני המס הנפוצים מאוד בחברות האינטרנט הגלובליות, כדוגמת גוגל ופייסבוק. הרשויות במדינות רבות מבינות כיום כי הן לא יכולות להטיל מיסים על מגוון של עסקאות בינלאומיות הנעשות באמצעות רשת האינטרנט. להלן תובא סקירה של התפתחויות חדשות ממדינות שונות בעולם, לרבות ישראל, המבקשות למנוע את תכנוני המס של חברות האינטרנט. 

ראו גם:

מיסוי הכנסות מפרסומות של גוגל

שינויים במיסוי רווחים באינטרנט
 

חקיקה חדשה באיטליה

באיטליה, הבית התחתון של הפרלמנט העביר לאחרונה את "חוק גוגל" אשר נועד למנוע תכנוני מס והתחמקות מתשלום על ידי חברות שעוסקות במסחר ובפרסום באינטרנט. החוק קובע כי אותן חברות אינטרנט יוכלו לפעול באיטליה רק באמצעות ישויות עסקיות מקומיות הרשומות באיטליה, במקום באמצעות חברות בנות הממוקמות במקלטי מס דוגמת אירלנד, לוקסמבורג וברמודה. נראה כי מדובר בחקיקה בעייתית, שכן היא מפרה את חוקי האיחוד האירופי האוסרים אפליה בפעילות מסחרית. בנוסף, הפרלמנט האיטלקי אישר חקיקה נוספת המחייבת כל גוף שרוכש פרסומות באינטרנט לבצע את התשלום עבורן באמצעות בנק מקומי, על מנת לאפשר לרשויות המס האיטלקיות נגישות למידע.
 

צרפת מובילה מהלך אירופאי

צרפת מעוניינת אף היא להיאבק בתכנוני המס שעושות חברות האינטרנט, כמו גוגל, כדי להימנע מתשלום מס במדינות בהן אותן חברות פועלות. הממשל הצרפתי מבקש כעת לקדם דירקטיבה אירופאית בעניין זה, מתוך הבנה שחברות האינטרנט עושות שימוש בתכנוני מס מורכבים באמצעות מדינות מסוימות החברות באיחוד האירופי, ובמיוחד אירלנד, בהולנד וקפריסין, ומעבירות את הרווחים למקלטי מס שונים.
 

הולנד בוחנת אמנות מס

הממשלה בהולנד הודיעה כי היא מתכוונת לבחון את רשת האמנות שלה למניעת כפל מס מתוך הבנה שחלק מאמנות המס מיטיבות עם חברות שונות ומאפשרות תכנוני מס מגוונים, תוך גרימת הפסד הכנסות ממסים למדינה.
 

אירלנד מצהירה על סגירת פרצות

אירלנד הודיעה לאחרונה כי היא מתכוונת למנוע את תכנון המס אשר אפשר לחברות רב־לאומיות, כמו גוגל, אפל ואחרות, להשתמש בה כדי להימנע מתשלום מסים במדינות אחרות. שר האוצר האירי, הצהיר בעניין זה כי אירלנד תאמץ חקיקה לפיה חברות בינלאומיות הפועלות בתחומה שאינן משלמות מס חברות במדינה אחרת ישלמו את מס החברות האירי.
 

בריטניה חוקרת

ועדה פרלמנטארית בבריטניה עסקה לאחרונה בחקירה של תכנוני המס אשר מבוצעים על ידי חברות האינטרנט הבינלאומיות הפועלות במדינה. מסקנות הוועדה הפרלמנטארית אמורות לשמש כבסיס לחקיקה עתידית שתמנע מחברות האינטרנט הגלובליות לבצע תכנוני מס מסוימים ולהתחמק מתשלום מסים.
 

מיסוי הכנסות גוגל בישראל

רשות המסים בישראל עדיין לומדת את נושא מיסוי פעילותן בישראל של חברות בינלאומיות. אני מעריך כי הרשות ממתינה להתפתחויות וליוזמות חקיקה ממדינות אחרות עוד בטרם תגובש עמדה רשמית בעניין זה. לעניין זה, ראו פסק דין שהתפרסם לאחרונה: מיסוי תאגידים בינלאומיים הפועלים בישראל

יצוין כי רשות המסים החלה בבדיקה של חבות המס של פעילות גוגל בישראל. הנושאים שאותם בודקת הרשות הם תכנוני המס של גוגל ותחולת חוק המע"מ ביחס לפעילותה. הבדיקה נעשית על ידי פקיד שומה גוש דן בליווי המחלקה האזרחית ברשות המסים. משמעות הדבר היא שהבדיקה היא אזרחית וכי אין חשד למעשים פליליים מצד גוגל. 

 

להרחבה בעניין זה, ראו: מדריך מיסוי חברות אינטרנט

ראו גם:

מדריך למיסוי סחר אלקטרוני

מדריך לתכנון מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

logo בניית אתרים