פותחים חשבון בנק בחו"ל

שוויץ|סודיות|דיווח|תכנון מס

 
ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2011

בכל שנה נפתחים אלפי חשבונות של ישראלים בבנקים זרים בחו"ל. בעבר, הבנקים הזרים הפופולאריים בקרב ישראלים רבים היו בנקים בשוויצריה, לרבות בנקים ישראליים, כמו בנק לאומי שוויץ ובנק הפועלים שוויץ. אולם, בשנים האחרונות, ישראלים רבים פותחים חשבונות בנק בהונג קונג, סינגפור, ג'רזי, לוקסמבורג וקפריסין.

פתיחת חשבון בנק בהונג קונג או בסינגפור הם להיט בשוק. מדינות אלה הפכו לבירות הפיננסיות של אסיה, והון זר מגיע לשם. הבנקים שם יעילים מאוד ומעטה הסודיות נשמר בקפידה. למרות הנהירה לבירות אסיה, ישראלים רבים עדיין מעדיפים לפתוח חשבון בנק בשוויץ. בשוויץ גילוי פרטים ביחס לחשבון בנק היא עבירה פלילית והעונש המינימאלי הוא שנה וחצי מאסר. עם זאת, רצוי להכיר את הרפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ.

מדוע לפתוח חשבון בנק בחו"ל?

לפתיחת חשבון בנק זר ישנם מספר יתרונות:

  • פתיחת חשבון בנק בחו"ל לצרכי השקעה. חשבון בנק זר מאפשר חשיפה למוצרים ומכשירי השקעה פיננסיים מגוונים שאינם קיימים בבנקים בישראל, או שעלויות הרכישה של אותם מוצרים פיננסיים. עם זאת יש לקחת בחשבון עליות ניהול שעשויות להיות גבוהות בחלק מהבנקים הזרים.  
  • פתיחת חשבון בנק בחו"ל לעבודה עם מטבעות שונים. בנקים זרים מאפשרים לעבוד עם מגוון מטבעות רחב ובעלויות נמוכות יחסית לבנקים בישראל.
  • פתיחת חשבון בנק בחו"ל לצורך פיזור והקטנת סיכונים. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הכדאיות לפתיחת חשבון בבנק זר היא בסכומים של 300,000 דולר ומעלה.
  • פתיחת חשבון בנק בחו"ל לצורך שמירה על חשאיות וסודיות. למרות שמדובר באחד הטעמים המובהקים לפתיחת חשבון בבנק בחו"ל, יש להביא בחשבון את החובה בעניין דיווח על חשבון בנק בחו"ל. מי שמחזיק בחשבון בנק בחו"ל ולא דיווח כדין, מומלץ לבחון גילוי מרצון ביחס לחשבון הבנק בחו"ל.

מס הכנסה

בעיקרון, רווחים שיהיו לכם בחשבונות הבנק חייבים במס גם בחו"ל וגם בישראל, תוך אפשרות לקבלת זיכוי ממס בגין מס זר ששולם. אולם, במקרים מסוימים ניתן יהיה ליהנות מכפל פטור ממס, היינו שההכנסה תהיה פטורה במדינות שונות בחו"ל וגם בישראל.

אציין כי בשוויץ וסינגפור אין מס רווחי הון למשקיעים זרים בתנאים מסוימים. כך ניתן לבצע השקעות בניירות ערך באמצעות חשבון הבנק בחו"ל ללא תשלום מס על הרווחים במדינות אלה. בכל מקרה, מומלץ לערוך תכנון מס בינלאומי.

ניתן לקבוע פגישה בהתראה קצרה עם עורך דין מיסים, ולקבל הצעת מחיר ביחס לפתיחת חברה במקלט מס, הקמת נאמנות וחשבון בנק בחו"ל
 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

logo בניית אתרים