מקלט מס בסינגפור

תכנון מס|מס חברות|אמנת מס 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

כתיבה: ינואר 2010

עידכון: פברואר 2014

מדינת ישראל חתמה על אמנת מס חדשה עם סינגפור בשנת 2004, אמנה אשר החליפה את הישנה משנת 1971. הוראות אמנת המס בין ישראל לסינגפור מבוססות בעיקרון על אמנת המודל של ה-OECD.

תכנון מס למשקיעים מישראל:

סינגפור, היא יעד אטרקטיבי למשקיעים מישראל. בסינגפור נעשו רפורמות כלכליות בשנים האחרונות, והיא נחשבת, בדומה להונג קונג, כמשק חזק במיוחד. חברות ישראליות יכולות לפעול באמצעות חברות בסינגפור לצורך קידום עסקים והשקעות בדרום מזרח אסיה, במדינות כמו מלזיה, אינדונזיה, פיליפינים, תאילנד וקמבודיה.

שיטת המיסוי המיוחדת של סינגפור ביחס לחברות (ובעיקר- מיסוי טריטוריאלי, אי-מיסוי הכנסות מדיבידנד ורווחי הון, וכן אי-ניכוי מס במקור) מהווה יתרון משמעותי למשקיעים המבצעים השקעות במדינות שונות באמצעות חברת אחזקות תושבת סינגפור. משקיעים מישראל הפועלים באסיה באמצעות חברה מסינגפור, אמורים להיות פטורים ממס בסינגפור, ויתחייבו במס רק בעת משיכת הדיבידנד לישראל.

בנוסף לכך, אם ישראלי הקים חברה סינגפורית הנחשבת כחברת משלח יד זרה, חמי"ז, (חברה זרה בשליטת תושב ישראל אשר מרבית הכנסותיה מקורן במשלח יד מיוחד), הרי שבתנאים מסוימים לא אמור לחול מיסוי ישראלי על הכנסות החברה. הסיבה לכך היא שאמנת המס עם סינגפור, קובעת כי כל עוד לחברה שהקים תושב ישראל בסינגפור אין "מוסד קבע" בישראל, כי אז לישראל לא תהיה הזכות למסות את רווחי החברה. בדרך זאת, ניתן לחסוך במס חברות ישראלי.  

מערכת המיסוי בסינגפור

להלן תיאור תמציתי של מערכת המיסוי בסינגפור:

  • מיסוי יחידים: שיעור המס על יחידים נע בין 3.5% ל-20% (מדרגת המס העליונה מתוכננת להיות 22%, החל משנת 2017).
  • מס חברות: שיעור מס החברות הוא 17%. קיים פטור ממס עד סכום מסוים הקבוע בחוק. חברה נחשבת כתושבת סינגפור לענייני מס, אם השליטה והניהול עליה מופעלים מסינגפור. קביעת השליטה והניהול נעשית בעיקרון לפי המקום בו מתקבלות ההחלטות של דירקטוריון החברה. חברה כאמור חייבת במס רק על הכנסות ממקורות בסינגפור או על הכנסות אשר "התקבלו" בסינגפור (שיטת מיסוי טריטוריאלית).
  • מס רווחי הון: לא מוטל מס רווחי הון.
  • דיבידנד: לא מוטל מס על דיבידנד.
  • ניכוי מס במקור על דיבידנד: דיבידנדים המשולמים לחברה זרה אינם כפופים לניכוי מס במקור.
  • מס ערך מוסף: קיים מס מקביל למע"מ, הנקרא: Goods and Services Tax. שיעור המס הוא 7%.
  • הטבות מס: בסינגפור קיימות הטבות מס שונות לסקטורים נבחרים.
  • אמנות מס: סינגפור חתומה על אמנות למניעת כפל מס עם מדינות רבות: אוסטרליה, איטליה, אינדונזיה, ארצות הברית (תחבורה ימית ואווירית), בולגריה, בחריין, בלגיה, בנגלדש, בריטניה, גרמניה, דרום אפריקה, דנמרק, הולנד, הונגריה, הונג קונג (תחבורה ימית ואווירית), הודו, ויאטנם, טאיואן, ישראל, יפן, לטביה, לוקסמבורג, מאע"מ, מלזיה, מאוריציוס, מקסיכו, ניו זילנד, נורבגיה, סלובקיה, סין, סעודיה, סרי לנקה, עומאן, פולין, פיליפינים, פקיסטן, פינלנד, פפואה ניו גיניאה, צ'כיה, צ'ילה, צרפת, קוריאה, קנדה, שוודיה, שוויץ, תאילנד ותורכיה.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים