מדינת ישראל פועלת באמצעות מקלטי מס

חברה|ישראל|תכנון מס

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ינואר 2013

התעשייה האווירית, חברה ישראלית ממשלתית בבעלותו המלאה של משרד הביטחון, הקימה חברה במקלט מס, כמפורט להלן, בין היתר, כדי לחסוך בתשלום מיסים. בתחילה הוקמה חברה במקלט מס באיי קיימן תחת השם West Indian Space Ltd. בשנת 1998 הצטרפה אלביט למיזם, ובשנת 2000 החליטו המייסדים ובעלי המניות להתאגד מחדש באנטילים ההולנדיים, מקלט מס בקריביים. אימאג'סט, החברה החדשה שהוקמה במקלט המס, נרשמה בישראל כחברה זרה.

אין זו הפעם הראשונה שחברות ישראליות ממשלתיות עושות שימוש בתאגידים זרים במדינות נוחות מס, לרבות מקלטי מס, על מנת לחסוך במיסים. ראו לדוגמא: חברת חשמל חוסכת מיסים, וגם - ארגון הבונדס פועל במקלט מס, גלובס 24 בפברואר, 2014.

הקמת החברה במקלט מס

אימאג'סט עוסקת בתחום לוויני תצפית ומעקב בעלי רזולוציה גבוהה (Earth Observation Satellites). ברשותה של אימאג'סט שני לווינים: הראשון מדגם Eros A , אשר שוגר לחלל בחודש דצמבר שנת 2000, והשני מדגם Eros B, לווין מתקדם יותר, אשר שוגר לחלל בשנת 2006. עיקר עסקה של החברה הינו התקשרות בחוזים ארוכי טווח עם מדינות המעוניינות לקבל צילומי לווין של אזורים מסוימים, למטרות צבאיות או אזרחיות.

אימאג'סט הינה הממשיכה של מיזם משותף (Joint Venture) שהוקם בשנת 1994 ביוזמת התעשייה האווירית, במטרה למסחר את הטכנולוגיה הישראלית הצבאית של לוויני הצילום והמעקב ("תוכנית אופק"). ברם, לחץ פיננסי עולמי על תקציבי ההגנה, יחד עם שינויים במדיניות הלוויינים ברוסיה (1989) ובארה"ב (1994), אפשרו לראשונה מסחור של טכנולוגיית לוויני הצילום והמעקב בעולם. קודם לכן, מדינות אשר היו מעוניינות לעשות שימוש בלווייני צילום, נאלצו לבצע תהליך עצמאי של פיתוח ושיגור של לווין, תהליך יקר מאוד, מורכב ורווי סיכונים, אשר בוצע בהצלחה קודם לכן רק ע"י ארה"ב ורוסיה.

לאור הקושי הרב שעמד בפני משרד הבטחון להמשיך ולממן את תוכנית אופק, ובהעדר מימון אחר, הועלה הרעיון כי תע"א תגייס ממשקיעים פרטיים את ההון הדרוש לשם המשך הפרויקט באמצעות מסחורו. אימאג'סט נוסדה על מנת לנהל את תהליך גיוס ההון הפרטי אשר היה דרוש למסחור כאמור, ואכן, בין השנים 1994 ל- 2000 השקיעו משקיעים פרטיים בחברה בדרכים שונות, סך כולל של כ- 100 מיליון דולר ארה"ב, אשר היווה חלק משמעותי מכלל השקעות ההון-סיכון בישראל באותה תקופה ואשר היה בו משום הפגנת ביטחון חסר תקדים ביכולת הטכנולוגית כמו גם באתיקה העסקית של התעשיות הביטחוניות בישראל.

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס.

להרחבה בנושא הקמת חברה במקלט מס, ראו: הקמת חברה במקלטי מס סקירת מקלטי מס מסוימים.

להרחבה בנושא תכנון מס, ראו: המדריך לתכנון מס.

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

 

טואול - בניית אתרים