ביקורת המלצות ועדת טרכטנברג בתחום המיסוי

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אוקטובר 2011
 
בתאריך 28 באוגוסט, הופעתי בפני הוועדה לשינוי כלכלי וחברתי (ועדת טרכטנברג), לאחר שזו הזמינה אותי להציג את עמדתי בנושא: שינויים הכרחיים במדיניות המסים של הממשלה
 
ראו סקירת עיתונות: גלובס, מעריב, וואלה.

להלן, תיאור תמציתי של חלק מההמלצות של ועדת טרכטנברג בתחום המסים, וביקורת ההמלצות. ראו גם: חקיקת המס בעקבות דו"ח טרכטנברג (סקירת תזכיר החוק).

 
1. העלאת מס חברות

ההמלצה: שיעור מס החברות יועלה מ-24% ל-25% בינואר שנת 2012, ותישקל העלאה נוספת של מס החברות ל-26% בשנת 2013.

ביקורת: העלאת שיעור מס החברות לא תתורגם לעלייה בגביית מס, שכן חלק מהחברות יפסיקו את פעילותן, או שפעילותן תועבר למדינות אחרות.
 
להרחבה, ראו: טרכטנברג יפיל את הבורסה 

 

2. העלאת המיסוי על רווחי הון

ההמלצה: העלאת שיעור המס על ריבית, דיבידנדים, רווחי הון ומס שבח מ-20% ל-25% למי שאינו בעל מניות מהותי, ומ-25% ל-30% לבעל מניות מהותי.

ביקורת: התומכים בהכבדת נטל המס על העשירים מתעלמים מההשלכות השליליות על המשק כתוצאה מיישום ההצעות, ובמיוחד מההשפעות המזיקות על מעמד הביניים.
 
להרחבה, ראו: העשירים כבר ימצאו דרכים 

 

3. "מס עשירים" - מס על הכנסות גבוהות

ההמלצה: מדרגת המס העליונה תועלה מ-45% ל-48%, משכר חודשי של 40,231 שקל ברוטו. כמו כן, הומלץ על הוספת מדרגת מס בשיעור 2% מס למי שהכנסתו החודשית עולה כ-83 אלף שקל מכל מקור. לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד מס ההכנסה השולי יהיה ברמה של 50% ומס דיבידנדים, ריבית ורווחי הון יעמוד על 27% (ו-32% לדיבידנד ורווח הון בידי בעל מניות מהותי).

ביקורת: הכבדת נטל המס על העשירים לא תעשיר את קופת האוצר מהטעם הפשוט שבעידן של גלובליזציה - אנשים, הון ועסקים הם ניידים. העשירים הרי לא יישארו אדישים למדיניות הבעייתית של הממשלה ובצדק רב הם ימצאו דרכים להימנע מהמס, כולל שימוש בתכנון מס, ניוד ההון ואפילו הגירה למדינות אחרות.
 
להרחבה, ראו: הניחו כבר לעשירים 

 

4. מלחמה ב"הון שחור"

ההמלצה: הקמת צוות המשך לטיפול פרטני בהרחבת בסיס המס ובהגברת האכיפה על תשלום המסים. מומלץ כי הצוות יבחן את האמצעים העומדים בפני רשות המסים למלחמה בהון השחור, היקפם ויעילותם וישקול החמרתם של אמצעי הענישה הקיימים בחוק בנוגע לעבירות מס.

ביקורת: ככל שיותר אנשים בישראל יבינו כי המסים שהם משלמים אינם הוגנים ומשמשים למטרות בלתי-רצויות, כך תתרחב התופעה של סרבנות ואי-ציות לחוקי המס. במקום להלחם בהון השחור, הממשלה צריכה להפחית את שיעורי המס.
 
להרחבה, ראו: חג החירות ממס הכנסה.
 

5. מיסוי ב"חברות ארנק"

ההצעה: הקמת צוות, בראשות מנהל רשות המסים, להסדרת פעילותן של חברות משלח היד או "חברות הארנק" - חברות שמקים יחיד אשר לטענת רשות המיסים נועדו כדי להתחמק מתשלום מס.

ביקורת: הממשלה גובה ממנהלים בכירים כסף רב, שלא בצדק, בין באמצעות מיסוי ישיר ובין באמצעות ביטוח לאומי ובריאות. אותם מנהלים בכירים יכולים לפעול באמצעות חברה בע"מ. מדובר בתכנון מס חוקי לחלוטין המאפשר חיסכון אדיר בתשלומי מיסים ודמי ביטוח לאומי ומס בריאות.
 
להרחבה, ראו: ערוץ הגנבים.
 
 
להרחבה בנושא תכנון מס, ראו: המדריך לתכנון מס.

להרחבה בנושא בנושא רפורמת המס של טרכטנברג, לרבות סקירת השינויים במערכת המס ותכנוני המס המתחייבים, ראו: רפורמת המס של טרכטנברג 

ראו גם ביקורת על הפרק הראשון של דו"ח טרכטנברג בנושא: ביום שבו צדק נהפך לכוכב

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

 

 

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים