הסבת הכנסות לחברה זרה

רשות המסים|מס הכנסה|פנמה

ד"ר אבי נוב, עו"ד*

יולי 2012

רשות המסים פרסמה הודעה לפיה שני אנשי עסקים ממרכז הארץ חשודים בהתחמקות מתשלום מס בישראל על ידי הסבת הכנסותיהם לחברה זרה. להלן יובאו עיקרי הודעת רשות המסים בעניין זה, כולל הערות ולינקים להרחבה בנושאים הנדונים.

מהודעת רשות המסים עולה כי במחלקת המודיעין של רשות המסים נאסף מידע ממנו עלה חשד כי שני אנשי עסקים ממרכז הארץ מנהלים חברה זרה אשר התאגדה בפנמה, הנחשבת כמקלט מס פופולארי, מסבים לה חלק מהכנסותיהם, ובכך נמנעים מלדווח על מלוא הכנסותיהם ועל הכנסות החברה הזרה בישראל, בעשרות מיליוני שקלים בניגוד להוראות פקודת מס הכנסה.

להרחבה בנושא זה, ראו:

אמנת מס עם פנמה

הקמת חברה בפנמה - כדאי להיזהר

הסכמים מיוחדים לחילופי מידע עם מקלטי מס

רקע עובדתי

חברה תושבת ישראל המשווקת מוצרים רפואיים, ביקשה להתפתח לשוק ביפן, וחתמה על הסכם עמלות מול שני אנשי העסקים כאמור החשודים ומול חברה תושבת פנמה. בהתאם להסכם, החברה הישראלית שילמה עמלה בגין מכירת מוצרים לשוק היפני כאשר כל אחד מאנשי העסקים החשודים קבל לכאורה, 1/6 מהעמלות והחברה תושבת פנמה - 2/3.

החברה הישראלית חשדה כי שני אנשי העסקים הוליכו אותה שולל ולמעשה הקימו את החברה בפנמה במטרה לגרום לחברה הישראלית לשלם עמלות רבות יותר כיוון שבפועל השניים הם המנהלים העומדים מאחורי החברה בפנמה.

שני אנשי העסקים החשודים והחברה בפנמה תבעו את החברה הישראלית בגין הסכומים המגיעים להם על פי הסכם ההפצה והעמלות, ובית המשפט פסק לטובתם סכום של עשרות מליוני שקלים. אולם, על פי החשד של רשות המסים ולפי המסמכים שנאספו בחקירה סמויה ארוכה במחלקת המודיעין, אחד החשודים הוא הבעלים של החברה בפנמה.

החקירה של רשות המסים

בעקבות האמור נפתחה במשרד חקירות מס הכנסה תל אביב, חקירה גלויה נגד החשודים, נערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדים נתפסו מסמכים רבים, ביניהם של חברות הקשורות לפרשה, מחשבים אישיים, כוננים קשיחים ומתקני החסן ניידים. מסמכים רבים קושרים את החשודים לחברה בפנמה ומצביעים על ניהול החברה על ידי אחד החשודים. גם המנהלים הרשומים של החברה אשרו כי אותו חשוד הוא הבעלים של החברה.

מהודעת רשות המסים עולה כי מהמסמכים שנאספו בחקירה סמויה במחלקת המודיעין, מסמכים שהוגשו לבית המשפט בתביעה האזרחית ומסמכים ממשרד חקירות פרטי שנשכר ע"י החברה הישראלית, התחזק החשד לפיו החברה בפנמה היא בפועל חברה תושבת ישראל ובעל המניות והמנהל בפועל שלה הוא אחד החשודים ועל כן החברה חייבת במס בישראל על הכנסותיה. חשוב להדגיש כאן כי לרשות המסים יש בדרך כלל קושי להוכיח את האמור.

להרחבה בנושא תושבות החברה (שליטה וניהול), ראו: מדריך תושבות לצורכי מס, כולל המלצות לתכנון מס

טענת רשות המסים

רשות המסים טוענת כי החברה בפנמה לא הגישה כמתחייב דוחות על הכנסותיה בישראל, לא הודיעה על תחילת התעסקות (מיום הקמתה בשנת 1996), לא דווחה על הכנסותיה בישראל ועל פי החשד השמיטה את ההכנסות שקיבלה על פי פסיקת בית המשפט כאשר כאמור לעיל סכום הפיצוי שנפסק הוא עשרות מיליוני שקלים.

להרחבה בנושא עבירות מס, ראו: עבירת מס בהתאם לסעיף 220 לפקודת מס הכנסה

ראו גם: בין תכנון מס לעבירות מס

לדיווחים נוספים מרשות המסים, ראו: חדשות רשות המסים

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל: avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים