רכישת דירות בבריטניה באמצעות מקלטי מס

תכנון מס|תושב ישראל|נדל"ן|איי הבתולה

 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

נובמבר 2012

העיתון הבריטי גרדיאן חשף לאחרונה רשימה של משקיעי נדל"ן מסחרי ונכסי דיור בבריטניה תוך שימוש בחברות הרשומות במקלטי מס כמו איי הבתולה הבריטיים, ג'רזי, פנמה ועוד, ביניהם גם תושבי ישראל. בהתאם להערכות שונות, כ- 100 אלף רוכשי נכסים בבריטניה הקימו חברות במקלטי מס לצורך רכישת הנדל"ן.

הגרדיאן טוען כי היעדר השקיפות הכרוך בשימוש במקלטי מס, נותן פתח לפעילות בלתי חוקית נרחבת. המציאות שונה לחלוטין. מדובר בתכנון מס לגיטימי. עורכי העיתון מובילים אג'נדה, כביכול חברתית, במטרה להקשות על משקיעי הנדל"ן בבריטניה, ולכן הם מציגים תמונה מעוותת.

החשיפה הזאת נעשתה בשיתוף פעולה עם ה -BBC ועוד ארגון אמריקאי החוקר העלמות מס, במסגרת מה שהם מכנים "Sark lark".

האם מותר לעשות שימוש במקלטי מס?

תכנון מס מקובל הוא שימוש בתאגידים זרים הרשומים במקלטי מס. בבריטניה מותר להשתמש בחברות הרשומות במקלטי מס לקניית נכסים. כמו כן, ניצול פרצות מס היא חוקית לחלוטין. חברות הרשומות במקלטי מס יכולות במקרים רבים להימנע מתשלום מס רווחי הון, מס ירושה ומסי רישום מקרקעין על נכסים.

יתרונות המס לחברות הרשומות במקלטי מס משכו הון זר לנדל"ן הבריטי, בייחוד למרכז לונדון. מחירי הדיור בלונדון עולים למרות המיתון הכלכלי, במקרים רבים לרמות שאינן בנות-השגה לתושבים מקומיים. הגרדיאן, כמובן, מוטרד מכך.

שימוש במקלטי מס על ידי תושבי ישראל

הקמת חברה במקלט מס מתאימה במיוחד למי שמנהל פעילות סחר בינלאומית או עסקים המנוהלים באינטרנט, כדוגמת הימורים. במקרה כזה, יש לשקול הקמת חברה באחד ממקלטי המס. אם אותה חברה במקלט המס תסווג כחברה עסקית לפי דיני המס בישראל, התוצאה תהיה שהכנסותיה השוטפות יהיו פטורות ממס גם בישראל.

רבים מעדיפים לרשום חברות במקלט המס באיי הבתולה הבריטיים (BVI-British Virgin Island) מטעמים שונים, ובין היתר, נוחות הרישום וההתאגדות, עלות נמוכה יחסית, יציבות פוליטית וכלכלית, תשתית בנקאית מתקדמת, ובעיקר קיומם של שירותים מקצועיים מקומיים ברמה גבוהה. ראו גם: הקמת חברה במקלט מס.

התאגיד הרשום במקלט מס עשוי להחשב כ"תושב ישראל" כמשמעו בפקודת מס הכנסה, במידה ו"השליטה והניהול" מופעלים מישראל. על מנת שהחברה לא תחשב כחברה ישראלית, השליטה על העסק וניהולם לא יופעלו מישראל, ובכלל זה, פעולות אדמינסטרציה של העסק, ניהול והחזקת ספרי העסק, ובעיקר קבלת ההחלטות ביחס לעסק. להרחבה בעניין זה, ראו: שליטה וניהול - תשובות התאגיד.

להרחבה בנושא זה, ראו: מקלטי מס - מדריך לתכנון מס

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

2all - בניית אתרי אינטרנט