הטבות מס להכנסות מפטנטים
 

תכנון מס|עידוד השקעות הון|ייצור|שוויץ 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יוני 2013 

חברות ישראליות בעלות פטנטים אמורות לשלם מס חברות מלא בישראל בגין ההכנסות המתקבלות מהפטנטים. השאלה היא האם יש תכנון מס שיכול לחסוך לחברות בתשלומי המסים? 

תכנון מס בסיסי הוא להקים חברה בחו"ל לצורך מסחור הקניין הרוחני. בשוויץ, וגם במדינות אחרות באירופה ניתנות הטבות מס מיוחדת לחברות בעלות פטנטים. להרחבה בעניין זה, ראו: משטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים. לאחרונה התפרסם כי חברת טבע שוקלת לרשום פטנטים שונים בשוויץ כדי לחסוך בתשלומי מסים. 

האם ניתן לעשות שימוש בחוק לעידוד השקעות הון?

חברות המייצרות בישראל ומייצאות לחו"ל יכולות בתנאים מסוימים ליהנות מהטבות מס מדהימות הניתנות מכוח החוק עידוד השקעות הון. אולם, בכל הקשור לניצול פטנטים בלבד, ללא פעילות של ייצור, הפרשנות של רשות המסים לשאלה מה זה ייצור בישראל, היא שכל חברה רב-לאומית ששרשרת הייצור שלה כוללת מדינות נוספות חוץ מישראל - לא תהנה מהטבות מס על פיתוחים ופטנטים שפותחו בשרשרת הבינלאומית הזו. בנוסף לכך, גם על פעילות ייצור שאינה נעשית בישראל, ומהווה חלק בשרשרת שכוללת גם פעילות באמצעות חברות בחו"ל, אין הטבת מס. להרחבה בנושא החוק לעידוד השקעות, ראו מדריך הטבות מס - עידוד השקעות ותכנון מס 

בניגוד לישראל, שווייץ מעניקה הטבות מס משמעותיות בתנאים מסוימים גם לחברות שרושמות פטנטים בלבד בגבולותיה כאשר הייצור יכול להיעשות חלקו שם וחלקו מחוץ לשווייץ. התנאי למתן הטבת המס הוא שהניהול יתבצע בשווייץ והחברה תעסיק לפחות 25 עובדים. עם החברה עומדת בתנאים אלה, היא תשלם מס חברות הנע בין 0% ל-10%, ובדרך כלל כ 6%. 

האם ישראל תלך בעקבות שוויץ?

משרד האוצר הקים לאחרונה וועדה בין משרדית הבוחנת את האפשרות לקבוע כי רווחים מפטנטים וקניין רוחני בכלל, הרשום בישראל ייכללו ברווחים המזכים בהטבות מס בחוק לעידוד השקעות הון. 

ההתנגדות עשויה לנבוע מהחשש שמתן הטבת מס מיוחדת לרווחי פטנטים ללא צורך בפעילות ייצור עלולה ליצור תמריץ שלילי ליצירת פעילות ייצור מקומית ולבריחה של מפעלים מישראל לחוץ לארץ. מצד שני, אם לא יינתנו ההטבות, חברות רבות יעבירו את פעילות הקניין הרוחני שלהם למדינות אחרות, לרבות למקלטי מס.

להרחבה בנושא הקמת חברה במקלט מס, ראו: הקמת חברה במקלטי מס סקירת מקלטי מס מסוימים.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

 

 

טואול - בניית אתרים