שווייץ מקלט המס הגדול בעולם 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אוקטובר 2011

שווייץ עדיין נחשבת למקלט המס הגדול בעולם, וזאת למרות הלחצים שמפעילה ארה"ב ומדינות נוספות באיחוד האירופי, כמו גרמניה, צרפת ובריטניה, להגמשת הסודיות הבנקאית בשוויץ, וגם למרות הרפורמה שערכה שוויץ בחוקי הסודיות הבנקאית. להרחבה בנושא השינויים בסודיות הבנקאית במדינות שונות, ראו: מקלט מס מנצח

ההתקפה של ארצות הברית נגד הסודיות הבנקאית בשוויץ היא רק חלק קטן מהמאבק המנוהל על ידי ממשל אובמה נגד "העשירים" בארצות הברית בכלל, ונגד תכנוני מס בינלאומיים בפרט.

העובדה ששוויץ ממשיכה להוביל בראש טבלת מקלטי המס מתבררת מהדירוג העולמי של מקלטי המס הגדולים בעולם שערך ארגון Tax Justice Network מבריטניה. הדירוג העולמי של מקלטי המס הגדולים בעולם, מדרג 72 אזורי מס ריבוניים, והוא מתפרסם בכל שנה. הדירוג של מקלטי המס הגדולים משתמש ב-15 אינדיקאטורים שונים כדי לדרג את מקלטי המס. "הסודיות הבנקאית" מקבלת משקל רב בדירוג.

מקלטי המס המובילים בדירוג העולמי אחרי שווייץ, כוללים את מקלט המס באיי קיימן, לוקסמבורג והונג קונג. מקלט המס הקיים בדלוור שבארה"ב, מדורג במקום החמישי במדד העולמי של מקלטי המס.

הסיבה לכך ששוויץ ממשיכה להיות במקום הראשון בדירוג העולמי של מקלטי המס, היא ההקפדה על הסודיות הבנקאית. שוויץ אמנם חתומה על אמנות למניעת כפל מס עם מדינות רבות, ובכלל זה אמנת המס בין שוויץ לישראל, אך היא מתעקשת שלא ליישם את ההוראות בנוגע להחלפת מידע. שוויץ גם מתנגדת בתוקף להחלפת מידע אוטומטי בענייני מסים.

להרחבה בנושא תכנון מס, ראו: המדריך לתכנון מס.

ראו גם מאמר בעיתון גלובס: מי מסתיר כספים בשוויץ?

 

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס

ראו גם: הקמת חברה במקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים