עדכוני מיסוי בינלאומי - ספטמבר 2011
 
בריטניה, ארצות הברית, קפריסין ופורטוגל

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2011

 
 
בריטניה - חשבונות בנק בשוויץ

בריטניה חתמה לאחרונה על הסכם עם שוויץ אשר מתיר לה לגבות מס של עד 36% מהפקדות של תושבי בריטניה בחשבונות בנק בשוויץ, שעד כה לא הצהירו עליהם. הסכם דומה נחתם בין גרמניה ושוויץ.

ההסכם עם בריטניה, אשר יכול להניב הכנסות של עד 5 מיליארד ליש"ט ממסים, הוא צעד של ייאוש מצידה של שוויץ אשר מנסה להתגבר על לחץ בינלאומי להפסיק לספק מקלט מס לתושבים ממדינות אחרות.

לפי ההסכם עם שוויץ, בריטניה תגבה מס חד פעמי של בין 19% ל-34% על ערך החשבונות שמוחזקים בשוויץ על ידי משלמי מסים בריטיים. החל מ-2013, יוטל מס חדש של 48% על הפקדות בחשבונות האלה ו-27% על רווחי הון בחשבונות.

ארצות הברית - מקלטי מס

מדו"ח שפורסם לאחרונה עולה כי רבות מהחברות הרווחיות ביותר בארצות הברית שילמו מס בשיעור נמוך יחסית.

הדו"ח של המכון לחקר המדיניות (Institute for Policy Studies) התבסס על הנתונים הפיננסיים שהגישו 100 החברות המובילות בארצות הברית. הרשימה כוללת שמות גדולים כמו eBay, בואינג, וג'נרל אלקטריק.

חלק ניכר מהחיסכון במס ניתן לייחס לפעילות במקלטי מס. מבין 25 החברות הגדולות, שני שלישים מפעילות חברות־בנות במקלטי מס כמו סינגפור, ברמודה ולוקסמבורג. בחישוב כולל, 100 החברות הגדולות הפעילו 556 חברות־בנות באזורים אלה. על פי אחת ההערכות, מקלטי מס אלה "עולים" לאוצר האמריקאי 100 מיליארד דולר בשנה.

קפריסין

הפרלמנט בקפריסין החליט לאחרונה שחברות מסוימות אשר נרשמו עד שנת 2010 ישלמו אגרה שנתית בסכום של 350 יורו. ישנם חריגים שונים לאגרה הזאת.

ביחס למערכת המס בקפריסין ראו: קפריסין: תכנון מס למשקיעים מישראל.

פורטוגל

הממשלה בפורטוגל להטיל מס מיוחד על עשירים וחברות המרוויחות יותר מ-1.5 מליון יורו בשנה, וכל זאת במטרה לממן את הגרעון העצום בתקציב המדינה. מדובר על הגדלת שיעור המס על עשירים ב- 2.5%, וב- 3% ביחס לחברות.

ביחס לפורטוגל, ראו גם: אמנה למניעת כפל מסים בין ישראל לבין פורטוגל.
 
 

ניתן לפנות לד"ר אבי נוב, עו"ד, בכל שאלה הקשורה לאמור במייל: avinov@bezeqint.net

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים