ג'רזי, אחד ממקלטי המס האידיאליים

תכנון מס|חשבון בנק|נאמנות

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2012

אין זה סוד כי ישראלים רבים מחזיקים כספים ונכסים ישירות בחשבונות בנקים זרים או באמצעות חברות ונאמנויות במקלטי מס שונים ברחבי העולם. ג'רזי נחשבת לאחד ממקלטי המס האיכותיים.

כך בוחרים מקלט מס

שיעור מס 0% קיים ברוב הגדול של מקלטי המס. אולם, קיימים הבדלים חשובים בין מקלטי המס השונים ההופכים את חלקם לאטרקטיביים יותר מהאחרים. בטרם בוחרים את מקלט המס, ישנם מספר פרמטרים שיש לבחון:

מוניטין – מקלטי מס משמשים גם כספקי שירותים פיננסיים (בנקאות, ביטוח, ועוד), וכמרכזים לניהול סיכונים. ישנם מקלטי מס שיש להם מוניטין פיננסי טוב יותר מאחרים, ויש להעדיף אותם.

יציבות פיננסית – ארגון Financial Stability Forum, הוא ארגון בינלאומי המטפל ביציבות הפיננסית בשוקי הכספים הגלובליים. הארגון מדרג מקלטי מס בהתאם ליציבות הפיננסית שלהן. יש להעדיף העברת כספים למקלטי מס המדורגים גבוה ביציבות פיננסית.

סודיות – כיום גוברת המגמה של העברת מידע בין מדינות בעינייני מס. מקלטי מס רבים הצטרפו לטרנד העולמי הזה, והם מעבירים מידע על תושבים זרים. מאידך, חלק ממקלטי המס שומר בקנאות על הסודיות של התושבים הזרים, דבר המעניק להם יתרון משמעותי.

שירותים משלימים – בחלק ממקלטי המס קיימים שירותי נאמנות מתקדמים ביותר, ובכלל זה הקמת פאונדיישנז, ניהול כספים יעיל ושירותים פיננסיים נוספים.

שיקלול הפרמטרים השונים מוביל למסקנה כי ישנם מספר קטן של מקלטי מס העונים על כל הדרישות. להערכתי, מקלט המס באיי ג'רזי הוא אחד היעדים האידיאליים עבור משקיעים המחפשים את מירב היתרונות במקום אחד. איי ג'רזי נמצאים בתעלת למאנש, מול חופה של נורמנדי, צרפת, והוא דורג לאחרונה במקום הראשון מבין המרכזים הפיננסים בעולם.

תכנון מראש

משקיעים נרתעים, שלא בצדק, מפתיחת חשבון בנק זר, הקמת חברות או החזקת נכסים במקלטי מס. החשש הזה מושפע, בין היתר, מהמאבק המתמשך של רשות המסים ב"תכנוני מס אגרסיביים". אולם, החשש מפני תגובה של רשויות המס אינו סיבה אמיתית להימנע מתכנוני מס או העברת כספים למקלטי מס, כל עוד מדובר בתכנון מס לגיטימי במיוחד כאשר לנישום חוות דעת משפטית המאשרת את התכנון.

להרחבה, ראו מקלטי מס - מדריך לתכנון מס.

ניתן לפנות לד"ר אבי נוב, עו"ד, בכל שאלה הקשורה לאמור במייל: avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים