מקלטי מס אטרקטיביים

תכנון מס|הקמת חברה|מס חברות|רשות המסים

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אוקטובר 2012

אחת הדרכים הטובות ביותר לשלם פחות מיסים בדרך חוקית היא לעשות שימוש במקלטי מס. קיימים מקלטי מס רבים ומגוונים המציעים אפשרויות שונות לתכנון מס וחסכון בתשלומי מסים כמפורט להלן.

בפסיקת בתי המשפט בישראל נקבע כי מותר לכל אדם לתכנן את עסקיו באופן שחבותו במס תקטן, או שהמתכנן יהיה פטור מתשלום מס. כך לדוגמא, בפסק הדין בעניין פרומדיקו נאמר "מוסכם על הכל כי שאיפתו של אזרח להקטין את חבות המס באמצעות תכנון היא לגיטימית לכשעצמה". מכאן עולה כי אין כל בעיה לעשות שימוש חוקי במקלטי מס.

מקלט מס-דוגמאות

מקלט מס קלאסי הוא טריטוריה קטנה יחסית, המאפשר קיום פעילות כלכלית ללא מס. מקלטי המס המפורסמים ביותר כוללים את איי הבתולה הבריטיים, בליז, גיברלטר, ג'רסי, מאוריציוס ופנמה.

מקלט מס מעניק, בין היתר, שירות של הקמת חברות בע"מ אשר אינן משלמות מס חברות בטריטוריה הנבחרת. בנוסף להקמת החברה, ניתן לקבל שירותים נוספים, כמו פתיחת חשבון בנק זר, שירותי נאמנות, שירותי ניהול ועוד. מקלט מס מציע גם תשתיות תקשורת מודרניות, סודיות בנקאית, התערבות ממשלתית מזערית ומערכת בנקאות מתקדמת.

מקלטי מס במדינות מערביות

הביטוי מקלט מס במובן הרחב כולל כל משטר מס במדינה נתונה, אשר נועד להעניק הטבות מס לתושבים ממדינות אחרות. מקלטי המס אלו הם יציר חקיקה במדינות מערביות. כך לדוגמא, סינגפור והונג קונג אינן מטילות מס חברות בתנאים מסוימים על חברות מקומיות עם פעילות בינלאומית.

במדינת ישראל קיימים מספר מקלטי מס המתאימים למגוון אוכלוסיות. כך לדוגמא, עולים חדשים ומי שמוגדר כתושב חוזר ותיק זכאים להטבות מס מדהימות. אותם עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים יהיו פטורים ממס בתנאים מסוימים על הכנסותיהם המתקבלות מחוץ לישראל. להרחבה בנושא הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים, ראו: המדריך הטבות מס לתושבים חוזרים ועולים חדשים (מדריך לתכנון מס).

מקלט מס ישראלי נוסף ניתן לחברות אשר עומדות בתנאים שונים בחוק לעידוד השקעות הון. מקלטי מס אחרים מיועדים לתושבי חוץ, והם כוללים פטור ממס ריווח הון במכירת מניות של חברות ישראליות, וכן פטור ממס לחברה ישראלית לאחזקת נכסי נאמנות.

הקמת חברה במקלט מס

הקמת חברה במקלט מס מתאימה במיוחד לישראלים אשר מנהלים פעילות סחר בינלאומית או עסקים המנוהלים באינטרנט, כדוגמת הימורים. במקרה כזה, יש לשקול הקמת חברה באחד ממקלטי המס. אם אותה חברה במקלט המס תסווג כחברה עסקית לפי דיני המס בישראל, התוצאה תהיה שהכנסותיה השוטפות יהיו פטורות ממס גם בישראל.

בחירת מקלט מס

רובם הגדול של מקלטי המס הקלאסיים, כמו איי הבתולה, מציעים פטור ממס חברות. אולם, קיימים הבדלים חשובים בין מקלטי המס השונים ההופכים את חלקם לאטרקטיביים יותר מהאחרים. ישנם מספר פרמטרים מרכזיים שיש לבחון:

מוניטין– מקלטי מס משמשים גם כספקי שירותים פיננסיים (בנקאות, ביטוח, ועוד), וכמרכזים לניהול סיכונים. ישנם מקלטי מס שיש להם מוניטין פיננסי טוב יותר מאחרים, ויש להעדיף אותם.

סודיות– חלק ממקלטי המס שומר בקנאות על הסודיות של בעלי המניות המחזיקים בחברות מקומיות, דבר המעניק להם יתרון משמעותי.

שירותים משלימים– בחלק ממקלטי המס קיימים שירותי נאמנות מתקדמים ביותר, ניהול כספים יעיל ושירותים פיננסיים נוספים.

תגובת רשות המסים

למרות הפיתוי הרב בהתאגדות במקלט-מס, ישראלים רבים חוששים, שלא בצדק, שמא רשות המסים תגיב בחומרה בעניין זה. אלא שהחשש מפני תגובה של רשויות המס אינו סיבה אמיתית להימנע מתכנוני-מס לגיטימיים, או מהקמת חברות במקלטי-מס.

באמצעות קבלת ייעוץ משפטי מתאים ניתן כיום להקים מבנה החזקות יעיל מבחינה עסקית ומיסויית במקלט-מס. המפתח להצלחה טמון ביכולת התמודדות מוקדמת ומוצלחת עם טענות אפשריות של רשות המיסים. כך לדוגמה, התאגיד הרשום במקלט-מס עשוי להיחשב כ"תושב ישראל" אם "השליטה והניהול" (קבלת החלטות אסטרטגיות ביחס לעסק), מופעלים מישראל. במקרה כזה, החברה חשופה למיסוי ישראלי בשיעור של 25%. מצד שני, החברה תיחשב כזרה אם השליטה על העסק וניהולו לא מופעלים מישראל.

רשות המסים עשויה גם למסות את רווחי החברה במקלט-מס, בשיעור של 25%, בהתאם להוראת חברה נשלטת זרה (חנ"ז) שבפקודת המס, המאפשרת למסות רווחי חברה זרה כאילו חולקו לבעלי המניות. אלא, שבתנאים מסוימים הוראות אלו לא יחולו. וכך, כל עוד הרווחים של אותה חברת במקלט מס לא יימשכו לישראל, הרי שהם יהיו פטורים ממס.

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס

ראו גם: הקמת חברה במקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים