עדכוני מיסוי בינלאומי - נובמבר 2013 

מקסיקו|וייטנאם|ספרד|אירלנד|דנמרק|שוויץ|אמנות מס 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

נובמבר 2013 

הסקירה להלן, המתפרסמת כאן אחת לחודש, עוסקת בהתפתחויות ושינויים בדיני המס במדינות שונות ברחבי העולם. כמו כן, סקירה זאת כוללת התייחסות לאמנות מס חדשות וכן פרוטוקולים לאמנות מס, שנחתמו, תוקנו או נכנסו לתוקף. 

מקסיקו

נשיא מקסיקו, נייטו, הציע לאחרונה להטיל מסים על רווחי הון ומשקאות ממותקים ביחד עם העלאת מס לבעלי הכנסות גבוהות, במטרה להקטין את תלותה של מקסיקו בהכנסות נפט.

בהתאם להצעת החוק יוטל מס חדש של 10% על רווחי משקיעים ממכירת מניות ודיבידנדים, מדרגת המס הגבוהה תעלה ל-32% מ-30% כעת. מדרגת המס הגבוהה של 32% תחול על בעלי הכנסה שנתית של מעל 500,000 פזו, לפי הצעת החוק. בנוסף לכך, אם תתקבל הצעת החוק, תסתיים הטבת המס הידועה כקונסולידציה פיסקלית, שמאפשרת לחברות אחזקות לדחות תשלומי מס כאשר חברות בנות שלהן רושמות הפסדים.

ראו גם: תכנון מס להשקעות במקסיקו 

וייטנאם -הפחתת מס חברות

הממשלה בווייטנאם פרסמה לאחרונה שינויים בשיטת המס שלה הכוללים, בין היתר, הפחתת מס החברות הסטנדרטי מ‑25% ל‑22% וזאת החל מה‑1 בינואר 2014, ולאחר מכן המס יופחת ל-20% החל מה‑1 בינואר 2016. 

ספרד

כוכב הכדורגל מסי הואשם לאחרונה בספרד באי־תשלום מסים בסכום של כ-4 מיליון יורו עבור הכנסות שלכאורה קיבל מהחברות אדידס, פפסיקו, פרוקטר אנד גמבל ועוד. רשויות המס בספרד טוענות כי מסי, מקבוצת הכדורגל ברצלונה, הקים חברות במקלטי מס שונים אליהן הוא העביר את הכנסותיו מאותן חברות כאמור. אם יורשע, מסי עשוי להישלח לשש שנות מאסר או שיוטל עליו קנס הגבוה עד פי 6 מהסכום שעל פי החשד לא שילם, שזה כ- 24 מליון יורו. להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס. הגשת כתב האישום נגד מסי היא חלק ממלחמה של הרשויות בספרד נגד העלמות מס בתעשיית הכדורגל בכלל, וביחס לשימוש במקלטי מס בפרט. במקביל לניהול התיק נגד מסי, נמשכת החקירה סביב החלוץ סמואל אטו, אשר חשוד כי העלים מס בגובה 3.5 מיליון יורו באמצעות תכנוני מס הדומים לאלו של מסי. ברור גם כי ניהול התיקים האלו על ידי רשויות המס, נועד לצורכי פרסום והרתעה. 

אירלנד 

אירלנד מתכננת שינויים משמעותיים במערכת המס, כפי שעולה ממסמכי התקציב לשנת 2014. להלן השינויים העיקריים:

1 – הגדלת הזיכוי למו"פ, לסכום של 300,000 יורו.

2 – שינויים בהגדרת תושבות תאגידים, כדי למנוע תכנוני מס שונים.

3 – הקלות שונות במס רווחי הון.

4 – היטל על מוסדות פיננסיים. 

דנמרק- הפחתת שיעור מס החברות

הפרלמנט הדני אימץ לאחרונה את הצעת החוק לפיה יופחת שיעור מס החברות, העומד כיום על 25%, כדלקמן:

מ‑1 בינואר 2014 עד ה‑1 בינואר 2015 ‑ 24.5%;

מ‑1 בינואר 2015 עד ה‑1 בינואר 2016 ‑ 23.5%;

מ‑1 בינואר 2016 והלאה ‑ 22%.

הורדת שיעור מס החברות כאמור לא תחול על חברות שעיסוקן בתחום הנפט והגז. 

שוויץ

ארגון ה-OECD הודיעה לאחרונה על הצטרפותה של שוויץ לאמנה הרב-צדדית בענייני מס. שוויץ היא המדינה ה-58 המצטרפת לאמנה הזאת. ראו גם: שוויץ מפסיקה להיות מקלט מס

להלן רשימת המדינות אשר חתמו על האמנה הרב-צדדית בענייני מס:

Albania, Argentina, Australia, Austria, Azerbaijan, Belgium, Belize, Brazil, Canada, China, Colombia, Costa Rica, Croatia, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Ghana, Greece, Guatemala, Iceland, India, Indonesia, Ireland, Italy, Japan, Korea, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Mexico, Moldova, Morocco, Netherlands, New Zealand, Nigeria, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Singapore, Slovak Republic, Slovenia, South Africa, Spain, Sweden, Switzerland, Tunisia, Turkey, Ukraine, United Kingdom, and United States. 

אמנות מס

  • ארצות הברית-פנמה: אמנת המס בין ארצות הברית לפנמה אושררה לאחרונה על ידי פנמה.
  • יפן – ניו זילנד: אמנת מס חדשה נחתמה לאחרונה בין יפן לניו זילנד.
  • גרמניה-לוקסמבורג: אמנת המס בין גרמניה ללוקסמבורג נכנסה לתוקף.

 

להרחבה בנושא אמנות מס של ישראל, ראו: מדריך אמנות המס של ישראל (כולל תכנוני מס) 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

2all - בניית אתרי אינטרנט