תכנון מס באמצעות מיזוג בינלאומי  

מס חברות|תאגיד|שיעור מס|קנדה 

ד"ר אבי נוב, עו"ד  

ספטמבר 2014  

תאגידים הרשומים ופועלים במדינות עם שיעור מס חברות גבוה יכולים באמצעות מגוון אסטרטגיות של תכנון מס בינלאומי, להפחית את שיעור המס האפקטיבי שהם משלמים. אחת האסטרטגיות היא להתמזג עם חברה במדינה אחרת בה שיעור מס החברות נמוך יותר. 

לאחרונה פורסם כי התאגיד‎‎ ברגר קינג וורלדווייד, המחזיק ברשת מסעדות ההמבורגרים השנייה בגודלה בארה"ב, מתכוון להעביר את פעילותו לקנדה, וזאת באמצעות מיזוג עם תאגיד אחר תושב קנדה. אם המיזוג יתבצע כמתוכנן, יהיה זה התאגיד ה-21 בתוך שנתיים שעוזב את ארצות הברית לטובת מדינות עם מס חברות נמוך יותר‏, כמפורט להלן. 

להרחבה בנושא תכנוני מס של התאגידים הגדולים, ראו:

תכנון מס לומדים מהטובים
‎‎מיסוי הכנסות של חברות אינטרנט
משטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים
מדריך מיסוי חברות אינטרנט

בהקשר הישראלי, ראו:

מיסוי תאגידים בינלאומיים הפועלים בישראל

תכנון המס של ברגר קינג

ברגר קינג, אשר נשלטת על-ידי חברת ההשקעות ‏‎3G Capital מתכוונת כחלק מרכישת רשת בתי הקפה טים הורטונס הקנדית, להעביר את המטה שלה לקנדה. חברת האם של ברגר קינג, ‏‎3G Capital‎‏, תהיה בעלת השליטה בחברה המאוחדת החדשה, ויתר המניות יהיו בבעלות בעלי המניות הקיימים של שתי החברות. בדרך זאת היא תהיה כפופה לשיעור מס של כ-26%, וזאת במקום יותר מ-40% בארצות הברית. 

ארצות הברית נאבקת בתכנוני המס

נשיא ארצות הברית אובמה הכריז על מאבק בתכנוני המס של התאגידים הגדולים, לרבות ביחס למיזוגים בינלאומיים אשר גורמים לירידה בהכנסות ממסים לאוצר האמריקאי. המהלכים של ארצות הברית בעניין זה מהווים חלק מהמאבק הבינלאומי אשר יזם ארגון ה-OECD כנגד תכנוני המס של התאגידים הגדולים. 

להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית 

המאבק של ה-OECD

ה-OECD פרסם תוכנית חדשה למאבק באסטרטגיות תכנון מס של תאגידים בינלאומיים. הרקע לתוכנית של ה-OECD בעניין זה היא ההקמה של חברות ונאמנויות בשנים אחרונות, בין היתר, במקלטי מס מסוימים ובמדינות עם שיעורי מס נמוכים. 

להרחבה בנושא המאבק של ה-OECD בתכנוני המס, ראו:

התוכנית של ה-OECD למאבק בתכנוני מס
המאבק הבינלאומי בתכנוני המס
החשיפה הגדולה של מקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים