תכנון מס להשקעות בגיאורגיה

 

גיאורגיה|ישראל|אמנת מס|תכנון מס

 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

מרץ 2012

גיאורגיה הפכה להיות אטרקטיבית למשקיעים מישראל, בין היתר, לאור מערכת המסים ותמריצי השקעות ליזמים בתחומי התשתיות. יתרון נוסף הוא אמנת מס ישראל גיאורגיה שנכנסה לתוקף בתחילת 2012.

ראו גם: תקציר אמנת מס ישראל גיאורגיה

לאחרונה פורסם כי גיאורגיה הסכימה להעניק למשקיעים מישראל קרקעות ללא תמורה לחופי הים השחור לצורך בניית מלונות. גיאורגיה פוטרת את המשקיעים ממסים לתקופה של 15 שנה. גיאורגיה מתנה את מתן ההטבות בכך שהיזם ישלים את הקמת המלון בתוך 24 חודשים.

מערכת המסים בגיאורגיה

להלן תיאור תמציתי של מערכת המסים בגיאורגיה:

מיסוי יחידים: מס הכנסה מוטל על הכנסות יחידים בשיטה של מיסוי אחיד, בשיעור של 20%. יחיד המתגורר מעל 183 יום בשנה בגיאורגיה ייחשב כתושב בה ויהיה כפוף למיסוי מקומי.

 

מס חברות: חברה תושבת גיאורגיה חייבת במס על כלל הכנסותיה בעולם. חברות זרות חייבות במס רק בגין הכנסות אשר הופקו ממקורות בתוך גיאורגיה, לרבות רווחים הנובעים ממוסד קבע בגיאורגיה. שיעור מס החברות הוא: 15%. חברות יכולות ליהנות, בתנאים מסוימים, מהטבות מס שונות, כמו פחת מואץ.

 

מס רווחי הון: 15% ביחס לחברות.

 

ניכוי מס במקור על דיבידנד: דיבידנדים המשולמים לחברה זרה כפופים בעיקרון לניכוי מס במקור בשיעור של 5%, אלא אם קיים שיעור מס אחר בהתאם לאמנה למניעת כפל מס.

 

מס ערך מוסף: שיעור מס ערך מוסף הוא 18%.

 

אמנות למניעת כפל מס: גיאורגיה חתומה על כ-36אמנות למניעת כפל מס. האמנה למניעת כפל בין מדינת ישראל לגיאורגיה נכנסה לתוקף בשנת 2012.

תכנון מס

במקרים מסוימים יהיה כדאי להקים מבנה אחזקות בו חברה ישראלית תחזיק בחברה גיאורגית בעקיפין באמצעות חברה תושבת מדינה שלישית. מבנה אחזקות זה, בשילוב עם "הזיכוי העקיף" יכול להפחית את המס הכולל במידה ניכרת.

להרחבה בעניין מיסוי חברות אחזקה, ראו: מדריך למיסוי חברות אחזקה, כולל המלצות לתכנון מס.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה  

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים