בנקים ישראליים בשוויץ תחת חקירה

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2011

משרד המשפטים בארצות הברית באמצעות מחלקת המסים שלו פתח בחקירה נגד שלושה סניפים של בנקים ישראליים בשוויץ: בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות. משרד המשפטים בארצות הברית בודק האם אותם סניפים של הבנקים הישראלים סייעו ללקוחות אמריקנים, אשר ניהלו שם חשבונות בנק, להתחמק מתשלום מסים. מדובר בקמפיין נגד פתיחת חשבון בנק בחו"ל.

ראו גם: בנקים בשוויץ יעבירו מידע על ישראלים

בהתאם להערכות של הרשויות בארצות הברית, בחשבונות בנק בשוויץ מופקדים כ-30 מיליארד דולר של תושבי ארצות הברית. הרשויות בארצות הברית סבורות כי חלק מהסכום הזה מופקדים בחשבונות בנק של בנקים ישראליים בשוויץ.

החקירה של בנקים ישראלים היא עליית מדרגה מצידה של ארצות הברית המנסה להיאבק בהעברות כספים למקלטי מס, ולמנוע תכנון מס בינלאומי. משרד המשפטים האמריקאי מנסה בשנים האחרונות להלחם בבנקאות הפרטית והסודית בשוויץ ואשר מאפשרת לרבים להתחמק מתשלום מס כחוק.

ג'יימס קול סגן התובע הכללי בארה"ב שלח מכתב לשבעה בנקים שוויצרים ולשלושת הבנקים הישראליים לעיל ובו הוא דורש מהבנקים לספק מידע סטטיסטי על הפעילות שלהם בשוויץ הנוגעת ללקוחות אזרחי ארה"ב.

החוק נגד העלמות מס בחשבונות בנק זרים

חקיקה חדשה יחסית בארצות הברית מאלצת בנקים בחו"ל (מחוץ לארצות הברית) לבחור בין העברת מידע על לקוחות אמריקאים עם חשבונות בשווי 50 אלף דולר ומעלה, או ניכוי מס במקור בשיעור של 30% מתשלומי הריבית, הדיבידנדים וההשקעות של לקוחות אלה והעברתם לרשויות המס האמריקאיים. החקיקה הזאת נועדה לגייס מדינות רבות באמצעות הבנקים למלחמה במעלימי מס אמריקאים.

בנקים זרים, וכן מוסדות פיננסיים שהוגדרו בחוק, אשר יסרבו להעביר את הנתונים והכספים, יצטרכו לשלם קנס עצום. להרחבה בנושא זה, ראו: דיווח מבנקים בישראל לרשויות המס בארה"ב.

החקירה נגד בנקים שוויצריים

הבנקים בשוויץ נמצאים תחת הרדאר של הרשויות בארצות הברית, בשנים האחרונות. בנק UBS כבר שילם קנס של 780 מיליון דולר לארה"ב לאחר שאולץ להודות בהסתרת כספים של אזרחי ארצות הברית.

הסודיות הבנקאית בשוויץ היא אחד ההסברים העיקריים להתפתחות מערכת הבנקאות שם. אולם, בשנים האחרונות, מדינות רבות ובעיקר גרמניה, צרפת וארה"ב, החלו לתקוף את הסודיות הבנקאית השוויצרית בטענה שזו מסייעת להתחמק מתשלום מס. בעקבות הלחץ הבינלאומי, שוויץ נאלצה להגמיש את הסודיות הבנקאית שלה. להרחבה בנושא זה, ראו: רפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ.

להרחבה בנושא גילוי מרצון בישראל, ראו: גילוי מרצון ביחס לחשבון בנק זר. כמו כן, ראו: כספים בחשבונות זרים: שדרוג הליך הגילוי מרצון.

ניתן לפנות לד"ר אבי נוב, עו"ד, בכל שאלה הקשורה לאמור במייל: avinov@bezeqint.net

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

logo בניית אתרים