משטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים

בריטניה|לוקסמבורג|קפריסין|הולנד|IP

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אוגוסט 2012

מדינות שונות בעולם קבעו משטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים. המטרה של משטר המס המיוחד היא לעודד הקמת חברות הייטק באותן מדינות. בין המדינות מתקיימת "תחרות מס", לקביעת משטר המס האטרקטיבי ביותר. להלן סקירה של מספר משטרי מס מיוחדים במדינות: בריטניה, לוקסמבורג, קפריסין והולנד.

בעניין זה אציין כי תכנון מס, אשר במסגרתו מועבר IP לחברה הרשומה במדינה אחרת, צריך להיעשות בזהירות מרובה. יש להקפיד בעניין זה, בין היתר, על מחירי העברה. במקרים מתאימים ניתן ליהנות מהגנה של האמנות למניעת כפל מס.

בריטניה

החל משנת 2013 הכנסות מפטנטים וכן הכנסות מפעילויות IP בתנאים מסוימים ימוסו בשיעור מס חברות אפקטיבי של 10%. שיעור מס נמוך זה הופך את בריטניה לאחת המדינות האטרקטיביות ביותר לאחזקת קניין רוחני.הטבה זו הינה משמעותית בהשוואה לשיעורי מס החברות בישראל (25% בשנת 2012) ומהווה תמריץ לחברות ישראליות ומשקיעים מישראל להחזיק את ה-IP שלהם בבריטניה.

להרחבה, ראו: בריטניה יעד אטרקטיבי למשקיעי הייטק

ראו גם: מדריך מיסוי בריטניה

לוקסמבורג

בלוקסמבורג קיים משטר מס מיוחד המכונה – Intellectual Property Regime. בהתאם למשטר המס המיוחד בלוקסמבורג, שיעור מס החברות האפקטיבי הוא 5.8% בלבד במקום מס החברות הרגיל העומד על 28.8%.

קפריסין

חקיקה חדשה בנושא מיסוי קניין רוחני (סימני מסחר, פטנטים, וכו') אושרה לאחרונה על ידי הפרלמנט הקפריסאי. בהתאם לחקיקה, 80% מההכנסות מקניין רוחני (IP) יהיו פטורים ממס. המשמעות המעשית היא מיסוי אפקטיבי של 2% בלבד על הכנסות מתמלוגים. כמו כן, הוצאות פחת על השקעות בנכסי קניין רוחני יותרו לקיזוז בחלקים שווים במשך 5 שנים.

להרחבה בעניין מערכת המס בקפריסין וההשלכות על תושבי ישראל, ראו: קפריסין: תכנון מס למשקיעים מישראל.

הולנד

בהולנד קיים משטר מס מיוחד ביחס להכנסות מתמלוגים המכונה - Innovation Box. בהתאם למשטר המס המיוחד, יחול ניכוי רעיוני ממס בשיעור של 80% מההכנסה החייבת.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל: avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים