מלחמת המס של איטליה במעצבי האופנה 

חשבון בנק בחו"ל|גילוי מרצון|רשות המסים|איטליה 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

ינואר 2014 

רשות המסים באיטליה מנהלת בימים אלה חקירה נגד מיוצ'ה פראדה ובעלה, פטריציו ברטלי, המכהן כמנכ"ל פראדה, וזאת במסגרת חקירה רחבה של העלמות מס, כפי שעולה מפרסומים בעיתונות העולמית. 

בדצמבר 2013 הודיעה פראדה הולדינג כי השלימה מול רשות המסים תהליך של גילוי מרצון, וכי היא מתכננת להשיב לאיטליה נכסים שבהם היא מחזיקה בחו"ל, בייחוד בהולנד - שבה קיים שיעור מס נמוך, ושבה נמצאו בעבר משרדיה הראשיים של החברה - ובלוקסמבורג. ממקורות שונים עולה כי שולם סכום של כ 420 מיליון אירו (571 מיליון דולר) לרשות המסים של איטליה כדי ליישב את הסוגיה, אך כאמור מיוצ'ה פראדה ובעלה, פטריציו ברטלי נתונים עדיין לחקירה למרות ההסדר. 

בניגוד לנוהל לגילוי מרצון בישראל המחייב בתשלום מס מלא (לרבות קנסות, ריבית והצמדה) בגין ההכנסות הלא-מדווחות, איטליה אפשרה לשלם כמס 5% בלבד משווי הנכסים וההכנסות בחו"ל, או לחילופין את המס הקבוע בחוק, לפי הנמוך יותר מבין השניים. 

להרחבה בנושא גילוי מרצון, ראו:

גילוי מרצון: הזדמנות לבעלי חשבון בנק בחו"ל

ההבדלים בין הנוהל הקבוע לנוהל החדש לגילוי מרצון.

גילוי מרצון ביחס לחשבון בנק זר

כספים בחשבונות זרים: שדרוג הליך הגילוי מרצון 

דולצ'ה וגבאנה

אציין עוד כי בתחילת שנת 2013 דולצ'ה וגבאנה עמדו למשפט באיטליה בגין העלמת מס בסך מיליארד יורו (1.4 מיליארד דולר). שני השותפים זוכו בער בבית משפט במילנו מאישום של העלמת מס, אך ערכאה גבוהה יותר הפכה את הזיכוי. ביוני 2013 נגזרו על מעצבי האופנה 20 חודשי מאסר על-תנאי וקנס כבד. 

רשות המסים באיטליה טוענת כי דולצ'ה וגבאנה הקימו בשנת 2004 חברה בלוקסמבורג, בשם גאדו אליה הועברו מותגי בית האופנה, ובכך נמנעו מתשלום מסים באיטליה. אחת הטענות היא כי השליטה והניהול על החברה הלוקסמבורגית התבצעה מאיטליה. טענה נוספת היא שהמעצבים מכרו את המותגים במחיר נמוך בהרבה מערכם האמיתי וביצעו למעשה עשו מניפולציה של מחירי העברה כדי להפחית את המסים. רשות המסים טוענת כי המותגים נמכרו ב-360 מיליון יורו, בעוד שלפי חישוביהם שווי השוק שלהם היה 1.2 מיליון יורו. 

להרחבה בנושא תושבות החברה (שליטה וניהול), ראו: מדריך תושבות לצורכי מס, כולל המלצות לתכנון מס

להרחבה בנושא מחירי העברה, ראו: מדריך למחירי העברה (Transfer Pricing) כולל המלצות לתכנוני מס 

חשבונות בנק של ישראלים

ישראלים רבים מחזיקים בחשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל. ישראלי המחזיק בחשבון בנק בלתי-מדווחים בחו"ל ומעוניין למנוע את החשיפה לדין הפלילי, וכן להקטין את חבות המס במישור האזרחי ביחס לרווחים הנובעים מאותם כספים, יכול לפנות כיום לרשות המסים בהליך גילוי מרצון. בדרך זאת, ניתן למנוע העמדה לדין, ובמקרים מסוימים ניתן גם להגיע להסדרים מיטיבים ביחס לחבות המס במישור האזרחי. 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

2all - בניית אתרי אינטרנט