האם גוגל חייבת במיסים בישראל?
 

תכנון מס|רשות המסים|מקלט מס 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מאי 2013 

רשות המסים החלה לאחרונה לבדוק האם ניתן לחייב במס ישראלי את העסקאות של מפרסמים עם גוגל. שני הנושאים הנבדקים על ידי רשות המסים הם, תכנון המס הבינלאומי של החברה וכן תשלומי המע"מ. הבדיקה של חבות המס של גוגל, נעשית על ידי פקיד שומה גוש דן. 


תכנון המס של גוגל

גוגל חסכה תשלומי מיסים בהיקף ניכר בזכות תכנון המס המכונה ה"אירי הכפול" ובתכנון המס המכונה "הסנדוויץ הולנדי". גוגל מחזיקה במבנה תאגידים, המאפשר לה לצבור את עיקר הכנסותיה מפרסום במקלט המס בברמודה, מושבה אוטונומית של הכתר הבריטי. הכספים מפרסום אמנם מגיעים לחברה באירלנד, אך הם מנותבים לחברה אחרת בהולנד, ומשם לברמודה. 

גוגל מצליחה להפחית את חבות המס שלה בצורה משמעותית באמצעות הסכמים בין-חברתיים וניתוב הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים, ובמיוחד למקלטי מס. המטרה היא לייחס הוצאות במדינות עם שיעורי מס גבוהים והכנסות במדינות עם שיעורי מס נמוכים. סוגיה זאת מכונה "מחירי העברה". 

 
שיטת העבודה של גוגל

גוגל עובדת באופן מתוחכם מאוד. נדגים כאן את שיטת העבודה בישראל. שיטה זאת מופעלת גם במדינות אחרות. השלב הראשון - מפרסם ישראלי המעוניין לפרסם באמצעות גוגל, מתבקש לחתום על עסקת פרסום עם נציג מכירות ישראלי של גוגל. השלב השני – נסגרת עסקה, והתשלום מועבר לחברה האירית של גוגל(Google LLC) . השלב השלישי - המפרסם מקבל חשבונית מס מגוגל אירלנד.
 

בדיקת תכנון המס על ידי רשות המסים

רשות המסים החלה לבחון לאחרונה את תכנון המס של גוגל. השאלה היא איזה חלק מההכנסות של גוגל ניתן לייחס לישראל? למרות שגוגל אינה רושמת רווחים מפרסום באינטרנט בישראל, ניתן תיאורטית לייחס חלק מההכנסות של גוגל אירלנד (בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנה) לישראל. 

אחת מהשאלות המשפטיות בהקשר זה היא, האם אדם העושה שימוש בשירותי פרסום במנוע החיפוש גוגל, חייב לנכות מס במקור במדינה בה הוא תושב? סוגיה זאת מורכבת ותלויה בשאלה האם מנוע החיפוש המופעל על ידי חברת גוגל אירלנד יוצר מוסד קבע במדינה האחרת? (ראו גם הדיון בפסק דין חדש שניתן בהודו בעניין זה בהמשך). 

עקרונית, מדובר בעסקאות למתן שירותים, וניתן לטעון בהסתמך על עמדת ארגון ה-OECD שהעסקאות שמבצעת גוגל, גם אם לכאורה מתבצעות בישראל, נחשבות לעסקאות שנעשו בחו"ל. טענה זאת מתבססת על העובדה הפשוטה לפיה השרתים של גוגל ממוקמים מחוץ לישראל. 

אמנם השרתים של גוגל מצויים מחוץ לישראל, אך גוגל מעסיקה אנשים בישראל, ולכך עשויות להיות השלכות מס. מעניין לציין בהקשר זה כי פייסבוק, המתחרה הגדולה של גוגל בשוק הפרסום, מקפידה כי אנשיה אשר עובדים עם שוק הפרסום הישראלי יישבו באירלנד וינהלו משם את הפעילות בשוק הישראלי באמצעות שיחות טלפון.
 

החיוב במע"מ

תשלומי המע"מ אינם סוגיה פשוטה מבחינת רשות המסים הישראלית. חוק המע"מ מיושן מאוד ואינו מטפל כראוי בסוגיה של מיסוי באינטרנט. השאלה אם גוגל חייבת במע"מ ישראלי נידונה במחלקה המקצועית של רשות המסים. 

בהתאם להוראות סעיף 15 לחוק מע"מ, אם לדוגמא, לגוגל יש נציגות בישראל (לדוגמא, משרד) אשר מעניקה שירותים לישראלים וכוללת פעילות קבועה, כי אז במקרה זה הנציגות צריכה להירשם כעוסק בישראל ותהיה חייבת במע"מ. עם זאת, גוגל יכולה לטעון כי אין לה נציגות בישראל והמכירות בפועל מבוצעת על ידי גוגל אירלנד בלבד. במקרה כזה, גוגל, לא תהיה כפופה למע"מ בישראל. סוגיה זאת אינה פשוטה והיא כרוכה בפרשנות משפטית של הוראות חוק המע"מ. יש להניח כי גוגל מסתמכת בעניין זה על חוות דעת משפטית הקובע שחוק מע"מ אינו חל עליה.
 

בדיקה על ידי רשויות מס בעולם

אחת מהמדינות הראשונות אשר בדקו את תכנון המס של גוגל, הייתה בריטניה. כבר בשנת 2009, רשויות המס בבריטניה טענו כי גוגל הצליחה להתחמק מתשלום מסים בהיקף כ- 100 מיליון ליש"ט, שהם כ-600 מיליון שקל. 

רשות המסים באוסטרליה הודיעה לאחרונה כי היא בוחנת את תכנון המס של גוגל, אשר לדבריה מוביל להפחתת מיסים בלתי לגיטימית באוסטרליה. רשות המסים באוסטרליה מעוניינת לתקן את חקיקת המס המקומית כדי לסגור פרצות המאפשרות את תכנון המס של גוגל וגורמת הפסדים לאוצר המדינה. מדיניות זאת מקבלת תמיכה רחבה מגרמניה ובריטניה אשר דנו בכך לאחרונה בכינוס מדינות ה - G20. 

פסק דין חדש שניתן בהודו לאחרונה, דן בסוגיה האם אדם העושה שימוש בשירותי פרסום במנוע החיפוש גוגל, חייב לנכות מס במקור במדינה בה הוא תושב. בית המשפט בהודו קבע כי אתר אינטרנט אינו מהווה נוכחות בטריטוריה לצורכי מס, והוא כשלעצמו אינו יוצר מוסד קבע לחברה המפעילה את אתר האינטרנט, אלא אם השרתים מצויים באותה מדינה. פסיקה זאת מבוססת, בין היתר, על דו"ח ארגון ה-OECD בנושא סחר אלקטרוני ומיסים. 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה  

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

 

logo בניית אתרים