תכנון מס לומדים מהטובים  

מקלט מס|טכנולוגיה|חברה|תכנון מס 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יוני 2014 

מאמר זה דן בתכנוני מס בינלאומיים של חברות טכנולוגיה, תוך התמקדות באסטרטגיה של הסטת רווחים למדינות עם שיעורי מס נמוכים. במאמר נדון בשתי חברות מעניינות בהקשר זה: חברת IBM העולמית (International Business Machines Corp.), וגוגל (Google Inc.). בדומה לתפירת חליפה לפי מידה, כך יש להתאים את תכנון המס ליחיד או לחברת הטכנולוגיה. עם זאת, קיימים מגוון אסטרטגיות של תכנון מס המתאימים לכולם. 

תכנון המס של IBM

IBM וכן חברות טכנולוגיה רבות אחרות, עושות שימוש בחברות הרשומות בהולנד. תכנון המס מאפשר לאותן חברות טכנולוגיה להציג רווחיות גדולה יחסית לחברות המשלמות מס מלא. ביחס ל IBM, היא סיימה את 2013 עם תשלום של פחות מס מהצפוי, הודות לשיעור מס אפקטיבי של 15.6% על הכנסותיה. שיעור המס הנמוך מהצפוי אפשר ל-IBM להציג רווחיות מצוינת למניה לשנת 2013. יצוין בהקשר זה כי בשנת 2007 שיעור המס האפקטיבי של IBM היה 28%. 

בהתאם לנתונים הכספיים של IBM לשנת 2012, לא שולם מס אמריקאי על כ- 44 מיליארד דולר הכנסות של חברות בנות מחוץ לארצות הברית. הסטת ההכנסות לחברות בנות בקבוצת IBM אפשרה לה לחתוך דרמאטית את תשלומי המסים בארצות הברית. 

תכנון המס של IBM מבוסס, בין היתר, על הקמת חברת החזקות בהולנד. IBM הולנד (IBM International Group BV) הוקמה בשנת 1999. מדובר בחברת החזקות אשר לה לפחות 40 חברות בנות, לרבות חברת-בת באירלנד בה מועסקים אלפי עובדים. הפרט המעניין בכל הסיפור הזה הוא שסך המועסקים בקבוצת IBM הולנד הוא כ 200,000, כאשר פחות מ 2% מועסקים בהולנד. 

תכנון המס של גוגל

גוגל עושה שימוש במגוון אסטרטגיות של תכנון מס. האסטרטגיה החשובה מכולן היא העברת פעולות כספיות שונות דרך חברות הכפופות לשיעורי מס נמוכים כמו אירלנד וברמודה הנחשבת למקלט מס. בברמודה לא מוטל מס הכנסה, מס חברות, או מס רווח הון. כמו כן, בברמודה לא חלה חובת ניכוי מס במקור בעת העברת כספים לבעלי המניות. גוגל הצליחה להימנע מתשלום מס הכנסה בסך של 2 מיליארד דולר בשנת 2011 ע"י העברת 9.8 מיליארד דולר לחברת בת בברמודה. 

גוגל יוצרת הסכמים בין-חברתיים ומנתבת הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים. המטרה היא לייחס הוצאות במדינות עם שיעורי מס גבוהים והכנסות במדינות עם שיעורי מס נמוכים. 

תכנוני מס עיקריים

חברות הטכנולוגיה עושות שימוש במספר תכנוני מס עיקריים כמפורט להלן:

1 - ניתוב הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים, ובמיוחד למקלטי מס

2 - יצירת מנגנונים הגורמים לכפל פטור ממס

3 - מניעת פעילות הגורמת לקיומו של מוסד קבע 

4 - שימוש במשטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים

5 - שימוש יעיל במחירי העברה. ראו: מדריך למחירי העברה (Transfer Pricing)  כולל המלצות לתכנוני מס 

תכנוני מס לישראלים

תכנון מס בינלאומי הוא הכרחי ליזמים ומשקיעים מישראל המעוניינים להשתלב בכלכלה הגלובלית ולהתחרות בהצלחה עם תאגידים אחרים מהעולם. ניתן ללמוד מחברות טכנולוגיה כמו יבמ וגוגל לא רק כיצד לפתח עסקים, אלא גם כיצד לחסוך במסים. 

להרחבה בנושא תכנון מס לישראלים באמצעות הקמת חברה בהולנד, ראו:

תכנון מס בהולנד

אמנת מס ישראל הולנד 

קיימות כמובן מגוון רחב של אסטרטגיות לתכנון מס.

להרחבה בנושא תכנון מס, ראו: המדריך לתכנון מס.

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס.

להרחבה בנושא הקמת חברה במקלט מס, ראו: הקמת חברה במקלטי מס סקירת מקלטי מס מסוימים.

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

טואול - בניית אתרים