מיסוי חברות אינטרנט באיחוד האירופי  

תכנון מס|אינטרנט|OECD|רווחים|מוצר|שירות 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יוני 2014 

וועדת מומחים מיוחדת של האיחוד האירופי לבחינת מיסוי "הכלכלה הדיגיטלית" פרסמה בחודש מאי 2014 דו"ח בנושא זה (Commission Expert Group on Taxation of the Digital Economy). הוועדה בחנה, בין היתר, את המסמך של ה-OECD , BEPS- Base Erosion and Profit Shifting,  אשר פורסם בחודש יולי 2013, ובו נקבעו פעולות לביצוע אשר יאפשרו למדינות למנוע תכנוני מס שונים ולהטיל מיסים על חברות האינטרנט. לעניין זה, ראו: ארגון ה-OECD ממליץ על מיסוי חברות אינטרנט

וועדת המומחים סבורה כי הדרך הטובה ביותר והפרקטית להיאבק בתכנוני המס של התאגידים הבינלאומיים היא באמצעות יישום דוח BEPS של ארגון ה-OECD. לשם כך, יש לבחון מחדש את חקיקות המס הקיימות כיום במדינות החברות ולהתאימן לעידן החדש, ובכלל זה הוראות אנטי-תכנוניות בדין הפנימי כמו חקיקת חנ"ז (CFC). להרחבה בנושא חנ"ז וחמי"ז, ראו: מדריך להוראות חנ"ז (cfc) וחמי"ז, כולל המלצות לתכנון מס. 

למעשה, וועדת המומחים של האיחוד האירופי הגיעה לשלוש מסקנות כלליות:

1 - אין להחיל כללי מיסוי מיוחדים על חברות אינטרנט, אלא לעשות שימוש בהוראות המיסוי הקיימים בדין הפנימי ובאמנות המס.

2 - יש לפשט את כללי המיסוי הקיימים על מנת לאפשר וודאות מס במיוחד כאשר מדובר בחברות קטנות ובינוניות.  

3 - יש להימנע ממתן הטבות מס ולשמור עד כמה שניתן על ניטראליות במערכת המסים 

דגש מיוחד בדו"ח המומחים הוא בנושא מחירי העברה. בהקשר זה, ועדת המומחים ממליצה לתקן את הכללים הקיימים באופן שיאפשרו למדינות להתעלם מהעברת קניין רוחני בין חברות בפרט במקרים בהם הדבר נעשה ללא תוכן עסקי וכלכלי. 

ראו גם:
מיסוי הכנסות מפרסומות של גוגל
שינויים במיסוי רווחים באינטרנט 

האבחנה בין מע"מ למס חברות

בהתאם לדירקטיבת מע"מ של האיחוד האירופי (Council Directive 2006/112/EC), המס אמור להיות מוטל במדינת היעד בה מתקיימת הצריכה של המוצר או השירות. לפיכך, המקום בו מתקיימת הפעילות העסקית של הפירמה המספקת את המוצר או השירות אינו רלוונטי כלל בנושא המע"מ באיחוד האירופי. 

בשונה מהמע"מ באיחוד האירופי, מס חברות מוטל בהתאם לכללי מקור (source rules), היינו המקום בו מתקיימת הפעילות העסקית, ולא במדינת היעד בה מתקיימת הצריכה של המוצר או השירות. אמנם, קיים חריג לכך במקרה שלחברה יש "מוסד קבע" במדינת היעד. האבחנה הזאת מאפשרת לתאגידים הבינלאומיים להימנע מתשלום מס במדינת היעד באמצעות יצירת מבנה עסקי נטול מוסד קבע. 

להרחבה בעניין זה, ראו: מדריך מיסוי חברות אינטרנט

ראו גם:
מיסוי הכנסות של חברות אינטרנט
רשות המסים נגד חברות אינטרנט 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים