חקירות נגד בעלי חשבונות בנק זרים  

מודיעין|חקירה|עבירה|פלילי|חשבון בנק|בלתי מדווח 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

דצמבר 2014 

רשות המיסים החלה לאחרונה להעמיק את עבודת המודיעין והחקירות ביחס לחשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל. בידי רשות המסים מצויים שמות של ישראלים רבים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים בשוויץ. 

להרחבה בעניין חשיפת חשבונות בנק בלתי-מדווחים, ראו:

רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל

חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו

בנקים ישראליים בשוויץ תחת חקירה

רפורמה בסודיות הבנקאית בשוויץ  

מבוא

בעלי עסקים וגם אנשים פרטיים, לרבות שכירים, לדוגמא בעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים בשוויץ, עשויים להיות יעד לפשיטה של חוקרי חטיבת מודיעין וחקירות ברשות המסים. ככל שקיים חשד לביצוע עבירות מס פליליות. בהתאם לנתוני רשות המסים, היקף ההעלמות המס שנחשף במישור הפלילי בעקבות פעילות חטיבת מודיעין וחקירות ברשות המסים נאמד בכ-3 מיליארד שקלים בשנה. 

לאחרונה, מתקיימת חקירה המנוהלת על ידי משרד פקיד שומה חקירות חיפה והצפון בליווי של פרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א ובסיוע של יחידת מודיעין מסווגת ברשות המסים, במטרה לאתר בעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים בשוויץ. להרחבה בעניין זה, ראו: חקירה נגד ישראלים בעלי חשבונות בנק בחו"ל.


חקירה סמויה וגלויה

החקירה הסמויה היא שלב מקדים לקראת החקירה הגלויה, ובמסגרתה אנשי המודיעין והחקירות ברשות המסים מנסים להשיג מידע וראיות מפלילות נגד מעלים המס, באמצעות ביצוע תצפיות ומעקבים, הפעלת לקוח סמוי, האזנות סתר לטלפון, הפעלת סוכנים ומודיעים, חקירת אנשים, בדיקות בבנקים ועוד. 

אם המידע שנאסף על ידי אנשי המודיעין והחקירות ברשות המסים מצדיק את פתיחתה של חקירה גלויה נגד החשוד, נערכים החוקרים למבצע מהיר (החוקרים יגיעו בדרך כלל בבוקר מוקדם כדי להפתיע את החשודים), שמטרתו לבקר בכל המקומות בהם נמצאות ראיות כביכול לביצוע העבירות. 


חיפוש, עיכוב, חקירה, מעצר

סמכויות פקיד שומה חקירות מוקנות לו מכוח סעיף 227 לפקודת מס הכנסה. במקרים מתאימים, חוקרי רשות המסים פונים לבית המשפט ומקבלים אישור לחיפוש בבתי החשודים. בכל מקרה, כאשר מסיימים חוקרי רשות המסים את החיפוש, החשוד בדרך כלל מתלווה אל אנשי הרשות להמשך החקירה, וזאת לאחר שאלה יודיעו לו על הפעלת סמכות העיכוב. סמכות העיכוב במקרה זה מוגבלת לשלוש שעות בלבד. עם סיום הליך העיכוב, החוקרים יכולים להודיע לחשוד על מעצרו, וזאת אם קיים חשש סביר ששחרורו או אי-מעצרו יביאו לשיבוש הליכי משפט. 


הכללים החשובים בחקירה

להלן עשרה כללים בסיסיים אשר יכולים לסייע לנחקרים להימנע מטעויות חמורות בחקירה של רשות המסים: 

1. החוקרים מדברים עם מונחים שלא תמיד מוכרים לאדם הסביר, ולכן עדיף לא לענות כאשר השאלה אינה ברורה. 

2. אם השבתם לשאלה מסוימת והשאלה הזאת חוזרת בלבוש אחר, מוטב להפנות לתשובה שניתנה כבר. 

3. יש להיות ערניים וזהירים גם בשיחות מסדרון, או כאשר יוצאים רק לעשן עם החוקר. הניחו כי הכול מוקלט ו/או נרשם גם בשיחות המוגדרות כ"אוף דה רקורד". 

4. אם נאמר לכם כי ישנם מסמכים הקושרים אתכם לעבירה, בקשו לראות את המסמכים. 

5. ניתן לשמור על זכות השתיקה במידה והתשובה עליה עשויה להפליל את המשיב, בהתאם לזכות החוקתית לא-הפללה, אך במקרים אחרים מומלץ לשתף פעולה בזהירות המתבקשת. 

6. תשובה של "לא זוכר" עדיפה על שקר. טבעי הוא שאנשים מן היישוב לא זוכרים פרטים מסוימים בפרט אם עבר זמן רב. אפשר גם לענות: אני צריך לבדוק את הפרטים האלה.    

7. רצוי לענות תשובות קצרות ביותר ולא להרבות בפרטים, שכן אתם עשויים לטעות דווקא בפרטים שאולי אינם זוכרים.           

8. הניחו כי כל מעשיכם ודיבורכם מצולמים ומוקלטים, גם שאתם נמצאים לבד. 

9. הרישום של החקירה עשוי להיות רשלני במקרה הטוב. לפיכך, לפני שאתם חותמים על הפרוטוקול יש לבדוק אותו היטב, לתקן במקרים המתאימים, וכמובן לא להשאיר שורות ריקות. מומלץ לערוך פרוטוקול עצמי. 

10. היזהרו משיבוש הליכים, ובכלל זה תיאום גרסאות, השמדת ראיות.
 

כתב אישום - לא תמיד

הליך החקירה אינו מסתיים בהכרח בכתב אישום. ייתכן והחקירה בטעות יסודה, לדוגמא כאשר המידע שבידי רשות המסים אינו נכון או שיש להם מידע חלקי בלבד. ייתכן גם כי קיימות נסיבות אשר בגינן אין בסיס להליך הפלילי. אם אכן עברתם עבירת מס רצוי לבחון את האפשרות לסגור את התיק בהסדר מס, ובמקרים אחרים להמיר את ההליך הפלילי בתשלום כופר. האפשרות לשלם כופר מהווה הקלה משמעותית בהשוואה לנאשם שעבר עבירה דומה וצפוי להרשעה הכוללת מאסר, קנס כספי ואף קלון. ניהול הליך הכופר עשוי לחסוך כסף רב וכמובן זמן יקר בהשוואה לניהול הליך פלילי. 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים