תכנון מס להשקעות בסין
 

מסים|חברה|אמנת מס|שיעור מס|דיבידנד 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

נובמבר 2013

מערכת המסים בסין עוברת שינויים רבים בשנים האחרונות ולפיכך משקיעים מישראל הפועלים בסין חייבים להיערך בהתאם. השקעה בסין מחייבת שימוש באסטרטגיות של תכנון מס. למעקב אחר ההתפתחויות בסין, ראו: חדשות מיסוי בינלאומי. להלן סקירה תמציתית של מערכת המס בסין, נכון להיום.  

מערכת המיסוי בסין

מיסוי יחידים: בסין מיושמת השיטה הפרוגרסיבית. שיעורי המס נעים בין 3% ל- 45%, בהתאם לגובה ההכנסה (ישנם 9 מדרגות מס). 

מס חברות: חברה תושבת סין נחשבת כמי שהתאגדה בסין או שהשליטה והניהול האפקטיבי עליה מופעלים מסין, והיא חייבת במס על כלל הכנסותיה בעולם. שיעור מס החברות הכללי הוא 25%. חברות קטנות, בתנאים מסוימים, כפופים לשיעור מס של 20% בלבד, וחברות היי-טק מסוימות נהנות משיעור מס של 15%. 

דיבידנד בין חברות: כאשר מדובר בשתי חברות סיניות, דיבידנד בין חברות פטור ממס. אולם, אם חברה זרה מחלקת דיבידנד, ההכנסה כפופה לשיעור מס של 25%. 

מס רווחי הון: ליחידים, שיעור מס רווחי הון הוא 20%. ביחס לחברות, מס רווחי הון נחשב כחלק מההכנסה החייבת, וממוסה בשיעור המס הרלוונטי. 

קיזוז הפסדים: ניתן לקזז הפסדים קדימה עד 5 שנים. לא ניתן לקזז הפסדים אחורה. 

מס ערך מוסף: שיעור מס ערך מוסף הכללי עומד על 17%. קיימים שיעורי מס מופחתים ביחס למוצרים שונים. 

ניכוי מס במקור על דיבידנד: בהתאם לדין המס הפנימי בסין, דיבידנדים המשולמים לחברה זרה כפופים לניכוי מס במקור בשיעור של 10%, אלא עם מדובר במדינת אמנה, ובמקרה זה שיעור הניכוי מס במקור עשוי להיות מופחת. שימו לב - משרד האוצר הסיני הודיע בעבר על תוכנית להפחתת הניכוי מס במקור בגין חלוקת דיבידנד בהתאם למשך האחזקה במניות החברה המחלקת דיבידנד, כמפורט להלן:

אחזקה במשך מעל שנה – ניכוי מס במקור בשיעור של 5%

אחזקה במשך חודש לפחות עד שנה - ניכוי מס במקור בשיעור של 10%

אחזקה במשך פחות מחודש - ניכוי מס במקור בשיעור של 20% 

אמנות למניעת כפל מס: לסין 90 אמנות למניעת כפל מס. האמנה בין ישראל לסין נחתמה בשנת 1995, ונכנסה לתוקף בתחילת 1996. ביחס לחלוקת דיבידנדים מחברה סינית לתושב ישראל, האמנה קובעת ניכוי מס במקור בשיעור של 10%. 

האמנה הרב-צדדית בענייני מס: סין חתמה לאחרונה על האמנה הרב-צדדית בענייני מס, בכך סין הפכה להיות המדינה ה- 56 שחותמת על אמנה זאת. 

אזור סחר חופשי: סין הודיעה על אזור סחר חופשי בשנחאי. חברות זרות ייהנו מהטבות מס דרמאטיות. 

תכנון מס למשקיעים מישראל

בתנאים מסוימים כדאי לעשות שימוש בחברת אחזקות תושבת מדינה שלישית, אשר תחזיק בחברה הסינית. המטרה היא למנוע מיסוי רווחי הון בסין, וכמו כן לאפשר משיכת דיבידנד ללא ניכוי מס במקור בסין. בעבר, ניתן היה להחזיק את החברה הסינית באמצעות חברה תושבת מאוריציוס, אך האמנה החדשה בין סין למאוריציוס מונעת את תכנון המס המקובל. כיום, מומלץ לפעול באמצעות מדינות אחרות. אחד המקומות האידיאליים להקמת חברת אחזקות היא הונג קונג. ראו גם: מיסוי בהונג קונג. 

משקיעים ישראלים המעוניינים להשקיע בסין, חייבים לקחת בחשבון את הגישה המחמירה של רשויות המס בסין ביחס לניצול אמנות מס, כפי שהדבר מתבטא בשני חוזרים שרשויות המס בסין פרסמו בעניין זה. לפיכך, בטרם ביצוע השקעה בסין תוך שימוש באמנות מס, מומלץ לבחון היטב את תחולת סעיפי הגבלת ההטבות על המשקיע. לעניין זה, ראו:  בעל זכות שביושר. 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד 

טואול - בניית אתרים