העברת מידע בין ישראל לארצות הברית   

הסכם|רשות המסים|החלפת מידע|בנקים  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

מרץ 2014 

ההסכם להחלפת מידע בין רשויות המסים בישראל וארצות הברית אמור להיות מאושר בממשלה בקרוב, דבר שיקדם את המגעים לחתימה על ההסכם בין שתי המדינות. ישראל מצטרפת למדינות נוספות אשר חתמו על הסכם דומה, ובהן בריטניה, דנמרק, צרפת, ספרד ויפן. מדינות רבות נוספות ובכלל זה מקלטי מס, הביעו עניין בהסכם. להרחבה בעניין ההסכם, ראו: הסכם בין ישראל לארה"ב בנושא חשבונות בנק

ההסכם להחלפת מידע בין רשויות המסים בישראל וארצות הברית יסדיר את העברת המידע באמצעות רשות המסים הישראלית, שתקבל את המידע בעיקר מהבנקים. הבנקים בישראל יעבירו לרשות המסים מידע לגבי נכסים פיננסיים המוחזקים על ידי אזרחי ארצות הברית או בעלי גרין קארד, וכן לגבי נכסים פיננסיים של חברות שמוחזקות באופן מהותי על ידי תושבים אמריקאים. ההסכם יכלול גם את האפשרות, בהתקיים תנאים מסוימים, להעברת מידע מרשויות המס בארצות הברית לרשות המסים בישראל, אודות הכנסות של תושבי ישראל שם. ראו גם: דיווח מבנקים בישראל לרשויות המס בארה"ב 

ההסכם להחלפת מידע בין רשויות המסים בישראל וארצות הברית אמור להיות חלופה ליישום חוק ה-FATCA הנחשב לנוקשה ודרקוני. ההסכם צפוי לכלול גם הוראות בעניין שמירת המידע ואבטחתו וכן הוראות שיגבילו את השימוש שיוכלו רשויות המס בארה"ב לעשות במידע שיתקבל, וזאת בשל הצורך להגנה על הפרטיות. 

ראו גם:

בחינת יישום ה-FATCA בישראל

יישום חקיקת ה-FATCA
 

העברת מידע לישראל

בהתאם להסכם, החלפת המידע בין ישראל לארצות הברית לא תהיה באותה מידה, שכן האמריקאים יעבירו מידע לישראל רק בתנאים ובמקרים מיוחדים, וזאת למרות שרשות המסים בישראל אמורה להעביר אוטומטית את כל המידע על האזרחים האמריקאים. למרות זאת, במשרד האוצר מעריכים כי חתימה על ההסכם תגדיל את הכנסות המדינה, שכן היא תקבל מידע על נכסים פיננסיים השייכים לישראלים בארה"ב. 

במקביל לחתימת ההסכם להחלפת מידע בין רשויות המסים בישראל וארצות הברית, משרד האוצר יצטרך לקדם תיקוני חקיקה שיאפשרו את יישום ההסכם. במשרד האוצר מעריכים כי כדי ליישם את ההסכם להחלפת מידע בין רשויות המסים בישראל וארצות הברית נדרשת תוספת תקציב של מיליוני שקלים, וכן תוספת של כוח אדם. 

ראו גם:

חילופי מידע לפי הסכם ביןלאומי: הצעת חוק

רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל

חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו

רשות המסים אוספת עליכם מידע

כל הדרכים לקבלת מידע בענייני מס

העברת מידע אוטומטי בענייני מסים


להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים