עדכוני מיסוי בינלאומי - ינואר 2013

איטליה|אוסטרליה|בריטניה|סין|אמנות מס

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ינואר 2013

איטליה

דולצ'ה וגבאנה עומדים למשפט באיטליה בגין העלמת מס בסך מיליארד יורו (1.4 מיליארד דולר). שני השותפים זוכו בער בבית משפט במילנו מאישום של העלמת מס, אך ערכאה גבוהה יותר הפכה את הזיכוי. רשות המסים באיטליה טוענת כי דולצ'ה וגבאנה הקימו בשנת 2004 חברה בלוקסמבורג, בשם גאדו אליה הועברו מותגי בית האופנה, ובכך נמנעו מתשלום מסים באיטליה. אחת הטענות היא כי השליטה והניהול על החברה הלוקסמבורגית התבצעה מאיטליה. טענה נוספת היא שהמעצבים מכרו את המותגים במחיר נמוך בהרבה מערכם האמיתי וביצעו למעשה עשו מניפולציה של מחירי העברה כדי להפחית את המסים. רשות המסים טוענת כי המותגים נמכרו ב-360 מיליון יורו, בעוד שלפי חישוביהם שווי השוק שלהם היה 1.2 מיליון יורו.

אוסטרליה

רשות המסים באוסטרליה הודיעה כי בוחנת את תכנון המס של גוגל, אשר לדבריה מוביל להפחתת מיסים לא חוקית באוסטרליה. לדברי רשות המסים באוסטרליה, תמלוגים משולמים לחברת-בת של גוגל בהולנד ואלו מוזרמים לחברת בת נוספת הנמצאת במקלט מס בברמודה. מסתבר כי חברות באוסטרליה אשר מפרסמים במנוע החיפוש גוגל אינם חותמים על העסקאות עם חברת "גוגל אוסטרליה".

רשות המסים באוסטרליה מעוניינת לתקן את חקיקת המס המקומית כדי לסגור פרצות המאפשרות את תכנון המס של גוגל וגורמת הפסדים לאוצר המדינה. מדיניות זאת מקבלת תמיכה רחבה מגרמניה ובריטניה (ראו גם הדיון בפסקה הבאה) אשר דנו בכך לאחרונה בכינוס מדינות ה - G20.

בריטניה

הפרלמנט הבריטי פרסם לאחרונה דו"ח מיוחד ובו הוא מאשים את אמזון גוגל וסטארבקס בשימוש בלתי מוסרי במבני חברה מורכבים כדילהימנע מתשלום מס על רווחים בבריטניה.

הוועדה הפרלמנטארית אשר פרסמה את הדו"ח קראה לממשלת בבריטניה לסגור את פרצות המס הקיימות בחקיקה.

בעקבות הלחץ הציבורי, שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן הודיע על תוספת של 77 מיליון ליש"ט בשנה למשך השנתיים הקרובות עבור תגבור רשות המסים הבריטית כדי שתוכל לעקוב אחר חברות המתחמקות מתשלום מס. השר אמר כי ההשקעה עשויה להניב הכנסות של יותר מ-2 מיליארד ליש"ט בשנה.

מעניין לציין כי הדו"ח החל להשפיע בכיוון בלתי צפוי כאשר סטארבקס הודיעה כי היא בודקת את נהליה ביחס לתשלומי המס בבריטניה לקראת תשלום גבוה יותר בעקבות הביקורת הציבורית.

להרחבה בנושא מערכת המיסוי בבריטניה, ראו: מדריך מיסוי -בריטניה

לטביה

ממשלת לטביה מעודדת השקעות זרות באמצעים שונים. כך לדוגמא, ניתנות הקלות משמעותיות במס חברות לתאגידים הפועלים בארבעה אזורי סחר אלו:

סין

משרד האוצר הסיני הודיע כי בתחילת שנת 2013 יופחת הניכוי מס במקור בגין חלוקת דיבידנד בהתאם למשך האחזקה במניות החברה המחלקת דיבידנד, כמפורט להלן:

  • אחזקה במשך מעל שנה – ניכוי מס במקור בשיעור של 5%
  • אחזקה במשך חודש לפחות עד שנה - ניכוי מס במקור בשיעור של 10%
  • אחזקה במשך פחות מחודש - ניכוי מס במקור בשיעור של 20%

אמנות מס

  • איי מאן - קאטר: אמנת מס חדשה בין איי מאן לקאטר נכנסה לתוקף ב 15 בנובמבר 2012.
  • אסטוניה - קפריסין: אמנת מס חדשה בין אסטוניה לקפריסין נחתמה באוקטובר 2012.
  • פינלנד - קפריסין: אמנת מס חדשה בין פינלנד לקפריסין נחתמה באוקטובר 2012.
  • אוקראינה - קפריסין: אמנת מס חדשה בין אוקראינה לקפריסין נחתמה בנובמבר 2012.
  • יפן- ניו זילנד: אמנת מס חדשה בין יפן לניו זילנד נחתמה ב 11 לדצמבר 2012, המחליפה אמנה קודמת משנת 1963.

להרחבה בנושא אמנות מס של ישראל, ראו: מדריך אמנות המס של ישראל (כולל תכנוני מס).

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

2all - בניית אתרי אינטרנט