שיקולי מס בהגירה למדינות מסוימות

תושב|הטבות מס|פטור ממס

ד"ר אבי נוב, עו"ד

כתיבה: אוקטובר 2012
עדכון:   יוני 2014

ישראלים רבים מהגרים למדינות שונות בעולם מטעמים שונים. בשנים האחרונות מתגברת ההגירה למדינות כמו סין וסינגפור. כמו כן, ניכרת עלייה בהגירה של חלק מהתא המשפחתי, היינו שאחד מבני הזוג מהגר למדינה מסוימת ובן הזוג השני נשאר בישראל. ישנם מדינות המעודדות הגירה ומעניקות הטבות מס נדיבות למהגרים.

מי שאינו נחשב כתושב ישראל, יהיה פטור ממס בישראל על ההכנסות שיש לו בחו"ל, וגם יהיה פטור מדיווח על הכנסותיו. ישנם מדינות שכדאי יותר להגר אליהם מטעמים אלה, כפי שאפרט להלן.

בנוסף לפטור ממס בישראל ופטור מדיווח, ישראלי אשר יחזור לישראל לאחר מספר שנים שנקבעו בחוק יזכה להקלות מס המיועדות לתושב חוזר. להרחבה בנושא הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים, ראו:המדריך הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים (מדריך לתכנון מס).

גיברלטר

אזרחי מדינות אחרות המעוניינים להיחשב כתושבים בגיברלטר יכולים להגיש בקשה מיוחדת לרשויות בגיברלטר ולקבל אישור מתאים. הליך זה מתאים לעובדים בכירים בעלי הכנסות של מעל 100,000 פאונד בשנה. במקרה זה, שיעור המס השנתי מקסימאלי הוא 32,000 פאונד בשנה. מדובר בהטבת מס מדהימה. מותנה בכך שברשותו של מגיש הבקשה לתושבות, מקום מגורים המשמש אותו. ראו גם: גיברלטר כמקלט מס אטרקטיבי.

בבריטניה

מאות בעלי הון משתמשים באשרת משקיעים אשר מאפשרת להם להתגורר בקביעות בבריטניה בתמורה לרכישת אג"ח ממשלתיות או מניות או אג"ח של חברות בריטיות בשווי מיליון ליש"ט (כשישה מיליון שקלים).

בבריטניה קיים משטר מס מיוחד לתושב בעל מעמד של Non-Domicile, החייב במס בבריטניה על הכנסות ורווחים שמקורם בבריטניה. רווחים והכנסות מחוץ לבריטניה של תושב בעל מעמד של Non-Domicile פטורים ממס, כל עוד הכספים לא נמשכו לבריטניה.

בהתאם לרפורמה החדשה, החל מאפריל 2012 חל היטל שנתי של- 50,000 פאונד על יחידים בעלי מעמד של Non-Domicile שחיו בבריטניה במשך 12 מתוך 14 השנים שקדמו לשנת המס במקום 30,000 פאונד על יחידים כאמור שחיו בבריטניה במשך 7 מתוך 9 השנים שקדמו לשנת המס, כפי שהיה נהוג עד כה. כמו כן נוספה תקנה חדשה ביחס ל - Non-Domicile, הקובעת כי הכנסות מחוץ לבריטניה שהובאו אל תחומי בריטניה, לא יתחייבו במס אם הן הושקעו בחברות מסחריות בריטיות במישרין או בעקיפין. ראו גם: מדריך מיסוי -בריטניה

שוויץ

שווייץ ידועה כביתם של בעלי הון ממדינות רבות, כמו אלוף העולם לשעבר בפורמולה 1, מיכאל שומאכר (מגרמניה), מייסד איקאה (IKEA) אינגוור קמפרד (משוודיה) והזמרת האמריקאית טינה טרנר (מארצות הברית). תושבים זרים בעלי הון נהנים מהטבות מס מדהימות. ראשית, פטור ממס על הכנסות מחוץ לשוויץ, ושנית, פטור ממס רווחי הון. ראו גם: אמנת מס ישראל שוויץ

קפריסין

בקפריסין יש תוכנית מיוחדת לעידוד הגירת בעלי הון, ובכל שנה היא משתפרת לטובת אזרחים זרים המעוניינים להגר לשם. הדרישות הבסיסיות: המבקש הוא ללא עבר פלילי (יש להביא הוכחות ממדינת התושבות), רכישה של נכסים מקומיים בקפריסין בסכום מינימאלי שנקבע, הפקדת פיקדון בסכום מינימאלי שנקבע בבנק קפריסאי לתקופה של 5 שנים. (ניתן להשתמש בפיקדון כבטחון להלוואה). מי שעומד בתנאים אלה, ייהנה מהטבות מס מדהימות. ראו גם: קפריסין: תכנון מס למשקיעים מישראל

מלטה

בספטמבר 2011, פורסמה תוכנית חדשה לעודד הגירה של בעלי הון למלטה. בכדי ליהנות מההטבות בתוכנית, בעלי הון זרים צריכים לגור מעל 90 יום במלטה, ולרכוש מקרקעין בשווי של מעל 400,000 יורו. תושבים זרים בעלי הון פטורים ממס על הכנסותיהם שמחוץ למלטה, ומשלמים מס אחיד בשיעור של 15% על הכנסות שנמשכו למלטה. כמו כן, בהתאם לתוכנית קיים מיסוי מינימאלי של 20,000 יורו בשנה. מדובר ללא ספק בהטבת מס משמעותית. ראו גם: אמנת מס חדשה עם מלטה

אוקראינה

ממשלת אוקראינה קבלה החלטה דרמטית לעידוד הגירה של תושבים זרים אליה. בהתאם להחלטה זאת, תושב זר אשר יבצע השקעה באוקראינה בהיקף של לפחות 100,000 דולר, יוכל לקבל אשרת תושב ובהמשך לקבל אזרחות אוקראינית.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים