מקלט מס מנצח  

תכנון מס|מקלט מס|הסכם|מידע| OECD  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מרץ 2014 

מקלט מס מנצח הוא שילוב של שיעור מס נמוך ככל האפשר יחד עם שמירה מרבית על הסודיות. ישנם מקומות רבים בעולם המציעים שיעור מיסוי נמוך במיוחד, ואף שיעור מס אפס, אך הסודיות אינה הדוקה. מקלטי המס הקלאסיים, כמו איי הבתולה, בליז ואיי סיישל, מציעים את השילוב הנדיר של אפס מס יחד עם שמירה הדוקה על הסודיות. להרחבה בעניין זה, ראו: מקלטי מס אטרקטיביים

במרבית המדינות והטריטוריות, הנטייה כיום היא לשתף מידע עם מדינות אחרות. שיתוף המידע מתבצע באמצעות אמנות למניעת כפל מס ו/או הסכמים מיוחדים לחילופי מידע בענייני מס. ראו בעניין זה את המאמרים הבאים:


שקיפות מס

בהתאם לדו"ח של הארגון לשיתוף פעולה כלכלי, ה-OECD אשר פורסם לאחרונה, לוקסמבורג, קפריסין, איי הבתולה ואיי סיישל אינן עומדות בדרישות הבינלאומיות לשקיפות בענייניי מס. הדו"ח פורסם במסגרת מאמצי ארגון ה-OECD לקדם שיתוף פעולה הדוק יותר נגד העלמת מס. 

אותן מדינות שלא עומדות בדרישות לשקיפות מס דורגו כך על ידי ה-OECD בשל העובדה כי אינן חולקות מידע על נישומים עם מדינות אחרות או שאינן אוספות מידע על חברות הרשומות בשטחיהן. 


שינויים לדוגמא

להלן סקירה תמציתית של מספר מדינות וטריטוריות אשר ערכו שינויים בחוקי הסודיות הבנקאית ו/או בנושא העברת מידע בענייני מסים למדינות אחרות. קיימות גם מדינות וטריטוריות נוספות אשר ערכו שינויים דומים. להרחבה בעניין זה לרבות תיקוני חקיקה, הסכמים בינלאומיים, ועוד ממקלטי מס ברחבי העולם, ראו: חדשות מקלטי מס 

איי מאן

נכון להיום, איי מאן חתמו על 31 הסכמים לחילופי מידע עם מדינות שונות בעולם. בנוסף, מקלט המס באיי מאן, הוא הראשון מבין הטריטוריות הבריטיות לחתום על הסכם עם הממלכה המאוחדת (UK) על הסכם להחלפת מידע אוטומטי בענייני מס. ההסכם נחתם ביום 11 באוקטובר 2013, והוא מבוסס על ההסכם האמריקאי בהתאם לחוק Foreign Account Tax Compliance Act. מקלטי המס גרנזי וג'רזי אף הן חתמו על הסכם דומה עם הממלכה המאוחדת. 

להרחבה בעניין הסכמים אלו, ראו: הסכמים מיוחדים לחילופי מידע עם מקלטי מס

ראו גם: הקמת חברה במקלט מס באיי מאן  


פנמה

חקיקה מספר 568 אושרה לאחרונה בפנמה והיא נועדה, בין היתר, לעשות שינויים דרמטיים בזכות לעשות שימוש במניות למוכ"ז. חברות חדשות שמוקמות ואשר מנפיקות מניות למוכ"ז, יידרשו להפקידם במשרד האפוטרופוס המקומי. מחזיקי מניות למוכ"ז בחברות קיימות גם כן יידרשו להפקידם במשרד האפוטרופוס המקומי. המידע הזה יכול להימסר למדינות החתומות על הסכמים לחילופי מידע עם פנמה. בנוסף לאמור, פנמה הודיעה לאחרונה שהיא חותמת על הסכמים לחילופי מידע עם המדינות הבאות: קנדה, דנמרק, פינלנד, גרנלנד, איסלנד, נורווגיה, שוודיה ובריטניה. 

ראו גם

מקלט מס בפנמה

הקמת חברה בפנמה - כדאי להיזהר 


איי הבתולה
 (BVI)

מהדו"ח החדש שמדרג את מקלטי המס עולה כי איי הבתולה (BVI) מובילה בטבלה של מקלטי המס המועדפים. באיי הבתולה (BVI) נרשמו המספר הגדול ביותר של חברות אופשור. 

למרות האמור, איי הבתולה מקדמת חקיקה ורגולציה אשר תפגע באטרקטיביות שלה כמוקד לרישום חברות. כך לדוגמא, הממשלה באיי הבתולה פרסמה בקשה לקבלת מידע בנושא "בעל זכות שביושר". הסוגיה בה הממשלה מתלבטת היא האם להקים מאגר מידע של בעלי הזכות שביושר בחברות אשר הוקמו באיי הבתולה. להרחבה בנושא איי הבתולה (BVI), ראו: מקלט מס באיי הבתולה (BVI) 


ליכטנשטיין

הבנקים בליכטנשטיין החלו ביישום תקינה חדשה ביחס לחשבונות בנק בלתי-מדווחים. המטרה של התקינה היא למנוע מצבים בהם לקוחות יחזיקו בבנקים בליכטנשטיין חשבונות בנק בלתי מדווחים.

ראו בעניין זה גם את המאמרים הבאים:


הונג קונג

ישראל והונג קונג החלו במגעים לקראת חתימה על אמנה למניעת כפל מס. אחד הנושאים הדומיננטיים בפגישות בין הצדדים הוא חילופי מידע בין המדינות. ראו: חילופי מידע בין ישראל להונג קונג 

להרחבה בנושא מיסוי בהונג קונג, ראו:

מיסוי בהונג קונג

השער למזרח: כדאי להקים חברה בהונג קונג? 
 

סינגפור

סינגפור היא היחידה מבין כל המדינות שאיתן חתומה ישראל על אמנת מס, המנהיגה שיטת מס טריטוריאלית, ולפיה, הכנסה שהופקה מחוץ לסינגפור ולא התקבלה פיזית במדינה, לא מוטל עליה כל מס. בדרך זאת, ניתן להקים בסינגפור חברה המפיקה הכנסות בכל מקום אחר מחוץ לסינגפור ללא תשלום מס חברות. להרחבה, ראו: מקלט מס בסינגפור  


להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו:
 מקלטי מס - המדריך לתכנון מס

ראו גם: הקמת חברה במקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים