זהירות - מס עיזבון חל גם על ישראלים

תכנון מס|ארצות הברית

 
ד"ר אבי נוב, עו"ד

דצמבר 2010

קיימים יותר מ-300,000 ישראלים הגרים בישראל ומחזיקים גם באזרחות אמריקאית, וכפופים שלא ברצונם למיסוי בשתי המדינות, בישראל ובארצות הברית. אחת הבעיות המטרידות ביותר בהקשר זה היא מס העיזבון החל במקרה פטירה.

בישראל, אין מס עיזבון, אך בארצות הברית יש, ואותם בעלי אזרחות כפולה עשויים להתחייב במס האמריקאי. כפי שאסביר להלן, מס העיזבון האמריקאי עשוי לחול גם על ישראלים שאינם אזרחי או תושבי ארצות הברית. הדבר מחייב היערכות ותכנון מס מוקדם.

מס עיזבון חל גם על מי שאינו אזרח אמריקאי

למעשה, מס העיזבון האמריקאי עשוי לחול על כל אזרח ישראלי, אף שאינו אזרח או תושב ארה"ב, שיש לו נכסים בארה"ב בשווי של יותר מ-60 אלף דולר. הכוונה היא לנכסים כמו נדל"ן בארצות הברית, קרנות נאמנות וניירות ערך של חברות אמריקאיות, ועוד, ולמעט כספים נזילים לרבות אלו המופקדים בחשבון בנק בחו"ל.

בשנים האחרונות, ובמיוחד לאור המשבר הכלכלי בארצות הברית, ישראלים רבים נוהרים לשם ורוכשים נכסי נדל"ן במחירי מציאה. חלקם מחזיקים גם בחשבון בנק בחו"ל. רבים עורכים תכנון מס ביחס להכנסות מנדל"ן בארצות הברית, אך לעיתים שוכחים להתייחס גם לאפשרות שיוטל מס עיזבון על הנכס.

רשות המסים בארצות הברית יכולה גם להגיע לחשבון בנק בחו"ל (במדינות אחרות) ולהקפיא את החשבון של הנישום עד לתשלום המס. כך לדוגמא, אם ישראלי מחזיק חשבון בנק בלונדון, ובאמצעות חשבון בנק זה הוא מנהל תיק השקעות המורכב ממניות ואג"ח של חברות אמריקאיות, הרי שאם הוא ימות (למעט אם הוא מת בשנת הפטור - 2010), הבנק בלונדון יקפיא את חשבון הבנק עד לתשלום מס העיזבון.

תכנון מס עבור ישראלים המשקיעים בארה"ב

ביחס לנכסים מסוימים שברשותם של תושבי ישראל שאינם אזרחים או תושבי ארה"ב, ניתן למנוע את החשיפה למס העיזבון האמריקאי באמצעות תכנון מס באחת מהדרכים המפורטות להלן:

  • אחזקה של הנכסים החשופים למס עיזבון באמצעות חברה זרה שהתאגדה מחוץ לארצות הברית. במקרה כזה, בעל המניות אינו מחזיק בנכס אמריקאי, אלא במניות של חברה זרה, ולפיכך מס העיזבון לא אמור לחול במקרה כזה.
  • שימוש בחברה ישראלית מיוחדת המכונה "חברה משפחתית", הנחשבת כחברה שקופה מבחינת הדין הישראלי. גם כאן, האחזקה היא של מניות בחברה זרה. אפשרות זאת אף מעניקה יתרון בדיני המס הישראלים.
  • אחזקת הנכסים באמצעות נאמנות עשויה אף היא למנוע את תחול מס העיזבון האמריקאי. הנאמנות גורמת לניתוק בין הנכס למשקיע, וכך המשקיע אינו מחזיק בנכס בארצות הברית, ובדרך זאת נמנעים מתחולת מס העיזבון.
להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל: avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

 

 
טואול - בניית אתרים