רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל 

תושבי ישראל|מידע בנקאי|רשימה|חשבון בנק|סודיות 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

כתיבה: פברואר 2013
עידכון:  אוגוסט 2016

סקירה זאת עוסקת ברשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל וחומר בנקאי שדלף מבנקים זרים ברחבי העולם בשנים האחרונות, הכוללת ככל הנראה גם מידע בנקאי על חשבונות בנק בחו"ל של תושבי ישראל. מגמה זאת של דליפת מידע בנקאי מתגברת בשנים האחרונות, במקביל לשינויים בנושא הסודיות הבנקאית במדינות שונות, ובמיוחד בשוויץ. מציאות זאת גורמת לכך שלקוחות רבים של בנקים ברחבי העולם אינם בוטחים יותר במוסדות פיננסיים אשר בעבר ידעו לשמור היטב על הסודיות הבנקאית של לקוחותיהם. 

לאור המציאות החדשה, אם אתם מחזיקים בכספים בחשבון בנק סודי בחו"ל יש סיכוי רב שהמידע על חשבון הבנק יגיע בדרכים שונות ומגוונות לרשות המסים בישראל. בעקבות לחץ בינלאומי, המידע הבנקאי כבר אינו מוגן היום כפי שהיה בעבר. להרחבה בעניין זה, ראו: רשות המסים אוספת עליכם מידע. להרחבה בנושא התרופפות הסודיות הבנקאית, ראו: רפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ. ראו גם: כל הדרכים לקבלת מידע בענייני מס. 

בנק HSBC בג'רזי

בבריטניה החלו בחקירה של יותר מ-4,000 לקוחות בנק HSBC במקלט המס באי ג'רזי, בשנת 2012, לאחר שמודיע סודי הדליף לרשויות את רשימת השמות, הכתובות ויתרות הבנק של הלקוחות. מדובר בחשבונות בנק זרים שבעליהם לא דיווחו עליהם, והכוללת ככל הנראה גם מידע בנקאי על חשבונות בנק של תושבי ישראל. ראו גם: חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו 

בנק HSBC השוויצרי

בשנת 2008 מכר עובד ב-HSBC בשוויצריה לרשות המסים בבריטניה מידע אחר אודות 2,000 חשבונות בנק השייכים ככל הנראה לאזרחים בריטיים. רשימה זאת מכונה רשימת לגארד, על שם כריסטין לגארד שרת האוצר הצרפתית באותה עת. רשימת לגארד כוללת מידע רב גם על תושבי מדינות נוספות, ובכלל זה יוון, ואולי גם מידע בנקאי על חשבונות בנק של תושבי ישראל.

צרפת הודיעה בשנת 2010 כי ברשותה מידע בנוגע לאלפי בעלי חשבונות בבנק HSBC. ככל הנראה, המידע כולל גם מידע בנקאי על חשבונות בנק של תושבי ישראל. ניתן ללמוד זאת ממכתב ששלח HSBC ללקוחותיו הישראלים אשר עדכן אותם בפרטי גניבת המידע הבנקאי. 

בנק יוליוס בר השוויצרי

רשויות המס בגרמניה הגישו תביעה באוקטובר 2012 נגד כמה לקוחות של הבנק השוויצרי יוליוס בר בחשד להעלמות מס, בהתבסס על מידע שהגיע מתקליטור עם מידע בנקאי שהגיע לידיהם.

בנק LGT בליכטנשטיין

עובד לשעבר בבנק הליכטנשטייניי LG שנמצא בבעלות משפחת המלוכה של ליכטנשטיין, מכר ככל הנראה לממשלת גרמניה דיסק שגנב שהכיל מידע על אלפי חשבונות סודיים.

Credit Swiss בגרמניה

הרשויות בגרמניה ערכו בשנת 2010 פשיטה על סניפי Credit Swiss בגרמניה, במסגרת חקירת חשדות כי הבנק סייע ללקוחותיו להעלים מסים. הפשיטה התבצעה לאחר שהרשויות בגרמניה הודיעו כי הם רכשו תקליטור המכיל מידע על לקוחות הבנק.

בנק UBS השוויצרי

בפברואר 2009 הממשל האמריקאי הגיש תביעה בבית המשפט הפדרלי במיאמי נגד הבנק השוויצרי UBS בדרישה כי הבנק יחשוף את פרטיהם האישיים של כ-52,000 לקוחות אמריקאיים אשר פתחו חשבונות חסויים. במסגרת הסכם שהושג לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן, שוויץ הסכימה להעברת מידע על 4,450 לקוחות UBS החשודים בהעלמת מס בארה"ב. רשויות המס בארה"ב העניקו 104 מיליון דולר לברדלי בירקנפלד, מדליף מידע על הבנק השווייצי UBS.

בנובמבר 2012, רשות המסים הגרמנית ערכה פשיטה על בתיהם של כמה עשרות מלקוחות הבנק השוויצרי UBS בעקבות חשדות להעלמות מס. הפשיטה נעשתה בעקבות תקליטור ובו שמותיהם של לקוחות הבנק שנגנב ככל הנראה מהבנק השוויצרי ונמכר לרשויות הגרמניות על ידי גורם פרטי.

חשיפה - אפריל 2013

חברות ונאמנויות שהוקמו בשנים אחרונות במקלטי מס שונים על ידי ראשי מדינות, פוליטיקאים ובעלי הון מכל רחבי העולם, נחשפו לאחרונה באמצעות תחקיר של הקונסורציום הבינלאומי של עיתונאים תחקירנים (ICIJ). ראו: החשיפה הגדולה של מקלטי מס

חשיפה - אפריל 2015

רשות המסים מתכוונת לבדוק את מסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל, ולפיכך מומלץ לכל מי שעשוי להיות ברשימה שנחשפה לפנות לייעוץ משפטי מיסויי בהקדם האפשרי. מסמכי פנמה ביחס לתושבי ישראל כוללים כמה מאות חברות שנשלטות על-ידי יחידים מישראל. 
להרחבה, ראו: מסמכי פנמה מגיעים לרשות המסים

חשיפה - אוגוסט 2016

רשות המסים מתכוונת לחקור 

בעלי חשבונות ב-HSBC. רשות המסים הודיעה כי היא קיבלה מידע על אלפי ישראלים בעלי חשבונות ב-HSBC שהחזיקו חשבונות בבנק בשוויץ. רשות המסים תפעל נגד בעלי חשבונות ב-HSBC, בתקופה הקרובה. 
 

גילוי מרצון

מי שמחזיק בחשבון בנק בחו"ל ולא דיווח כדין, מומלץ לבחון גילוי מרצון ביחס לחשבון הבנק בחו"ל. ראו גם: דיווח על חשבון בנק בחו"ל. באמצעות גילוי מרצון ניתן "להלבין את הכסף", ולמנוע את החשיפה להליכים אזרחיים ופליליים.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים