ניתוק תושבות והשלכות מיסוי בינלאומי

עולה חדש|אמנת מס|צרפת|תושב חוזר ותיק

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2015

ניתוק התושבות לצרכי מס יכול להיות מורכב, ובתנאים מסוימים, אף לגרום לחשיפה מיותרת לכפל מס ולהתדיינויות יקרות. סוגיית ניתוק התושבות מתעוררת בשני מצבים. המקרה הראשון הוא כאשר תושב ישראל עובר לגור במדינה אחרת, והמקרה השני הוא כאשר תושב חוץ הופך להיות תושב ישראל. בשני המקרים האלה יש לבחון את ניתוק התושבות. בטור זה נעסוק בעיקר במקרה השני, בו תושב חוץ הופך להיות תושב ישראל.

לעניין זה, ראו גם:

מועד ניתוק תושבות ומועד בו הפך תושב חוץ לתושב ישראל

מדריך תושבות לצורכי מס, כולל המלצות לתכנון מס

ההשלכות ביחס לעולים חדשים

המקרה בו תושב חוץ הופך להיות תושב ישראל עשוי לייצור בעיית מס מורכבת כאשר מדובר בתושב חוץ אשר הופך להיות עולה חדש או תושב חוזר ותיק. נניח כי אותו תושב חוץ הגיע לישראל אך לא ניתק את התושבות לענייני מס במדינה ממנה הגיע. במקרה כזה, הוא אמנם עשוי ליהנות מפטור ממס לעולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים, אך לאור העובדה כי הוא לא ניתק את תושבותו הוא עשוי להתחייב במס במדינה ממנה הוא הגיע. סוגיה זאת רלוונטית גם במקרים בהם תושבי חוץ מגיעים לישראל ממדינות אמנה.

ניתוק תושבות של עולים מצרפת

נבחן כעת את הסוגיה הזאת שבה תושב חוץ הופך להיות עולה חדש או תושב חוזר ותיק ביחס לאנשים המגיעים מצרפת. בכל מקרה, יש לבחון סוגיה זאת ביחס לדיני המס ממנה מגיע תושב החוץ. בהתאם לדיני המס בצרפת, יחיד ייחשב לתושב צרפת אם חל לגביו אחד מאלה:

(1) בית המגורים העיקרי שלו הוא בצרפת; או

(2) הוא מבצע עבודה או מעניק שירותים עצמאיים בצרפת; או

(3) מרכז האינטרסים הכלכליים שלו בצרפת; או

(4) הוא שוהה בצרפת משך 183 יום או יותר בשנת המס.

בהחלטה שניתנה לאחרונה בבית המשפט העליון בצרפת לגבי יחיד שעבר להתגורר בקמבודיה, עסק שם בהתנדבות וגם קיים שם את מרכז חייו, אך הכנסתו היחידה הייתה פנסיה ממקור צרפתי, כי מרכז האינטרסים הכלכליים שלו בצרפת (תנאי 3 לעיל) ולכן ייחשב כתושב צרפת לענייני מס.

אמנות המס

לעיתים נקבעת תושבות היחיד בהתאם לאמנות המס. מבחני שוברי השיוויון באמנות המס משמשים כדי לקבוע תושבות באותם מקרים שלא ניתן להכריע בהם באמצעות הוראות הדין הפנימי. אלא, שעשוי להתעורר קושי מיסויי בשל הגדרת המונח "תושב מדינה מתקשרת" באמנת המודל של ה – OECD ובמרבית האמנות עליהן חתומה ישראל, לפיה מונח זה אינו כולל אדם הנתון למס באותה מדינה רק ביחס להכנסה ממקורות באותה מדינה או להון שמקומו בה. הקושי מתעורר בשל כך שעולים חדשים חייבים במס רק ביחס להכנסות בישראל (ופטורים ממס ממקורות מחוץ לישראל בכל שנות הפטור). ברור לפיכך, כי קיימת חשיבות לניתוק תושבות בהתאם לדין הפנימי מבלי שיהיה צורך להפעיל את אמנת המס.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

טואול - בניית אתרים