מס הכנסה לפי מדינת היעד  

תכנון מס|אינטרנט|OECD|רווחים|מיסוי 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יוני 2014 

בארגון ה-OECD  טוענים כי תאגידים בינלאומיים רבים מצאו דרכים יצירתיות להתחמק מתשלום מיליארדי דולרים בשנה שאמורים להגיע לציבור. מדובר למעשה בתכנוני מס לגיטימיים, אך בארגון ה-OECD  סבורים כי אותם תאגידים בינלאומיים אינם משלמים מספיק מס, ודאי לא כמו שראוי היה שישלמו. גם בישראל, בוחנים את חבות המס של התאגידים הבינלאומיים. לעניין זה, ראו: רשות המסים נגד חברות אינטרנט. 

ראו גם:

ארגון ה-OECD ממליץ על מיסוי חברות אינטרנט

מיסוי הכנסות מפרסומות של גוגל

שינויים במיסוי רווחים באינטרנט
 

הצעות לשינוי משטר המס

ארגון ה-OECD  הציע מספר פתרונות, אך חוקרים מסוימים באקדמיה סבורים כי כנגד תכנוני המס הבינלאומיים יש למצוא פתרונות אחרים רדיקליים יותר. בעניין זה נציין את פרופסור מיכאל דבורקס ופרופסור ריטה דה לה פריה הסבורים כי התאגידים הבינלאומיים צריכים לשלם מס במדינת היעד, היינו המקום בו אותם תאגידים מוכרים או מספקים שירות. 

דבורקס ודה לה פריה סבורים כי שיטת מיסוי לפי מדינת היעד מסירה את התמריץ של התאגידים הבינלאומיים לבצע תכנוני מס, שכן לא משנה איפה הם רשומים או היכן הוקם המפעל שלהן - הן ישלמו מס היכן שהם מוכרים. ראו את עבודתם: Devereux, Michael and de la Feria, Rita (2014) Defining and implementing a destination-based corporate tax, Centre for Business Taxation WP 14/07. 

בספרות האקדמית קיימות הצעות שונות בעניין זה, כאשר ההצעה המרכזית היא להמיר למעשה  את שיטת המס המקובלת כיום במשטר מס על בסיס צריכה, בדומה למשטר המע"מ (DBCT-Destination Based Corporate Tax). 

בהתאם לשיטת המס המקובלת כיום, המס מוטל על בסיס תושבות, או במדינה שבה הופק הרווח - על בסיס מקור ההכנסה. אלא, שבעידן הגלובליזציה והאינטרנט קיים קושי לקבוע היכן חברה יושבת והיכן רווחיה מופקים. לאור הקושי הזה, הציעו אנשי האקדמיה לשנות את שיטת המיסוי, כך שהמס יוטל במדינה שבה צורכים את המוצרים או את השירותים של החברה. 

הדו"ח של האיחוד האירופאי

דו"ח חדש של האיחוד האירופי אשר פורסם ב־28 במאי, 2014 עוסק בסוגיות המיסוי בין היתר של חברות האינטרנט הבינלאומיות. הדוח אמנם מתייחס ל־DBCT כפתרון לסוגיית תכנוני המס הבינלאומיים, אך דוחה את העמדה הזאת. להרחבה בנושא הדו"ח האירופי, ראו: מיסוי חברות אינטרנט באיחוד האירופי 

להרחבה בעניין זה, ראו: מדריך מיסוי חברות אינטרנט

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים