מקלטי מס - מבוא

תכנון מס|מקלט מס קלאסי

 
ד"ר אבי נוב, עו"ד
 
כתיבה: נובמבר 2008
עידכון: נובמבר 2010 
 
נישומים רבים, יחידים ותאגידים, עורכים תכנוני מס בינלאומיים המבוססים על הקמת חברות ונאמנויות במקלטי מס. קיימות סיבות עסקיות רבות להקמת חברה וניהול כספים במקלט מס. כך לדוגמא, הגנה על רכוש מפני נושים ותביעות על ידי גופים או אנשים שונים, ריכוז הקניין הרוחני במקום נוח, שימוש בסודיות המוגברת הקיימת לרוב במקלטי המס וכמובן תכנון חלוקת הרכוש המשפחתי.
 
בפסק הדין בעניין ע"מ 820/08 זילברמן פלומין (1984) בע"מ נ' פקיד שומה חיפה (מחוזי - חיפה), מיום 10 בנובמבר 2010, כותב השופט רון סוקול:
"הטעמים להתאגדות באמצעות חברה הינם רבים ומגוונים, כמו יצירת חיץ בין בעלי השליטה להתחייבויות החברה כלפי הנושים (עקרון הערבות המוגבלת), שיקולי מס, שיקולים כלכליים ומתן כלים נוחים לגיוסי הון, שיקולי ניהול ועוד".

מקלט מס (tax haven) במובן ה"קלאסי", הוא טריטוריה המאפשרת פעילות באמצעות יישויות, כמו חברה, ללא מס. במובן הרחב, הביטוי כולל כל משטר מס במדינה נתונה, אשר נועד להעניק הטבות מס לתושבים ממדינות אחרות. מקלט מס מציע גם תשתיות תקשורת מודרניות, סודיות בנקאית ופיסקלית, התערבות ממשלתית מזערית, מערכת בנקאות מודרנית, יציבות כלכלית ופוליטית.

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה חדשה של מאבקים המנוהלים על ידי ארגונים בינלאומיים שונים נגד הפעילות הפיננסית במקלטי המס. מדובר בעיקר בשלושה נושאים עיקריים: (1) תחרות מס מזיקה; (2) הלבנת הון; (3) יציבות פיננסית. הטענה העיקרית של אותם ארגונים היא כי המציאות הגלובלית השתנתה ואנו מצויים בעידן חדש בו העברות ההון בין מדינות נעשית בצורה וירטואליות ובעולם חדש בו קיימת השתכללות מתמדת של דרכי ניצול לרעה של מקלטי מס, אשר בסופו של דבר פוגעים בכלכלה הלאומית של מדינות העולם ובכלכלה הגלובלית בפרט.

בשנים האחרונות מתנהלים מאבקים גלובליים נגד מקלטי המס בחסות ארגונים בינלאומיים כאשר המאבק העיקרי מקודם בחסות הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

השיא של המאבק היה בחודש יולי 2000 עת פורסמה "הרשימה השחורה" הכוללת 35 מקלטי מס: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, גורנזי, איי מאן, ג'רסי, ליבריה, ליכטנשטיין, מלדיבים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, ניו (ניו זילנד), פנמה, סמואה, איי סישייל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים, ונואטו.

ה-OECD דרש מאותם מקלטי מס לבטל את משטרי המס אשר הוגדו על ידי הארגון כמזיקים (Harmful tax practices), תוך איום שיופעלו כנגדם סנקציות שונות, במידה ולא יעשו כן.
 
נכון להיום, לא קיימים יותר מקלטי מס ברשימה השחורה, לאור התחייבויות שהם נטלו על עצמם בתחום השקיפות והעברת מידע בעינייני מס.
 
להרחבה בעניין זה, ראו: מקלטי מס - מדריך לתכנון מס 

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

logo בניית אתרים