בריטניה יעד אטרקטיבי למשקיעי הייטק

קניין רוחני|חברת החזקות|תכנון מס|מיסים

ד"ר אבי נוב, עו"ד

פברואר 2012

ממשלת בריטניה פרסמה לאחרונה טיוטה לשינוי בחקיקת המס שלה במטרה למשוך משקיעים זרים שיקימו חברות בריטיות לצורך אחזרת קניין רוחני בתוך גבולותיה של בריטניה. מדובר בשינוי דרמאטי במשטר המס ביחס לאחזקת קניין רוחני ומיסוי הכנסות מפטנטים. שינוי זה משתלב היטב עם תכנון מס ביחס להכנסות מתמלוגים.

השינוי הזה, ביחד עם משטר פטור השתתפות לחברות אחזקה אשר קיים בבריטניה, וכן האפשרות לקבל פרה-רולינג בנוגע להשקעות, הופכת את בריטניה לאחת המדינות המועדפות על משקיעים זרים.

להרחבה בעניין זה, ראו: חברת החזקות תושבת בריטניה - יתרונות מס למשקיעים מישראל

להרחבה בעניין מיסוי חברות אחזקה, ראו: מדריך למיסוי חברות אחזקה, כולל המלצות לתכנון מס.

ראו גם: אמנת המס החדשה בין ישראל לבריטניה

בריטניה אטרקטיבית להשקעות גם בזכות יתרונות נוספים, ובין היתר, מיקומה האסטרטגי בלב אירופה, שירותים פיננסיים מתקדמים, כוח אדם יעיל ומסורת ארוכת שנים של קידום עסקים.

משטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים

בהתאם למשטר המיוחד בנוגע לקניין רוחני, החל משנת 2013 הכנסות מפטנטים וכן הכנסות מפעילויות IP בתנאים מסוימים ימוסו בשיעור מס חברות אפקטיבי של 10%. שיעור מס נמוך זה הופך את בריטניה לאחת המדינות האטרקטיביות ביותר לאחזקת קניין רוחני.

הטבה זו הינה משמעותית בהשוואה לשיעורי מס החברות בישראל (25% בשנת 2012) ומהווה תמריץ לחברות ישראליות ומשקיעים מישראל להחזיק את ה-IP שלהם בבריטניה

התנאים לזכאות

בעיקרון, שיעור המס המיוחד יחול על חברות המחזיקות פטנט הזכאי להטבות ואשר עוסקות בפיתוחו ובמסחורו של אותו פטנט. חברה המעוניינת ליהנות משיעור המס המיוחד כאמור, צריכה לעמוד בתנאים החלופיים הבאים:

1. החזקה ב"זכויות קניין רוחני מזכות" או החזקה ברישיון בלעדי בנוגע לאותן זכויות בכל התקופה החשבונאית הנבחנת לצורך קבלת ההטבה. או,

2. קבלת הכנסות ברות מיסוי בקשר לאותן זכויות קניין רוחני מזכות או בקשר לרישיון בלעדי שנמכר בתקופה החשבונאית שקדמה לתקופה הנבחנת.

בנוסף לאמור, חברה המעוניינת ליהנות ממשטר המס המיוחד חייבת לעמוד בתנאים ובדרישות כדלקמן:

1. קיום חובות לבצוע פעילות פיתוח על פי דרישות החקיקה.

2. הפטנט התקבל במשרד הפטנטים של ה-EU או של בריטניה עצמה.

3. ביחס לחברות שהן חלק מקבוצת חברות, יש לבצע פעילות משמעותית של ניהול ביחס לזכויות הקניין הרוחני.

להרחבה בנושא מיסוי בבריטניה, ראו: מדריך מיסוי בריטניה
 
ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל  avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים