תכנון מס למפתחי אפליקציות

תכנון מס|חברה זרה|אפליקציה|הטבות מס

ד"ר אבי נוב, עו"ד*

ינואר 2013

אם אתם מפתחים תוכנות מחשב או אפליקציות לסמרטפונים, תוכלו באמצעות תכנון מס לחסוך במיסים במידה משמעותית. קיימות מגוון אפשרויות של תכנון מס, ויש להתאים את תכנון המס לאופי הפעילות.

בהנחה כי החלטתם לפתוח חברה בע"מ לצורך הפעילות העסקית, השלב הבא הוא להחליט האם כדאי להקים חברה ישראלית או חברה זרה. לכל אחת מהאפשרויות יתרונות מס שונים כפי שאפרט להלן.

הקמת חברה ישראלית

בעיקרון, חברה ישראלית כפופה לשיעור מס של 25% על הכנסותיה. אולם, בתנאים מסוימים, חברה ישראלית יכולה ליהנות משיעורי מס נמוכים ואטרקטיביים יותר, והטבות מס נוספות.

בהתאם לחוק עידוד השקעות הון, חברה ישראלית זכאית להטבות מס משמעותיות אם היא עומדת בשני תנאים עיקריים:

· החברה נחשבת כמפעל תעשייתי;

· למעלה מ- 25% מהכנסותיה הן מייצוא לחו"ל.

חברה העומדת בתנאי החוק לעידוד השקעות הון, תהיה כפופה למחצית מס החברות הרגיל (12.5%), או פחות מכך אם החברה פועלת באזור המוגדר כפיתוח א'. הטבות מס נוספות כוללות תשלום מס נמוך יותר על דיבידנדים, וכן האפשרות ליהנות מניכויי פחת משמעותיים.

חברת תוכנה כמפעל תעשייתי

כדי לזכות בהטבות המס, יש לבחון האם החברה שלכם תיחשב כמפעל תעשייתי. בפסיקת בתי המשפט נקבע כי הגדרת "מפעל תעשייתי" כוללת חברות הי-טק המייצרות תוכנה. בהחלטת מיסוי שפרסמה רשות המיסים לאחרונה בנושא חברת תוכנה לעניין החוק לעידוד השקעות הון, הורחבה ההגדרה גם לגבי חברות הי-טק המייצרות תוכנות ו/או אפליקציות לאינטרנט או לסמארטפונים.

החלטת המיסוי כאמור, ניתנה לבקשת חברה העוסקת בפיתוח תוכנה המשמשת כמנוע להשוואת מחירים. הכנסות החברה נובעות ממתן זכות שימוש בתוכנה ללקוחותיה. כמו כן, החברה מקבלת תשלום עבור כל גולש אינטרנט שהקליק על קישור למוצר מתוך אתרי החברה ועבר לאתר קמעונאי אחר. בהחלטת המיסוי נקבע כי פיתוח התוכנה על ידי החברה הינו "מפעל תעשייתי" כמשמעות המונח בסעיף 51 לחוק כנוסחו לפני תיקון 68 לחוק עידוד השקעות הון.

ראו גם החלטות מיסוי נוספות בעניין זה:

זכאות להטבות מס

בעיקרון, אין צורך באישור מוקדם של הרשויות לצורך יישום הטבות המס. עמידה בתנאים שנקבעו בחוק, תזכה אתכם בהטבות המס. עם זאת, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בעניין זה על מנת לוודא את זכאותכם למלוא הטבות המס כאמור.

הקמת חברה זרה

אם לא ניתן ליהנות מההטבות בחוק לעידוד השקעות הון, מומלץ לבחון הקמת חברה זרה לצורך הפעילות העסקית. השלב הקריטי בתכנון המס הוא לוודא כי התאגיד הרשום בחו"ל לא ייחשב כ"תושב ישראל" לפי דיני המס בישראל. במקרה ו"השליטה והניהול" של אותו תאגיד זר מופעלים מישראל, החברה חשופה למיסוי ישראלי בשיעור של 25%. מאידך, החברה תחשב כזרה אם השליטה על העסק וניהולם אינם מופעלים מישראל.

חשוב לציין כי גם אם השליטה והניהול אינם מישראל, רשויות המס עשויות למסות את רווחי החברה הזרה בהתאם להוראות "חברה נשלטת זרה" שבפקודת המס המאפשרות למסות רווחי חברה זרה כאילו חולקו לבעלי המניות כדיבידנד רעיוני.

אדגיש עוד כי מבחינת תכנון המס, נדרשת זהירות רבה במילוי תוכן עסקי בחברה המאוגדת בחו"ל. במידה ואותה חברה משמשת כ"חברת קש" (ללא תוכן עסקי וכלכלי), הרי שרשויות המס יבקשו להתעלם ממנה בגין "מלאכותיות".

אם החלטתם על הקמת חברה זרה, חשוב לבצע תכנון מס מוקדם ככל האפשר, ובכל מקרה לבצע את הפעילות תוך הסתמכות על חוות דעת משפטית. את החברה הזרה ניתן להקים במקלט מס, שם שיעור המס הוא 0%.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים