‏03 פברואר 2011

עבירות מס בחברת תוכנה ישראלית

הוגש כתב אישום, בין השאר, בגין עבירות מס שבוצעו בחברת תוכנה ישראלית בהיקף של מיליוני ₪

רשות המסים הודיעה היום - פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד דן בהט, הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום העוסק בביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד בהיקף של מעל מאה מליון ₪ וכן עבירות מרמה וזיוף כלפי רשויות המס בהיקף של עשרות מיליוני ₪.

מדובר בעבירות שבוצעו בחברת אשבל טכנולוגיות בע"מ, חברת תוכנה ישראלית העוסקת בפיתוח ובשיווק תוכנות מחשב. כתב האישום הוגש נגד יוסף שחם, ממקימי החברה, מנהלה ובעל מרבית מניותיה ונגד נאוה אנוש, מנהלת הכספים והחשבת בחברה.

עבירות המס המיוחסות לנאשמים כוללות השמטת הכנסות, ניפוח הוצאות, אי ניכוי מס במקור, דיווחים כוזבים, העלמת מס בתשלום משכורות, משיכות אישיות, דיווח כוזב בהצהרת הון, דיווח כוזב בדיווח על עסקת מקרקעין, זיוף מסמכים ומרמה בעת ביקורת מס הכנסה.

להרחבה בנושא עבירות מס, ראו: עבירת מס בהתאם לסעיף 220 לפקודת מס הכנסה

להגשת כתב האישום קדמה חקירה מורכבת וארוכה של משרד חקירות מס הכנסה ירושלים, רשות המסים בישראל, בשיתוף ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים פלילי ואזרחי.
כתב האישום הוגש במסגרת הסדר אליו הגיעו הצדדים, אשר לפיו, בין היתר, הובטח תשלום מס בהיקף של מיליוני ₪ לאוצר המדינה.
 
דיון
 
הגשת כתב אישום נגד שני עובדים בחברת אשבל, העוסקת בפיתוח ושיווק תוכנות מחשב לשימוש במערכות עסקיות שונות, בגין עבירות מס, מלמדת על התחכום הרב של רשות המיסים ויכולתה לאתר חשבונות בנק בחו"ל של תושבי ישראל שלא דיווחו על אותם חשבונות בנק.

רשות המיסים טוענת כי השניים השמיטו את הכנסותיהם מחברת אשבל מאז שנת 2002, בסך כולל המוערך ב-20 מיליון שקל.

במקרה הזה, תושב ישראל (נאשם מס' 1), היה בתקופה הרלוונטית לאישום, הבעלים של חשבון בנק בבנק אוף דה ווסט (Bank of the West) בארצות הברית. חשבון הבנק היה בבעלותו הפרטית של תושב ישראל.

בתאריך 26.10.2005 הגיש הנאשם 1 לרשות המיסים דין וחשבון על רכוש והתחייבויות ליום 31.12.2003 (הצהרת הון). בתאריך 6.3.2008 הגיש הנאשם 1 לרשות המיסים דין וחשבון על רכוש והתחייבויות ליום 31.12.2006 (הצהרת הון). בשני הדוחות האמורים לא כלל הנאשם את חשבונו הפרטי בחו"ל.

המדינה טענה בכתב האישום כי במעשיו האמורים, במזיד ומתוך כוונה להתחמק ממס, בשני מקרים שונים, מסר הנאשם בדוח על-פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת. הוראות החיקוק לפיהן מואשם הנאשם: מרמה לפי פקודת מס הכנסה - עבירה לפי סעיף 220(2) לפקודה - שתי עבירות.

פרשה זאת יכולה ללמד אותנו על התנהלות נכונה כדי למנוע חקירות מיותרות ואף העמדה לדין פלילי במקרים דומים:

קניתם בית יקר?

בשנת 2004 נאשמת 2 רכשה בית בירושלים בסכום של 4.6 מיליון שקל. אנשי מחלקת החקירות של רשות המיסים בירושלים ביקשו לקבל הסברים למימון הרכישה, כיוון שמאז שנת 2004, היא הצהירה על הכנסות ממשכורת כשכירה בסך של כ-60,000 ש"ח לשנה בלבד.

המסקנה: אם קניתם בית יקר, כדאי שיהיה לכם הסבר מניח את הדעת למקור הכספים.

העברתם כסף לחשבון בנק בחו"ל?

בחיפוש בביתם של הנאשמים נמצאו מסמכים המעידים על העברת מאות אלפי דולרים לחשבונות בנק בארה"ב. בדיקה נוספת העלתה כי הנאשמים לא דיווחו על חשבון הבנק בחו"ל.

המסקנה: אם יש לכם חשבון בנק בחו"ל שלא דיווחתם עליו, במקרים מתאימים כדאי יהיה לפנות לרשות המיסים בהליך של גילוי מרצון.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד
טואול - בניית אתרים