מערכת המס בקפריסין עומדת בפני שינוי

חשבון בנק|מס חברות|פיקדונות|ישראל

ד"ר אבי נוב, עו"ד

מרץ 2013

קפריסין, הנחשבת למקלט מס, עשויה לערוך שינוי דרמאטי במערכת המס שלה, אשר עשוי להשפיע על בעלי חשבונות בנק וחברות קפריסאיות, לרבות תושבי ישראל. בעקבות משבר פיננסי חמור בקפריסין, הוצע להטיל מס חד-פעמי על פיקדונות בחשבונות הבנק שם, וכן להעלות את שיעור מס החברות ומס על פיקדונות, כמפורט להלן.

לפי הערכות שונות, כמחצית מהכסף המצוי בחשבונות בנק בקפריסין הוא של תושבים זרים. נראה כי חלק לא מבוטל של הפיקדונות בקפריסין שייך לתושבים מרוסיה, לרבות אוליגרכים ופקידי ממשל. גם ישראלים מחזיקים כספים בחשבונות בנק בקפריסין, והם עשויים להיפגע מהצעדים החדשים של ממשלת קפריסין. אמנם, ישראלים בעלי חברות קפריסאיות עשויים שלא להיפגע, כמפורט להלן.
 

היכן לפתוח חשבון בנק?

חבילת הסיוע שקפריסין אמורה לקבל היא 10 מיליארד יורו, והיא נועדה להבטיח את היציבות הכלכלית של האי כמו גם יציבות של גוש האירו כולו. הסיוע מתקבל מה"טרויקה" - המורכבת מהאיחוד האירופי, הבנק המרכזי האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. בעבר הובטח לקפריסין סיוע של 17 מיליארד אירו (שזהו כמעט התמ"ג לשנה של האי), אך במהלך המשא ומתן הסכום ירד ל – 10 מיליארד דולר.

מס על הפיקדונות בחשבונות הבנק בקפריסין, אמור להכניס כ-5.8 מיליארד יורו לקופת החילוץ, זאת בהתאם לחישוב שערכו באיחוד האירופי.

מה שמעניין בכל הסיפור הזה הוא התקדים שנוצר ביחס לחילוצים עתידיים בכל הקשור למיסוי חשבונות בנק בחו"ל. בחילוצים שניתנו ליוון, פורטוגל, אירלנד וספרד, הוטלו על הממשלות בעיקר דרישות להעלאת מיסים על יחידים וחברות וקיצוץ תקציבים. זאת הפעם הראשונה, שמבקשים להטיל מס על הון של חוסכים בבנקים.

לאור האמור, יש לנקוט במשנה זהירות בפתיחת חשבון בנק בחו"ל. רצוי להימנע מפתיחת חשבון בנק במדינות במשבר תקציבי, ואשר עשויות להידרש בעתיד למיסוי פיקדונות כחלק מחבילת חילוץ שיינתן להן.

הצעת החוק הראשונה 

הצעת חוק אשר יזמה הממשלה, ואשר לא אושרה, הציעה להטיל מס על הקרן בפיקדונות בבנקים בקפריסין כמפורט להלן:

· ביחס לפיקדונות של מעל 100 אלף אירו יוטל מס על הקרן בשיעור של 9.9%

· ביחס לפיקדונות מתחת לסכום זה,יוטל מס על הקרן של 6.75%.

כמו כן:

· מס נוסף צפוי להיות מוטל גם על התשואה הנובעת מהפיקדונות בבנקים בקפריסין. לא ברור עדיין באיזה שיעור.

· שיעור מס החברות אמור לעלות מ 10% כיום ל 12.5%.

כאמור, הצעת החוק לא אושרה. ביום שלישי, 19 במרץ 2013, הפרלמנט בקפריסין דחה את הצעת החוק ברוב של 36 לעומת 19. אולם, ייתכן והצעת חוק אחרת תעלה בקרוב.

הצעת החוק השניה

בהתאם להצעת החוק השנייה, הממשלה בקפריסין "תקבל" מבעלי חשבונות של יותר מ-100 אלף אירו בבנקים קפריסאיים 37.5% מכספם, ובעלי החשבונות יקבלו בתמורה לכך מניות בבנקים. בנוסף לכך, 22.5% מהכספים יועברו לקרן מיוחדת ללא ריבית, ויולאמו בהתאם לצורך. בעלי חשבונות של מתחת ל-100 אלף אירו, יהיו מוגנים.

כמו כן, יועלו שיעורי המס בקפריסין כמפורט להלן:

· שיעור מס החברות יעלה מ 10% כיום ל 12.5%.

· שיעור המס על פיקדונות יעלה ל 30%.

ישראלים בקפריסין

בקפריסין פועלת חברות רבות בשליטת תושבי ישראל. בחלק מהמקרים מדובר בחברות בנות של חברות ישראליות. חלק מהחברות ידועות, כמו אפריקה ישראל, קבוצת ב.ס.ר, המפעילה שם קניון ואמדוקס, המפעילה מרכז פעילות בקפריסין. ישראלים רבים הקימו בקפריסין חברות החזקה, המחזיקות בחברות בנות באיחוד האירופי, כמו כלכלית ירושלים.

הפעילות של ישראלים בקפריסין היא בעיקר בתחומי השקעות נדל"ן, באמצעות חברת אחזקות שיש לה חברות בנות במדינות האיחוד האירופי, הימורים באינטרנט (בעיקר מחקר ופיתוח), חברות פורקס, וכן ניהול השקעות.

ישראלים בעלי חברות החזקה בקפריסין לא ייפגעו מהשינויים החדשים, שכן אותן חברות פטורות ממס על הכנסותיהם הנובעות מדיבידנדים ורווחי הון מחברות מוחזקות. במקרים רבים, ההכנסות פטורות ממס גם בישראל.

ראו לעניין זה: קפריסין: תכנון מס למשקיעים מישראל

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי2all - בניית אתרי אינטרנט