מיסוי ביטקוין בארצות הברית   

כסף וירטואלי|מס הכנסה|IRS  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

אפריל 2014 

רשות המסים של ארצות הברית, ה-IRS, פרסמה בחודש מרץ 2014 חוזר מס הכנסה לציבור (Notice 2014-21) בנושא מיסוי כסף וירטואלי, ובכלל זה ביטקוין. חוזר מס ההכנסה האמריקאי מסביר כיצד עקרונות המיסוי הקיימים, באמצעות פרשנות ה-IRS, מתאימים למיסוי עסקאות בכסף וירטואלי. אם כי, לדעתי, החוזר שלהם לוקה בחסר מבחינות רבות כמפורט להלן. 

ראו גם: בארצות הברית התומכים בביטקוין
 

מס הכנסה

בהתאם לחוזר החדש של ה-IRS, עסק שקיבל ביטקוין בתמורה לסחורה או שירותים, חייב בדיווח ובתשלום מס כמו כל מכירה אחרת. בעל העסק יצטרך לבצע המרה של הביטקוין לדולרים בהתאם לשווי השוק באותו יום. בחוזר אין כללים ברורים להמרה של ביטקוין, אך נקבע שיש לבצע את ההמרה בהתאם לשער הביטקוין באחד הבורסות שמבצעות עסקאות בכסף הדיגיטאלי. אין שום התייחסות לכך שקיימים פערים גדולים בין הבורסות שעוסקות במסחר בביטקוין. נראה כי כותבי החוזר לא ממש מבינים מה זה ביטקוין וכיצד סוחרים בו.  
 

ריווח הון

בהתאם לחוזר החדש של ה-IRS, ביטקוין אינו מוגדר כמטבע אלא כסחורה, ולפיכך בעת השימוש בו לרכישת סחורה אחרת, תחול חובת תשלום מס ריווח הון על ההפרש בין מחיר הקניה של הביטקוין לערך הסחורה שנרכשה. לעמדתי, זהו אחד הנושאים הבעייתיים ביותר בחוזר. 

להלן דוגמא שתמחיש את האבסורד. נניח כי רכשתם ביטקוין אחד ב-600 דולר, וכעבור חודש הביטקוין שווה 700 דולר. בשלב זה, החלטתם לרכוש טאבלט בביטקוין אחד. בדוגמא הזאת, יש לכם ריווח הון ממומש של 100 דולר. בהתאם לעמדת ה-IRS, אתם חייבים במס רווחי הון בגין ריווח של 100 דולר. 

הבעיה עם קבלת עמדה זאת היא: (1) משתמשי הביטקוין יצטרכו לערוך חישובים ביחס לכל קנייה הם מבצעים, (2) לא קיים שער רשמי לביטקוין, (3) לא ברור כיצד יתבצע הדיווח לצרכי מס, ו (4) לא ברור כלל כיצד ה-IRS מתכוון לבצע אכיפה של הכללים בנושא מיסוי הביטקוין. 

לטעמי, בנוסף לנימוקים שהצגתי לעיל בתחום מדיניות המסים, יש כאן בעיה רצינית של מדיניות כלכלית. עמדת ה-IRS יוצרת למעשה תמריץ שלילי לבצע רכישות בביטקוין. להערכתי, עמדת ה-IRS בעניין זה, ובפרט אם מדינות נוספות ילכו בעקבותיה (הונג קונג ונורבגיה אימצו גישה דומה), עשויה לגרום לירידה בשערו של הביטקוין. 

ראו גם:

הרגולציה של הביטקוין: מגמות חדשות בעולם

העתיד נמצא בביטקוין
 

סוגיות לא פתורות במיסוי ביטקוין

למרות החוזר של ה-IRS, ישנם סוגיות לא פתורות ושאלות רבות ביחס למיסוי הביטקוין, ובין היתר:

1 - האם ביטקוין, ובפרט ארנקי ביטקוין, ייחשבו כנכס פיננסי לצורכי רגולציית FATCA ודיווחי – FBAR?

2 - האם ספקי שירותים בתחום הביטקוין, לרבות בורסות ביטקוין, ייחשבו כמוסדות פיננסיים לעניין דיווח וניכוי מס במקור?

3 - האם שיתופי הפעולה הנעשים לצורך כריית ביטקוינים ייחשבו כיישויות לצורכי מס?

 

להרחבה בעניין הרגולציה והמיסוי של הביטקוין, ראו: ביטקוין - מדריך מסים, ו - מיסוי ביטקוין במדינות שונות

להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים