החשיפה הגדולה של מקלטי מס
 

חשבונות בנק|חו"ל|חברות|מיסים  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

אפריל 2013 

חברות ונאמנויות שהוקמו בשנים אחרונות במקלטי מס שונים על ידי ראשי מדינות, פוליטיקאים ובעלי הון מכל רחבי העולם, נחשפו לאחרונה באמצעות תחקיר של הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים תחקירנים (ICIJ). בתחקיר הזה השתתפו 86 עיתונאים מ 45 מדינות. להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס

המידע שנחשף כולל זהויות של כ 130,000 בעלי חשבונות בנק זרים, חברות ואנשים פרטיים, במקלטי מס מסוימים. מדובר באנשים מ-170 מדינות ברחבי העולם, ובכלל זה גם ישראל, המחזיקים חברות, נאמנויות וכספים בחשבונות בנק סודיים. המידע הסודי כאמור הגיע על כונן קשיח, שנצרבו בו 260 ג'יגה בייט של מידע מגוון, ובכלל זה, רשימת בעלי חשבונות בנק, בעלי חברות במקלטי מס, תכתובות אימייל, ועוד. 

בהתאם לפרסומים בכלי התקשורת, חלק ניכר מהמידע עוסק במקלט המס באיי הבתולה, שם רשומות יותר ממיליון חברות. אולם, מבירור שערכתי עולה כי הפרסומים בכלי התקשורת היו מגמתיים. נראה כי בעלי חברות במקלט המס באיי הבתולה, אינם צריכים לחשוש מהפרשה הזאת. 

חשיפה זאת, מצטרפת לחשיפות נוספות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל וחומר בנקאי שדלף מבנקים זרים ברחבי העולם בשנים האחרונות, הכוללת ככל הנראה גם מידע בנקאי על חשבונות בנק בחו"ל של תושבי ישראל. לעניין זה, ראו: רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל.


הכסף הגדול במקלטי המס

בהתאם להערכות שונות, במקלטי המס ברחבי העולם מוחזקים כ-32 טריליון דולר. אני מעריך שחלק ניכר מהסכומים האלה הם חוקיים לחלוטין. לדעתי, רק חלק קטן מהסכומים האלה מקורם בפשיעה. רוב האנשים אשר מקימים חברות במקלטי מס ופותחים חשבונות בנק סודיים, אינם עושים זאת כדי להעלים מיסים, אלא פועלים מטעמים עסקיים מגוונים וגם כדי לשמור על סודיות. אנשים רבים מעבירים את כספם למקלטי מס כחלק מתכנון מס בינלאומי. קיימים רבים המעבירים את כספם למקלטי מס באמצעות נאמנויות בינלאומיות כדי לשמור על הרכוש המשפחתי.

אחד מתכנוני המס הנפוצים היא פתיחת חברה במקלט מס לצורך רכישת נדל"ן. לדוגמא, ישראלים המבקשים לרכוש נדל"ן בבריטניה, מקימים חברה במקלט מס, ומבצעים את העסקה באמצעות אותה חברת אופשור. נכון להיום, פרקטיקה זאת מקובלת מאוד בבריטניה.
 

רגולציה של מקלטי מס

ארגון ה-OECD משקיע מאמץ רב בשנים האחרונות בנושא של מקלטי מס. הפעילות של ארגון ה-OECD בעניין זה ממוקדת בקידום הסכמים מיוחדים לחילופי מידע עם מקלטי מס. סוגיית מקלטי המס תעסיק את מנהיגי מדינות ה 8-G, בכינוס שייערך ביוני 2013. מעניין יהיה לראות אילו החלטות יתקבלו שם.  

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

 

2all - בניית אתרי אינטרנט