בחירת מקלט מס אידיאלי

תכנון מס|ג'רזי|חשבון בנק 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

מרץ 2009 
 
אם החלטתם להשקיע כסף באמצעות מקלט מס, אתה תצטרכו לבחור אחד מתוך עשרות מקומות אטרקטיביים ברחבי העולם. לא צריך להיות עשיר מאוד בשביל להחזיק כספים במקלטי מס, אך צריך לדעת בהחלט כיצד לבחור נכון את מקלט המס המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם. לאחר בחירת המיקום האידיאלי, השלב הבא הוא תכנון מס תוך התחשבות בדיני המיסוי הבינלאומי. ראו גם: מקלט מס מנצח 

ניהול כספים במקלט מס

הטכנולוגיה והגלובליזציה מאפשרים היום לנהל עסקים ללא התחשבות בגבולות פיסיים ובסודיות מוחלטת. המשמעות של אחזקת כספים במקלט מס הוא שאין מס חברות, מס רווחי הון ומיסים אחרים. אין מדובר רק במקלטי המס הקלאסיים, כמו איי הבתולה ואיי קיימן, אלא גם במדינות כמו סינגפור והונג קונג המאפשרים ביצוע השקעות בפטור ממס.

היתרונות בניהול כספים במקלט מס, וקלות הביצוע בפתיחת חשבון בנק הופכים את מקלטי המס למרכזים פיננסים חשובים. התחרות בין מקלטי המס השונים, גורמת לכך שכל מקלט מס מנסה להציע מגוון שירותים והטבות במחיר הנוח ביותר.

ישראלים מעבירים כסף למקלטי מס

ישראלים מעבירים מיליארדי דולרים בכל שנה מחוץ לישראל, מטעמים שונים, והם אינם מושכים את הרווחים לישראל על מנת שלא להתחייב במס בישראל. בשנים האחרונות חלה התרחבות מרשימה של העברות כספים לחו"ל.

הגידול בהעברות כספים של ישראלים לחו"ל ולמקלטי מס בפרט, נובע ממספר סיבות עיסקיות, וכן נוכח קיומן של השקעות בחו"ל המביאות לתשואה גבוה יותר מאשר השקעות בישראל. סיבה נוספת, היא כמובן העובדה כי ניתן באמצעות תכנון מס מוקדם למנוע את תחולת המס הישראלי על ההשקעות בחו"ל.

ישראלים רבים מחזיקים כספים ונכסים בבנקים או באמצעות חברות ונאמנויות במקלטי מס שונים ברחבי העולם. כך לדוגמא, שרי אריסון, מחזיקה חלק נכבד מהמניות של קבוצת אריסון השקעות בע"מ באמצעות חשבון נאמנות באי ג'רזי.

כאשר מקימים קרנות להשקעה, קיימת נטייה להקים את הקרנות באיי קיימן. כך לדוגמא, קרן ההשקעות של בני גאון אחזקות, המרכזת השקעות בתחום תעשיות המים, הקימה קרן בנובמבר 2007 באיי קיימן.

בנוסף לג'רזי ואיי קיימן, קיימים מקלטי מס נוספים, כמו: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, ג'רזי, איי מאן, ליבריה, ליכטנשטיין, מלדיבים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, פנמה, סמואה, איי סישייל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים, ונואטו.

תכנון מראש

במקרים רבים משקיעים נרתעים, שלא בצדק, מהקמת חברות או החזקת נכסים במקלטי מס. החשש הזה מושפע, בין היתר, מהמאבק המתמשך של רשות המסים ב"תכנוני מס אגרסיביים". אולם, החשש מפני תגובה של רשויות המס אינו סיבה אמיתית להימנע מתכנוני מס או העברת כספים למקלטי מס, כל עוד מדובר בתכנון מס לגיטימי במיוחד כאשר לנישום חוות דעת משפטית המאשרת את התכנון.

קיימת פסיקה עניפה, בישראל ובעולם, המכירה בזכותם של הנישומים לארגן את עסקיהם כך שלא יהיו עתירות מס. בית המשפט הכיר בזכות לתכנן מס, לדוגמא, בפסק הדין בעניין אלי הורביץ מנכ"ל חברת טבע באותם הימים ואשר זוכה מעבירות מס. בתכנון המס, במקרה זה, נעשה שימוש במקלט מס. פסיקה בעניין זה, ניתן למצוא במגרי המידע: נבו - nevo, תקדין - takdin, פסקדין - psakdin, וכד'.

אילו היה ניתן למסות בישראל את כל הרווחים מהשקעות של ישראלים בחו"ל, הרי שהיה משתלם בגינם סכום אדיר לרשויות המס בישראל. אלא שבאמצעות תכנון מס מראש, המשקיעים מישראל יכולים למנוע את תחולת המס הישראלי על השקעותיהם. העדר תכנון מס מראש, עשוי לנטרל את החיסכון במס הצפוי, ולחשוף את המשקיעים הישראליים להתמודדות ארוכה ומתישה מול רשויות המס.
 
להרחבה, ראו מקלטי מס - מדריך לתכנון מס

ראו גם: הקמת חברה במקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד


logo בניית אתרים